Fenomenalny występ Babkiny. Lotos Gdynia pokonuje Energę

T. Bołt
Aż 35 punktów zdobyła w starciu z Energą Toruń Elina Babkina. To bezsprzeczna bohaterka spotkania. Gdynianki pokonały torunianki 95:80. Zwycięstwo z Wisłą Kraków w obliczu tej wygranej nabiera więc szczególnego znaczenia. Forma mistrzyń Polski zwyżkuje.

Lotos Gdynia - Energa Toruń 95:80 (30:18, 15:16, 19:24, 31:22)

Lotos: Elina Babkina 35, Monica Wright 17 (11 zb), Magdalena Kaczmarska 13, Paulina Krawczyk 10, Marta Jujka 9, Ketia Swanier 9, Olivia Tomiałowicz 2, Claudia Sosnowska 0.

Energa: Monika Krawiec 23, Jelena Maksimovic 13, Alicia Gladden 11 (11 zb), Emilia Tłumak 11, Veronika Bortelova 7, Natalia Małaszewska 5, Agata Gajda 4, Vera Perostyjska 4, Hajdana Radunovic 2, Magdalena Radwan 0, Paulina Olsyak 0.

IV kwarta
Na trybunach gromkie: "Elina, Elina". Fenomenalny występ Łotyszki, która zdobywa swój 34 i 35 punkt w meczu!

Łatwe punkty spod kosza Tomiałowicz. Gdynianki prowadzą 89:80.

Do końca meczu można spodziewać się emocji. Na 43 sekundy przed ostatnią syreną gdynianki mają nad rywalkami pięć punktów przewagi.

Punkty spod kosza Alicii Gladden. Lotos prowadzi 83:78.

Przeraźliwe gwizdy na trybunach. Kibice nie mogą pogodzić się z decyzją sędziego, zdaniem którego czwarty faul popełniła Elina Babkina.

Celny trójka w wykonaniu Natalii Małaszewskiej. 79:73.

Na trzy minuty przed końcem spotkania Lotos prowadzi 79:69.

Wright dwukrotnie w roli głównej. Najpierw trafiła oba rzuty wolne, następnie popisała się efektownym wejściem pod kosz i Lotos prowadzi 76:69 na pięć minut przed końcem spotkania.

Faul w ataku torunianek. Czwarte przewinienie Krawiec. 72:65.

Przerwa na żądanie trenera Lotosu. W 32. minucie gdynianki wcale nie mogą być pewne końcowego triumfu, gdyż prowadzą tylko 69:65.

Energa otwiera czwartą kwartę w najlepszy z możliwych sposobów - rzutem za trzy. 64:61.

III kwarta 64:58
Trzecia kwarta pod wyraźne dyktando przyjezdnych. Energa wygrała tę odsłonę 24:19.

Jak idzie to idzie. Z dystansu Krawiec i przewaga gdynianek topnieje do tylko czterech punktów, a po kolejnej skutecznej akcji Energi Lotos prowadzi 60:58.

Tym razem Emilia Tułak, ale był to rzut za dwa punkty. 60:53. Do końca trzeciej kwarty ponad minuta.

Torunianki w tej kwarcie bardzo dobrze czują się na linii 6,75. Kolejna celna próba za trzy w wykonaniu Bortelovej. 58:51.

Po akcji Marty Jujki i Swanier przewaga gdynianek ponownie urosła do kilkunastu "oczek". 58:46.

Kaczmarska w odpowiedzi na celny trójkowy rzut Energi. 54:46.

Dwa razy z rzędu w roli głównej wystąpiła Krawiec, która najpierw trafiła za trzy, a po chwili dorzuciła dwa punkty. W 25. minucie Lotos prowadzi 52:43.

Z półdystansu celnie przymierzyła Babkina. 52:38.

Przechwyt Swanier inicjuje szybką akcję gdynianek, po której punkty zdobywa Wright. Amerykanka jest przy tym faulowana. Akcja dwa plus jeden i 50:36 w 23. minucie spotkania.

II kwarta 45:34

Przy wyniku 45:34 oba zespoły udają się do szatni. Lotos jest zespołem grającym szybką, efektowną koszykówkę. Tę kwartę jednak gdynianki przegrały, ale i tak jak na razie mają bezpieczną przewagę nad rywalkami.

Do końca drugiej kwarty półtorej minuty. Lotos prowadzi 45:30.

Przy próbie rzutu Krawczyk została zablokowana, po chwili skuteczny kontratak wyprowadziły zawodniczki Energi, a punkty zdobyła Krawiec, która popisała się akcją dwa plus jeden. 42:30.

Kolejne przewinienie techniczne przyjezdnych. Tym razem złapała je Monika Krawiec. Najpierw Babkina, a potem Wright i 40:24 dla Lotosu w 15. minucie meczu.

Po nieco ponad 13 minutach gry Babkina ma na swoim koncie już 18 punktów, podczas gdy cały zespół uzbierał ich 35.

Przewinienie techniczne trenera gości - Elmedina Omanicia. Omanić nie mógł pogodzić się z decyzją sędziów i wdał się z nimi w dyskusje. 34:20.

Po minucie gry w drugiej kwarcie utrzymuje się 12-punktowe prowadzenie gdynianek. Lotos prowadzi 32:20.

I kwarta 30:18
Gdynianki na sekundy przed końcem miały piłkę, ale rzut Wright okazał się niecelny. Tym samym Lotos stracił szansę na najwyższe prowadzenie w tej części meczu. Po pierwszej kwarcie 30:18 dla gdynianek.

Monika Krawiec trafiła oba rzuty wolne. W 8. minucie 26:16 dla Lotosu. Po chwili na linii osobistych staje Babkina, z tymże Łotyszka miała trzy próby. Wszystkie okazały się celne. 29:16 w 8. minucie meczu.

W 7. minucie spotkania na tablicy widnieje wynik 24:14.

Przy stanie 22:12 dla Lotosu o czas prosi opiekun Energi Toruń.

Skuteczna pod koszem Marta Jujka. W połowie pierwszej kwarty mistrzynie Polski mają 10 punktów przewagi. 20:10.

Po punktach Magdaleny Kaczmarskiej jest już 14:5 dla gospodyń, a za nami ponad trzy minuty gry.

Świetne otwarcie meczu w wykonaniu Babkiny. Łotyszka zdobyła wszystkie osiem punktów dla Lotosu. Dwa razy celnie przymierzyła za trzy. Po dwóch minutach gdynianki prowadzą 10:4.

Pierwsze punkty w meczu Eliny Babkiny. 2:0.

Trener Dikaioulakos posłał do boju następującą piątkę: Babkina, Wright, Krawczyk, Kaczmarska, Jujka.

Ważna zmiana na Euro 2024! Ukłon w stronę sędziów?