Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

8. edycja Festiwalu R@port w Gdyni. Wystawią polskie sztuki współczesne

Halam
Festiwal rozpocznie spektakl "Joanna Szalona: Królowa"
Festiwal rozpocznie spektakl "Joanna Szalona: Królowa" materiały prasowe
Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@port niezmiennie propaguje twórczość współczesnych dramatopisarzy, mając na celu podkreślenie istotności dramatu jako gatunku, stojącego ostatnio niejako w cieniu postaci reżyserów.

Festiwalowi nieodłącznie towarzyszy konkurs na Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną, ustanowiony w 2007 roku przez prezydenta Gdyni, Wojciecha Szczurka. W tegorocznej edycji spośród 166 nadesłanych prac, nominowano do nagrody 5 sztuk: "Krzywicka/Krew" Julii Holewińskiej, "Mój niepokój ma przy sobie broń" Mateusza Pakuły, "Pętla" Ewy Madeyskiej, "Caryca Katarzyna" Jolanty Janiczak oraz "W środku słońca gromadzi się popiół" Artura Pałygi.

Czytaj także: VII festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@port w Teatrze Miejskiem

Diagnoza kondycji polskiego dramatu odbędzie się w tym roku na podstawie pięciu spektakli konkursowych. Festiwal otworzy "Joanna Szalona: Królowa" Jolanty Janiczak w reżyserii Waldemara Raźniaka z Teatru Miejskiego w Gdyni - przedstawienie traktujące o Joannie Kastyliskiej, zwanej Szaloną, próbującej odnaleźć swoje miejsce w brutalnym świecie politycznych i erotycznych intryg dworskich. Drugiego dnia na deskach sceny gdyńskiego teatru pojawi się spektakl Teatru Nowego w Łodzi - będzie to realizacja dramatu Roberta Urbań-skiego w reżyserii Jacka Głomba pt. "Kokolobolo, czyli opowieść o przypadkach Ślepego Maksa i Szai magnata". Przedstawienie opowiada o intrygującej i barwnej postaci łódzkiego Janosiku, gangstera i rzezimieszka, Maksa Bornsztajna.
Inscenizacja dramatu Doroty Masłowskiej "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku",który wyreżyserowała Agnieszka Glińska, to kolejna propozycja festiwalu. Wystawiania już podczas 2. edycji R@portu sztuka opowiada o losach dwójki bohaterów udających się w gorączkową włóczęgę po Polsce. Nie zabraknie kontrowersyjnego tematu religii, który poruszy Teatr Wierszalin z Supraśla, przybywający do Gdyni ze sztuką "Wszyscy święci. Zabłudowski cud" w reżyserii Piotra Tomaszuka. To spektakl poruszający kwestię widzenia Matki Boskiej przez małą dziewczynkę - sprawy głośnej w Polsce w latach 60.

Tegoroczny R@port zamknie "Upadek pierwszych ludzi" Antoniego Ferencego - sztuka obecna w ścisłym finale ostatniej Gdyńskiej Nagrody Dramatycznej. Reżyserii spektaklu o biblijnej historii Adama i Ewy umiejscowionej w warszawskiej stacji metra podjęła się Iwona Kempa w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu.
Już poza konkursem wystawiona będzie "Bitwa Warszawska 1920" Pawła Demirskiego i Moniki Strzępki, zrealizowana przez Narodowy Stary Teatr w Krakowie.

Festiwal R@port
Gdynia, 15-22.11
Teatr Miejski, ul. Bema 26
Bilety 30-60 zł

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto