Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

105. rocznica utworzenia Marynarki Wojennej RP. Uroczysty capstrzyk na cmentarzu Marynarki Wojennej

OPRAC.:
Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W Gdyni rozpoczęły się uroczystości z okazji 105. rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej RP. Na cmentarzu Marynarki Wojennej na Oksywiu miał miejsce uroczysty capstrzyk połączony z poświęceniem krzyża w Kwaterze Pamięci.

Marynarka Wojenna RP od 105 lat strzeże polskiego wybrzeża

Świętowanie rozpoczęło się 27 listopada o godz. 17.00 od uroczystego capstrzyku przy Kwaterze Pamięci na cmentarzu Marynarki Wojennej. Na wtorek, 28 listopada zaplanowane jest m.in.:

  • podniesienie wielkiej gali banderowej na okrętach Marynarki Wojennej godz. 8,
  • uroczysta msza święta w intencji Marynarki Wojennej w Kościele Garnizonowym MW w Gdyni Oksywiu godz. 9:30,
  • uroczysty apel z okazji 105. rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej przy Pomniku Polska Morska na Skwerze Kościuszki w Gdyni godz. 12,
  • możliwość zwiedzania wystawy pt. „Koniec odysei? Powrót do Ojczyzny droga morską. Gdynia – Gdańsk/1945-1948” zorganizowanej przez Gdański Oddział Instytutu Pamięci Narodowej (Nabrzeże Pomorskie, skwer Kościuszki w Gdyni) od godz. 13:15.

- Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości, te słowa marszałka Józefa Piłsudskiego, były, są i będą naszym drogowskazem - mówił wiceadmirał Jarosław Ziemiański, inspektor Marynarki Wojennej. - Stojąc w dniu dzisiejszym w miejscu Kwatery Pamięci cmentarza Marynarki Wojennej pragniemy oddać hołd wszystkim naszym poprzednikom, bohaterom naszej historii. To na tym cmentarzu są pochowani, na tym cmentarzu są pochowani ludzie, którzy oddali swoje młode lata życia na tworzenie obecnej Marynarki Wojennej. Nie możemy również zapomnieć o tych wszystkich marynarzach, których groby są rozsiane po całej Polsce. Tym wszystkim oficerom, podoficerom oraz marynarzom winni jesteśmy szacunek i pamięć. To dzięki ich determinacji i działaniu możemy szczycić się osiągnięciami naszego rodzaju Sił Zbrojnych.

Zadania Marynarki Wojennej wiążą się głównie z zapewnieniem bezpieczeństwa polskich interesów na morzu oraz z naszym wkładem w bezpieczeństwo Europy w ramach NATO, UE i innych porozumień międzynarodowych. Chodzi tutaj o konieczność działań zarówno narodowych, jak i sojuszniczych, przede wszystkim w zakresie osłony morskich szlaków komunikacyjnych, zwłaszcza tych, którymi transportowane są surowce strategiczne i towary, monitoringu bezpieczeństwa żeglugi, operacji pokojowych, zwalczania terroryzmu oraz wczesnego wykrywania symptomów zagrożeń od strony morza.

- Poświęcenie krzyża symbolicznie zamyka drogę, którą podjęliśmy jako współczesne pokolenie wykonując testament i ostatnią wolę admirała Unruga - podkreślał Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. - Gdynia, od zawsze związana z Marynarką Wojenną ma w tym zakresie szczególną rolę. Stąd z dumą patrzę dzisiaj na tą kwaterę, ponieważ wypełniliśmy powinność, którą zlecili nam nasi przodkowie. Dzisiaj ta kwatera to z jednej strony hołd dla pana admirała i jego współpracowników, ale to także symboliczna mogiła dla tych, którzy w marynarskich mundurach spoczywają w Polsce i na świecie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 105. rocznica utworzenia Marynarki Wojennej RP. Uroczysty capstrzyk na cmentarzu Marynarki Wojennej - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto