Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Freezing Winds 23. Na wspólnych natowskich ćwiczeniach PKW Czernicki!

ŁK
PKW Czernicki na ćwiczeniach u wybrzeży Finlandii.
PKW Czernicki na ćwiczeniach u wybrzeży Finlandii. Marynarka Wojenna RP
Na Morzu Archipelagowym trwają ćwiczenia Freezing Winds 23. To pierwsze międzynarodowe ćwiczenia zorganizowane przez Finlandię od kiedy stała się członkiem NATO. Wśród obecnych na wspólnych ćwiczeniach jest również załogi PKW Czernicki!

Polacy wśród obecnych na Freezing Winds 23!

Na Morzu Archipelagowym trwają ćwiczenia Freezing Winds 23, zorganizowane przez Finlandię. Dużą część komponentu morskiego stanowią sojusznicze siły przeciwminowe SNMCMG1 pod dowództwem PKW Czernicki. Przez najbliższe dwa tygodnie okręty będą prowadzić operację morską wspólnie z sojusznikami. W ćwiczeniach weźmie udział ponad 4000 personelu.

- Operując na morzu zespół okrętów może napotkać szerokie spektrum działań asymetrycznych przeciwnika. Dlatego podczas ćwiczenia Freezing Winds 23, pośród tysięcy wysp i wysepek na Morzu Archipelagowym, trenowane są zagadnienia tzw. Force Protection. Wszystko po to by być w pełni gotowym i w chwili zagrożenia zapewnić najlepszą ochronę jednostkom - poinformowała Marynarka Wojenna RP.

Przypomnijmy, że Polski Kontyngent Wojskowy w składzie Stałego Zespołu Sił Przeciwminowych NATO Grupa 1, jest elementem morskim Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO). SNMCMG1, jako jeden z czterech Zespołów Okrętowych, uczestniczy i prowadzi ćwiczenia, misje w rejonie Morza Bałtyckiego, Morza Północnego, Morza Norweskiego, wschodniej części Oceanu Atlantyckiego, z możliwością zmiany rejonu w zależności od sytuacji bezpieczeństwa na świecie. Celem morskich sił NATO jest utrzymanie gotowości do udziału w misjach reagowania kryzysowego, prowadzenie obrony kolektywnej NATO oraz doskonalenie interoperacyjności morskich sił okrętowych.

Od 6 lipca polscy marynarze stoją na czele jednego z czterech stałych zespołów okrętów NATO - "Tarczy Przeciwminowej" operującej na północnych akwenach Europy. Misja trwać ma pół roku.

Trzon kontyngentu tworzą Sztab PKW, załogi okrętów o liczebności do 140 żołnierzy i pracowników wyposażonych w okręt dowodzenia siłami obrony przeciwminowej ORP „Kontradmirał X. Czernicki” oraz dwa trałowce ORP „Hańcza” oraz ORP „Drużno”.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Freezing Winds 23. Na wspólnych natowskich ćwiczeniach PKW Czernicki! - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto