MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Wikipedii – 20 ciekawostek z okazji urodzin serwisu. Tego o Wiki nie wiedzieliście, a możecie być zaskoczeni

Anita Persona
Anita Persona
Światowy Dzień Wikipedii to nie jedyna okazja, aby poznać ciekawostki na temat popularnej internetowej encyklopedii.
Światowy Dzień Wikipedii to nie jedyna okazja, aby poznać ciekawostki na temat popularnej internetowej encyklopedii. Kreator Bing
Każdy zna serwis Wikipedia, a informacje na nim zamieszczone przydawały nam się w niejednej sytuacji. Czy jednak wiecie o nim wszystko? Oto ciekawostki o jednej z najpopularniejszych na świecie stron internetowych, jej twórcach i nie tylko. Zapraszamy.

Spis treści

W dobie powszechnej cyfryzacji i dostępu do Internetu wszyscy chętnie korzystamy z dobrodziejstw tych technologii. Pomimo mnogości możliwości jednym z głównych zastosowań sieci wciąż pozostaje jednak wyszukiwanie informacji i nie będzie przesadą stwierdzenie, że obecnie dzięki właśnie Internetowi mamy nieograniczony dostęp do niemal całej wiedzy świata. Nie zawsze jednak tak było.

Jeszcze lata temu część informacji była bardzo ograniczona pod względem dostępu, który nie był powszechny. Przykładem mogą być Stany Zjednoczone, gdzie np. część wiedzy akademickiej była dostępna jedynie np. dla studentów, wykładowców i badaczy, a nie dla „zwykłych śmiertelników”. Nie chodzi przy tym jednak o same wykłady czy studia, które oczywiście są odpłatne, ale o możliwość pozyskania wiedzy z publikacji książkowych.

Dlatego też powstały ruchy, organizacje i stowarzyszenia na rzecz rozszerzenia dostępności do wiedzy informacji, które forsowały nowelizacje prawa w tym zakresie oraz walczyły o to, abyśmy dziś mogli dowiedzieć się tego, co zostało przez ludzi odkryte. W ramach jednej z podobnych inicjatyw powstała właśnie Wikipedia.

Wikipedia od ludzi dla ludzi w imię wiedzy

Niech pierwszy rzuci kamieniem, kto ani razu nie czerpał wiedzy z Wikipedii. To bowiem jedna z najpopularniejszych stron internetowych na świecie i nie zmienia się to od lat. Wszystko dlatego, że jest to internetowa encyklopedia, w której znajdziemy całe mnóstwo informacji. Co jednak ciekawe, współtworzą ją sami internauci, ponieważ serwis działa na zasadach otwartej treści.

Oznacza to waśnie, że kolektyw ludzi nawet niezwiązanych z generalnym zarządzaniem stroną może ją modyfikować i wzbogacać. Niesie to oczywiście pewne konsekwencje, ponieważ zamieszczone w Wikipedii informacje niekoniecznie muszą okazać się dokładne, czy trafne. Niemniej zamieszczanie na serwisie nowych wiadomości jest obostrzone licznymi przepisami oraz kontrolą nad zawartością treści, co ma przekładać się na jej wiarygodność.

Ostatecznie Wikipedia stanowi popularne źródło wiedzy i informacji, z którego miliony ludzi z całego świata korzystają każdego dnia. Dotyczy to zarówno wyszukiwania zwyczajnie ciekawiących nas zagadnień, jak i pomoc w edukacji szkolnej, czy nawet w działalności ogólnonaukowej. Teraz natomiast Wikipedia obchodzi swoje 22 urodziny, co najlepiej dowodzi tego, jak chętnie się z niej korzysta. Co więcej, co roku obchodzony jest oficjalny Dzień Wikipedii dokładnie 15 stycznia, mający być upamiętnieniem właśnie założenia popularnego serwisu.

Ciekawostki o Wikipedii z okazji urodzin i światowego dnia

Skoro już mowa o urodzinach Wikipedii oraz samym serwisie to możecie być zaskoczeni, jak niewiele o nim wiecie. Co więcej, jest też całe mnóstwo interesujących faktów związanych z tym serwisem, które mogą was zaskoczyć. Oto część z nich, czyli ciekawostki o Wikipedii z okazji Dnia Wikipedii i nie tylko.

Wikipedia w liczbach i ciekawostkach:

 1. Wikipedia powstała dokładnie 15 stycznia 2001 roku, jako dodatek do Nupedii – nieistniejącej już strony z wiedzą prowadzonej przez ekspertów.
 2. 20 czerwca 2003 roku założyciele Wikipedii i Nupedii postanowili powołać do życia Wikimedia Foundation. Która zarządza jeszcze kilkoma lustrzanymi projektami.
 3. W 2013 roku nazwano na cześć Wikipedii nowo odkrytą asteroidę – 274301 Wikipedia.
 4. Wikipedia i jej lustrzane strony działają non-profit. Oznacza to, że nie są to projekty służące do zarabiania pieniędzy i są finansowane z datków oraz dofinansowań różnego rodzaju.
 5. W 2019 roku 16 GB tekstu artykułów z angielskiej Wikipedii zostało zakodowane w syntetycznym DNA.
 6. Już w pierwszym roku działania Wikipedia rozrosła się na 18 edycji językowych i obejmowała 20 000 artykułów.
 7. Zdarzało się blokowanie wyświetlania Wikipedii lub określonych treści czy artykułów na niej zamieszczanych przez niektóre kraje, m.in. Chiny i Iran, a na trzy lata także Turcja.
 8. Obecnie jest około 330 wersji językowych Wikipedii.
 9. Polskojęzyczna Wikipedia została założona 26 września 2001 roku, jako samodzielny projekt Polska Wolna Encyklopedia Sieciowa. Następnie została przyłączona do głównego Projektu Wikipedii 22 listopada 2002 roku, zgodnie z sugestią twórców angielskiej wersji.
 10. W Polsce, w Słubicach stoi pomnik Wikipedii.
 11. W polskojęzycznej wersji Wikipedii największą liczba kategorii i podstron może pochwalić się Józef Piłsudski.
 12. Na powierzchni Księżyca znajduje się prawie cała anglojęzyczna wersja Wikipedii wygrawerowana na cienkich płytach niklowych. Izraelska sonda ją przenosząca rozbiła się na ziemskim satelicie w 2019 roku, ale naukowcy uważają, że płytki przetrwały wypadek.
 13. W 2015 roku artysta Michael Mandiberg ocenił, że wydrukowanie całej treści anglojęzycznej Wikipedii objęłoby 7473 tomy i wydrukował część z nich w formie książkowej.
 14. Nieprawdziwe informacje celowo umieszczane przez niektórych jej współautorów nazywane są „wandalizmami”. Systematycznie prowadzone jest ich wykrywanie i usuwanie.
 15. Zasady obowiązujące współautorów oparte są na kodeksie zwanym „pięcioma filarami”. Opisane w tej formie cechy to: „Wikipedia to encyklopedia”, „Wikipedia to neutralny punkt widzenia”, „Wikipedia to wolny zbiór wiedzy”, „Wikipedia to przestrzeganie netykiety” oraz „Wikipedia to brak sztywnych reguł”.
 16. Jedna z podstawowych zasad Wikipedii odnośnie zamieszczanych w serwisie treści jest „Neutralny punkt widzenia”. Oznacza to, że nie wolno publikować i forsować w jej ramach własnych opinii czy punktu widzenia.
 17. Na Wikipedii mają niekiedy miejsce „wojny edycyjne”, w których współautorzy zmieniają sobie nawzajem wprowadzone informacje czy zmiany według własnego poglądu na daną treść. Zwalczają to moderatorzy i redaktorzy, stawiając na najbardziej wiarygodną wersję.
 18. W 2006 tygodnik „Time” nazwał Wikipedię „kosmicznym kompendium” internetowej encyklopedii i uznał za wzorową społeczność internetową.
 19. Na Wikipedii nie można zamieszczać twórczości własnej.
 20. W 2015 roku Wikipedia otrzymała Nagrodę Księcia Asturii w dziedzinie współpracy międzynarodowej.

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dzień Wikipedii – 20 ciekawostek z okazji urodzin serwisu. Tego o Wiki nie wiedzieliście, a możecie być zaskoczeni - GRA.PL

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto