Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

41. Festiwal Filmowy w Gdyni. Pod znakiem Krzysztofa Kieślowskiego

red.
archiwum DB/W.Lenidzion/D.Gdesz
W 2016 roku mija 20 lat od śmierci Krzysztofa Kieślowskiego – jednego z najwybitniejszych reżyserów europejskiego kina. Festiwal Filmowy w Gdyni w tym szczególnym roku odda hołd pamięci twórcy „Niebieskiego”.

Krzysztof Kieślowski dwukrotnie otrzymywał Złote Lwy: w 1979 roku za „Amatora” oraz w 1988 za „Krótki film o miłości” i „Krótki film o zabijaniu”.

W ramach sekcji „Czysta Klasyka – In Memoriam” zaprezentowany zostanie jeden z najsłynniejszych filmów Krzysztofa Kieślowskiego - „Przypadek”, którego cyfrowa rekonstrukcja została przeprowadzona przez Cyfrowe Repozytorium Filmowe.
Zrealizowany w 1981, „Przypadek” kilka lat przeleżał „na półkach”.Zaprezentowany wraz z innymi „półkownikami” na Festiwalu Filmów Fabularnych w 1987 roku otrzymał zasłużoną nagrodę za scenariusz. „Film, który przerastał mądrością swoje pokolenie, zrobiony z takiej perspektywy, jakby już było po śmierci PRL-u”, wspominał Tadeusz Sobolewski. Przed projekcją „Przypadku” będzie dodatkowo prezentowany „Krótki film o K. Kieślowskim” Natalii Korynckiej-Gruz.

Do sekcji Pokazów Specjalnych należą także dwa filmy dokumentalne poświęcone Krzysztofowi Kieślowskiemu: „Siedem dni w tygodniu” w jego reżyserii (1988) oraz film poświęcony reżyserowi: „Rozmowa z Kieślowskim’ (1995).

Jednym z najciekawszych wydarzeń tegorocznego Festiwalu będzie niezwykła plenerowa wystawa Andrzeja Pągowskiego "Krzysztof Kieślowski odczytany na nowo – Plakaty do filmów w 20. rocznicę śmierci reżysera".

- Kolekcja będzie obejmować plakaty do wszystkich filmów, jakie wyreżyserował Kieślowski łącznie z krótkometrażowymi i dokumentalnymi oraz całym „Dekalogiem” - podaje Anna Wróblewska, rzecznik prasowy FF w Gdyni. - Składa się z około 50 plakatów. Projekt jest merytorycznie wspierany przez Studio „TOR”. Współorganizatorem wystawy jest Muzeum Kinematografii w Łodzi. W planach jest również wydanie książki prezentującej całość kolekcji i poszczególne filmy. Za stronę ekspozycyjną odpowiada firma AMS.

W galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego zaprezentowana zostanie przygotowana również przez Muzeum Kinematografii w Łodzi wystawa „Krzysztof Kieślowski. Fotografie z miasta Łodzi”. Zobaczymy na niej czarno-białe zdjęcia wykonane przez Kieślowskiego – wówczas studenta pierwszego roku Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi w roku akademickim 1965/1966. Tych kilkadziesiąt fotografii to wyjątkowy dokument z epoki autobusów „ogórków”, chłopięcych fartuszków szkolnych z białymi kołnierzykami, gry w „noża”... Pokazują jesienną - w deszczu i zimową, ośnieżoną Łódź z jej nowymi wieżowcami i starymi domami, ciemnymi bramami, podwórzami, witrynami sklepowymi, balustradami balkonów i mieszkańcami – dorosłymi o zniszczonych, zmęczonych – często starych już – twarzach i dziećmi o buziach roześmianych. Poruszają, przywołują wspomnienia, budzą refleksje. Fotografie te są złożonym portretem miasta, przedstawionego przez pryzmat człowieka, stanowiącego zawsze – jak pokazała przyszłość – główny temat filmowych prac Kieślowskiego. Wszystkie prace – udostępnione przez Marię Kieślowską - pochodzą z archiwum rodzinnego reżysera.

21 września odbędzie się promocja książki „Kieślowski po latach. W zwierciadle opinii i wspomnień” pod redakcją Stanisława Zawiślińskiego i Krystyny Zamysłowskiej. W publikacji redaktorzy przedstawiają wybór wspomnień, poglądów i opinii o Kieślowskim oraz recepcji jego twórczości, które pojawiły się na przestrzeni 20 lat od śmierci reżysera w mediach krajowych i zagranicznych, publikacjach festiwalowych, na sympozjach itd.

Widzowie Festiwalu będą mogli również przypomnieć sobie jeden z najsłynniejszych polskich seriali czyli „Dekalog” Krzysztofa Kieślowskiego. Projekcje plenerowe kolejnych odcinków (po dwa dziennie) przewidziane są od poniedziałku do piątku i będą odbywać się na Placu Grunwaldzkim tuż obok Teatru Muzycznego.

Firma DI Factory przygotowała kopie cyfrowe 10 odcinków "Dekalogu" w reż. Krzysztofa Kieślowskiego, tak by cała seria mogła zostać zaprezentowana na ekranie kinowym, w jak najlepszej jakości. Rekonstrukcja cyfrowa serialu została wykonana w Ośrodku Dokumentacji i Zbiorów Programowych TVP S.A natomiast DI Factory przeprowadziło zmianę przestrzeni barwnej z telewizyjnej na kinową i zakodowało go do formatu cyfrowego. Nadzór artystyczny nad pracami sprawowali żyjący autorzy zdjęć poszczególnych odcinków lub twórcy wydelegowani przez PSC (Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych ) - umożliwiało to przełożenie założeń twórców na dzisiejsze wymogi prezentacji filmów w domenie kina cyfrowego. Zainteresowanie „Dekalogiem” na świecie jest ogromne. W cyfrowej wersji kinowej pokazywany był już we Francji, Chinach i USA.

- W trakcie licznych podróży po świecie w ramach retrospektyw Kieślowskiego, przekonałem się, że żaden inny polski twórca nie jest tak uniwersalny w dotykaniu problemów egzystencjalnych, jak Kieślowski – dodaje Michał Oleszczyk, Dyrektor Artystyczny Festiwalu. - Zadać komuś pytanie o Kieślowskiego, to tak jakby zadać tej osobie pytanie o jej własne życie: mówiąc o „Trzech kolorach” czy „Dekalogu”, ludzie nieprawdopodobnie otwierają się i ujawniają rozmówcy własne lęki, nadzieje i marzenia. Mam nadzieję, że tegoroczne wydarzenia gdyńskie, zebrane z myślą o dwudziestej rocznicy śmierci Mistrza, oddadzą cześć jego pamięci, a zarazem zyskają mu nowe pokolenie wiernych miłośników.

41. Festiwal Filmowy w Gdyni odbędzie się w dniach 19-24 września 2016 roku.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto