MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Fragmenty „Nad Niemnem” wybrzmią w pociągach PKP Intercity

OPRAC.:
Maja Czech
Maja Czech
Już w najbliższą sobotę, 9 września, w całej Polsce odbędzie się Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. W akcję promującą twórczość polskich pisarzy i poetów, odbywającą się pod patronatem honorowym Pary Prezydenckiej, po raz kolejny zaangażowało się PKP Intercity. W wybranych pociągach przewoźnika pasażerowie będą mogli zapoznać się z fragmentami powieści autorki, nominowanej do Nagrody Nobla

Fragmenty „Nad Niemnem” w PKP Intercity

Akcja Narodowe Czytanie odbywa się cyklicznie już po raz 12. W tym roku jako lekturę wybrano „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Na tę okazję PKP Intercity stworzyło wyjątkową animację z fragmentami utworu, którą pasażerowie mogą oglądać na ekranach w pociągach Pendolino, Flirt, PesaDART, w wybranych składach wagonowych, a także na monitorach przy kasach biletowych. Animacja dostępna będzie również w oficjalnych kanałach mediów społecznościowych przewoźnika.

- Po raz kolejny zaangażowaliśmy się w akcję Narodowego Czytania zachęcającą Polaków do sięgnięcia po klasykę polskiej literatury. Na pokładach naszych pociągów podróżni mogli się zapoznać z takimi utworami jak: „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, czy „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. W tym roku do specjalnej animacji wyświetlanej w pociągach wybraliśmy fragmenty przedstawiające nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy – mówi Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity.

„Nad Niemnem” to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej.

Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza”. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości.

„Nad Niemnem” cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. „Nad Niemnem” to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

Animacja z fragmentami „Nad Niemnem”:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Fragmenty „Nad Niemnem” wybrzmią w pociągach PKP Intercity - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto