Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drogowcy zapewniają, że są przygotowani na nadejście zimy. Na Pomorzu pogoda jak w kalejdoskopie

OPRAC.: KK
Drogowcy zapewniają, że są przygotowani na nadejście zimy. Na Pomorzu pogoda jak w kalejdoskopie
Drogowcy zapewniają, że są przygotowani na nadejście zimy. Na Pomorzu pogoda jak w kalejdoskopie Przemysław Świderski / Dziennik Bałtycki
Drogowcy z GDDKiA oraz ZDW zapewniają, że są przygotowani na nadejście zimy. Na drogi krajowe, ekspresowe i wojewódzkie w woj. pomorskim może wyjechać 228 pługów i pługosolarek.

- Na drogach krajowych i ekspresowych woj. pomorskiego będą pracować 92 jednostki zimowego utrzymania dróg. 63 nośniki z pługiem i posypywarką oraz 29 nośników z samym pługiem - przekazał PAP rzecznik gdańskiego oddziału GDDKiA Mateusz Brożyna.

Ponadto, jako sprzęt pomocniczy funkcjonują ładowarki, spycharki, równiarki, pługi wirnikowe oraz dodatkowy sprzęt do utrzymania powierzchni chodników.

Gdański oddział GDDKiA zarządza 811 km dróg krajowych. Prawie 20 proc. z nich - 143,039 km stanowią drogi ekspresowe. Autostrada A1 przebiegająca przez teren województwa pomorskiego nie jest zarządzana przez GDDKiA, lecz podmiot prywatny – Koncesjonariusza (GTC).

Więcej jednostek przygotował Zarząd Dróg Wojewódzkich, któremu podlega 1747 km dróg w województwie pomorskim. Wyjątek stanową miasta na prawach powiatu, w których drogami wojewódzkim zajmują się odpowiednie zarządy dróg miejskich (tj. Gdańsk, Gdynia, Sopot i Słupsk).

- W tym sezonie zimowym, który rozpoczął się 15 października br. i potrwa do 15 kwietnia przyszłego roku, do utrzymania dróg wojewódzkich skierowaliśmy 94 pługoposypywarki i 42 pługi. W każdym z ośmiu rejonów dróg pracują dyżurni, którzy czuwają nad właściwym zimowym utrzymaniem dróg wojewódzkich - przekazał rzecznik ZDW Piotr Michalski.

Na utrzymanie dróg krajowych i ekspresowych przygotowano ponad 26 tys. ton soli drogowej.

- W każdym obwodzie drogowym funkcjonują wytwornice solanki, w niektórych obwodach wytwarzany jest także roztwór na bazie chlorku wapnia oraz chlorku magnezu. Środek ten pomaga zwalczać skutki zimy w bardzo trudnych warunkach, przy bardzo niskich temperaturach - tłumaczył Mateusz Brożyna.

Zarząd Dróg Wojewódzkich - jak podał Piotr Michalski - na potrzeby akcji zimowej ma ok. 11 tys. ton soli oraz ok. 23 tys. ton piasku.

Rzecznik gdańskiego oddziału GDDKiA zapewnił, że drogowcy byli już gotowi do podejmowania działań na drogach od początku października.

- Wówczas mamy przygotowaną minimalną liczbę sprzętu i magazyny wypełnione solą drogową. Pełną gotowość służb i sprzętu realizującego prace na drodze osiągamy 31 października - mówił Mateusz Brożyna.

Podkreślił, że sezon zimowy fizycznie już się rozpoczął.

- Od kilku dni temperatura spada poniżej 0 st. Celsjusza i podejmowaliśmy już kilkukrotne działania profilaktyczne mające na celu przesypanie nawierzchni jezdni, aby nie dopuścić do powstania śliskości zimowej - mówił rzecznik GDDKiA i zapewnił, że całodobowo jest monitorowana sytuacja pogodowa.

Pojazdy zapewniające zimowe utrzymanie wielokrotnie wyjeżdżały także na drogi zarządzane przez ZDW, aby zapewnić właściwy stan przejezdności tras przy wystąpieniu gołoledzi i opadów śniegu.

- Najwyższy standard II obowiązuje m.in. na drodze wojewódzkiej nr 468 między Gdynią a Bożympolem Wielkim (dawna DK6) oraz na drogach, gdzie jest duże natężenie ruchu jak droga wojewódzka nr 216 od Redy do Władysławowa, droga wojewódzka nr 211 Kartuzy – Żukowo, w rejonie Pruszcza Gdańskiego na drodze wojewódzkiej nr 226 i drodze wojewódzkiej nr 227 oraz na drodze wojewódzkiej nr 222 w Starogardzie Gdańskim - przekazał Piotr Michalski.

Rzecznik Zarządu Dróg Wojewódzkich podkreślił, że ze względu na charakter ruchu na podległych ZDW drogach obowiązują standardy zimowego utrzymania od II (najwyższego) do V. Standardy określają, jak szybko i w jakim stanie ma znaleźć się droga po ustaniu opadów lub zjawisk śliskości zimowej.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Parada Motocyklistów w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto