Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

101 dni po pierwszym wyświęceniu Bazylika Morska w Gdyni będzie rekonsekrowana i doczeka się nowego ołtarza. Uroczystość za trzy miesiące

RK
Jedna z najbardziej charakterystycznych świątyni w Gdyni będzie za trzy rekonsekrowana.
Jedna z najbardziej charakterystycznych świątyni w Gdyni będzie za trzy rekonsekrowana. Przemysław Świderski/archiwum Polska Press
Bazylika Morska w Gdyni, drugi najstarszy kościół w mieście, zaraz po świątyni na Oksywiu, będzie rekonsekrowany. Stanie się to dokładnie za trzy miesiące. Przy tej okazji poświęcony zostanie też nowy ołtarz we wnętrzu bazyliki.

Jeden z najcenniejszych zabytków w mieście zostanie ponownie poświęcony

Wybudowana w latach 1922 - 1924, przedwojenna świątynia u zbiegu ul. Świętojańskiej i Armii Krajowej, to drugi najstarszy kościół w mieście. Jego budowę zainicjował Jan Radtke, pierwszy wójt Gdyni.

Obecnie uznawany jest za jeden z najbardziej charakterystycznych i najcenniejszych, gdyńskich zabytków. Ponownie poświęcony zostanie za niemal dokładnie trzy miesiące. Stanie się to w sobotę 4 maja.

- Według zapisów i dokumentów kościół został uroczyście poświęcony 3 maja 1924 roku, przez proboszcza oksywskiego - mówi ksiądz infułat Edmund Skalski, proboszcz parafii pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gdyni, do której należy świątynia. - Jednak podczas wojny, od 1939 do 1945 roku, bazylika została oddana kościołowi ewangelickiemu. Odbywały się w niej spotkania wojska, SS, żandarmerii, a także przebywali w niej ludzie, którzy byli potem wysyłani na śmierć. Przetrzymywano ich w piwnicach, katowano. Dlatego chcemy ten kościół na nowo oddać Panu poprzez rekonsekrację.

Termin, w którym się odbędzie, nie jest przypadkowy. Powtórzona zostanie dokładnie 101 dni po pierwszym wyświęceniu świątyni. Jak dodaje ksiądz Edmund Skalski, rekonsekracja kościoła to nic innego, jak ponowne oddanie wszystkich jego pomieszczeń na wieczność Bogu.

Świątynia u zbiegu ul. Świętojańskiej i Armii Krajowej do rejestru zabytków wpisana została już 40 lat temu, w 1984 roku. 26 czerwca 2001 roku stała się Kolegiatą.

Siedemnaście lat później, w 2018 roku, papież Franciszek podniósł jej rangę do bazyliki morskiej. To jedyna obecnie w Gdyni świątynia o tej randze. Kościół ten jest miejscem wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto