Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

105. rocznica utworzenia Marynarki Wojennej RP. Uroczysty apel pod pomnikiem Polski Morskiej

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W Gdyni trwa świętowanie z okazji 105. rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej RP. Uroczystości, zgodnie z tradycją, rozpoczęły się od podniesienia bandery i wielkiej gali banderowej na wszystkich okrętach Marynarki Wojennej.

Wszystkim polskim marynarzom - najlepszego!

Marszałek Józef Piłsudski 105 lat temu wydał dekret, w którym rozkazał utworzyć Marynarkę Wojenną. Od tego czasu, nieprzerwanie, Marynarka Wojenna wykonuje zadania na rzecz polskiej, morskiej racji stanu. Jak co roku, swój dzień uroczyście świętują marynarze. W poniedziałek, 27 listopada na cmentarzu Marynarki Wojennej na Oksywiu miał miejsce uroczysty capstrzyk połączony z poświęceniem krzyża w Kwaterze Pamięci, a we wtorek przedstawiciele samorządu, wojska i mieszkańcy spotkali się na uroczystym apelu przed pomnikiem Polski Morskiej. W trakcie apelu z pokładu ORP “Błyskawica” oddany został świąteczny salut złożony z 21 wystrzałów armatnich.

- Patrząc wstecz, możemy być dumni z faktu, że morski rodzaj sił zbrojnych może z determinacją realizować zadania na wielu morzach i oceanach świata - mówił w Gdyni wiceadmirał Jarosław Ziemiański, inspektor Marynarki Wojennej. - Polska Marynarka Wojenna oraz port i miasto Gdynia są żywym przykładem przywiązania do morza, jako symbolicznego okna na świat. Odgrywała ona i nadal odgrywa bardzo ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa, co w obecnej sytuacji geopolitycznej nabiera szczególnego znaczenia. To morski rodzaj sił zbrojnych jako pierwszy w ramach Partnerstwa dla Pokoju realizował wspólne działania z flotami państw NATO. Dzisiaj wraz z tymi flotami tworzymy skuteczną barierę pozwalającą na ochronę morskich akwenów, w tym infrastruktury krytycznej państwa.

- Marynarka Wojenna oraz port i miasto Gdynia są żywym przykładem przywiązania do morza - mówił wiceadmirał Jarosław Ziemiański.
- Marynarka Wojenna oraz port i miasto Gdynia są żywym przykładem przywiązania do morza - mówił wiceadmirał Jarosław Ziemiański. Łukasz Kamasz

Zadania Marynarki Wojennej wiążą się głównie z zapewnieniem bezpieczeństwa polskich interesów na morzu oraz z naszym wkładem w bezpieczeństwo Europy w ramach NATO, UE i innych porozumień międzynarodowych.

- Kiedy po 123 latach zaborów Polska doczekała się spełnienia marzeń o państwie wolnym i niepodległym, Józef Piłsudski wydał dekret o utworzeniu Marynarki Wojennej. Kiedy generał Józef Haller zaślubiał Polskę z morzem, tego samego dnia, wojska polskie wkroczyły do Gdyni. Tak związały się losy Polski z morzem i z przyszłą Marynarką Wojenną. Okręty Marynarki Wojennej były świadectwem niepodległości Polski, były jedynymi skrawkami polskich terytoriów, które cały okres II wojny światowej, mogły z dumą nieść biało-czerwoną banderę - podkreślał Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 105. rocznica utworzenia Marynarki Wojennej RP. Uroczysty apel pod pomnikiem Polski Morskiej - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto