MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Gdynia będzie obchodzić noc świętojańską! Obchody w Ogrodzie Sąsiedzkim przy ul. Zamenhofa.

Honorata Mikrut
Honorata Mikrut
„(…) Noc niesie ukojenie i dodaje nam sił. W obliczu jej ogromu nasze codzienne zmartwienia pierzchają jakby zawstydzone swą małością.” – fragment książki „Trzech panów w łódce, nie licząc psa”, autorstwa Jerome K. Jerome. W rzeczy samej nocą, która przynosi ukojenie jest zdecydowanie noc świętojańska. Miasto Gdynia będzie obchodzić tradycyjne obchody nocy świętojańskiej 24 czerwca w Ogrodzie Sąsiedzkim przy ul. Zamenhofa.

Noc Świętojańska w Gdyni

24 czerwca 2024 roku, od godziny 15:30, rozpoczynają się obchody nocy świętojańskiej w Gdyni.
Obchody nocy świętojańskiej zakończą się o 21:00. Organizatorami imprezy są: Przystań Opata Hackiego 33 we współpracy z Biblioteką Chylonia. Przewidziano masę atrakcji, między innymi w programie: ognisko sąsiedzkie, warsztaty artystyczne oraz pokaz tańca przy ogniu. Specjalnym wydarzeniem będą warsztaty plecenia wianków prowadzone przez Magdalenę Studzińską, specjalistkę i instruktorkę od rękodzieł i etnografiki. Warsztaty plecenia wianków będą organizowane w ramach projektu: „Zajęcia edukacyjno-kulturalne i wzbogacenie zbiorów w bibliotekach”.

Co to jest noc świętojańska?

Noc świętojańska, ma swoje korzenie w tradycjach pogańskich i słowiańskich. Obchody nocy świętojańskiej są związane z przesileniem letnim, czyli momentem, kiedy słońce jest najdłużej na niebie. Obchodzona jest z 23 na 24 czerwca i związana jest z obchodami dnia św. Jana Chrzciciela. Dlatego wiele obrzędów i tradycji, związanych z obchodami tego święta ma wiele wspólnego z wodą.

Jakie tradycje i obrzędy obchodzi się w noc świętojańską?

Przede wszystkim no świętojańska to wydarzenie społeczne i od lat takie właśnie było. Podczas obchodów święta ludzie gromadzą się przy ogniskach, odbywają się tańce oraz folkowe pieśni danego regionu. Najważniejszą tradycją jest poszukiwanie legendarnego kwiatu paproci, który według wierzeń słowiańskich miał przynieść bogactwo i dobrobyt. Podczas obchodów tego święta, odbywają się również kultowe skoki przez ognisko, w których głęboko zakorzeniona jest symbolika oczyszczenia i ochrony przed złymi duchami, kultywowana przez naszych słowiańskich przodków. Noc świętojańska od zawsze była znakomitą okazją do kultywowania wszelkich praktyk, związanych z wróżbami miłosnymi. Według tradycji słowiańskiej wszystkie panny w okolicy plotły wianki, a następnie puszczały je na wodzie, aby poznać swoją przyszłość w związku z założeniem rodziny i zamążpójściem. Wianek musiał być obserwowany, zwłaszcza w związku ze sposobem w jaki płynął:

• Jeżeli wianek płynął spokojnie i płynnie, oznaczało to, że dziewczyna, która go puściła szybko wyjdzie za mąż.

• Jeżeli wianek kręcił się w kółko lub się zatrzymywał na wodzie, mogło to oznaczać, że dziewczyna, która go puściła, pozostanie jeszcze jakiś czas panną na wydaniu.

• Jeżeli wianek został złapany przez chłopca, który również brał udział w obchodach święta to był to znak, że młodzi ludzie mogli się połączyć w parę i stworzyć związek małżeński.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto