Bieg Niepodległości 2019 z PKO Bankiem Polskim. Tysiące zawodników w Gdyni. Tomasz Grycko wrócił do wygrywania na skwerze [zdjęcia, wyniki]

Rafał Rusiecki
Bieg Niepodległości z PKO Bankiem Polskim już za nami. W Gdyni znów było biało-czerwono Karolina Misztal
Bieg Niepodległości Gdynia 2019. Tomasz Grycko przypomniał kibicom, że do niego należy wygrywanie biegów ulicznych na Pomorzu. W poniedziałek, 11 listopada reprezentujący Bliznę Władysławowo zawodnik uzyskał na skwerze Kościuszki czas 31 minut i 10 sekund. Najszybsza wśród kobiet była Marta Łagownik z Gdańska (35.48). Bieg główny ukończyło w Gdyni 4046 osób.

Bieg Niepodległości Gdynia 2019

Tomasz Grycko to zawodnik, którego fanom biegów ulicznych przedstawiać nie można. Reprezentant Blizny Władysławowo w poniedziałkowe popołudnie przypomniał się gdyńskiej publiczności. Wygrał Bieg Niepodległości z PKO Bankiem Polskim na dystansie 10 km w czasie 31.10. Drugie miejsce przypadło w udziale Maciejowi Kubiakowi z Redy (31.26), a trzecie Andrzejowi Rogiewiczowi z Grudziądza, ubiegłorocznemu triumfatorowi (31.43).

W gronie kobiet najlepiej poradziła sobie Marta Łagownik z Gdańska, której zmierzono czas 35.48. Dodajmy, że to drugie z rzędu zwycięstwo zawodniczki UKS Dwójki Morena Gdańsk w listopadowej imprezie w Gdyni. Druga była Mariola Sudzińska z Olsztyna (36.16), a trzecia gdynianka Aleksandra Baranowska-Trzasko (37.13).

Gdynia przywitała biegaczy z różnych zakątków Polski przyjemną pogodą. Zawodnicy mogli się rozgrzewać w blasku zachodzącego za chmurami słońca. Już w trakcie biegu wszystkich uczestników zagrzewali niezawodni kibice, a szczególnie aktywna była młodzież z gdyńskich szkół.

Zawody w mieście z morza i marzeń, kończące cykl PKO Grand Prix Gdyni, ukończył na 4046 miejscu pan Stanisław Niwiński z Pomorskiego Klubu Weteranów LA w Sopocie. Czas gdańszczanina to 1:30.06. Z kronikarskiego obowiązku dodajmy, że w Biegu Niepodległości 2019 metę osiągnęło 1312 kobiet oraz 2733 mężczyzn.

– Serdecznie gratulujemy każdemu, kto zgromadził trofea przedstawiające: trolejbus Skoda 9TR, samolot BIES TS-8, parowóz PT47-65 oraz słynny okręt. Za nami kolejny udany rok cyklu PKO Grand Prix Gdyni. Biegacze oraz uczestnicy marszów nordic walking zwracają uwagę na urozmaicone trasy, piękne medale oraz przyjacielską atmosferę. To sprawia, że nasze imprezy od lat cieszą się wielkim zainteresowaniem - – mówił Przemysław Dalecki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu.

Bieg Niepodległości Gdynia - historia biegu

W 2018 roku Bieg Niepodległości w Gdyni wygrał Andrzej Rogiewicz z Grudziądza, który na pokonanie 10 km potrzebował 31 minut i 13 sekund. Wśród kobiet najlepsza okazała się wówczas Marta Łagownik z Gdańska (35.00). Zawody ukończyły 4483 osoby.

W 2017 roku najszybszy na trasie był Tomasz Grycko z Władysławowa, który miał czas 30 minut i 31 sekund. Wśród pań najlepsza okazała się Angelika Mach z Gdyni (35.31). Finisz osiągnęło 4912 zawodników.

11 listopada 2016 roku Bieg Niepodległości w Gdyni także wygrał Tomasz Grycko, który na pokonanie 10 km potrzebował 29 minut i 52 sekund. Najszybsza z kobiet - Aleksandra Lisowska z Olsztyna - miała czas 34.58. Na mecie stawiło się 5435 osób.

Tomasz Grycko był niedościgniony na gdyńskiej trasie także w 2015 roku, kiedy to wygrał z czasem 30.25. Wśród kobiet triumfowała Marta Krawczyńska z Gdańska (34.40). Zawody ukończyło 6655 osób!