Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przy Sea Towers w Gdyni wyrosną nowe wieżowce. Jest już plan zagospodarowania.

E.Oleksy, Sz.Szadurski
Przykładowe rozmieszczenie budynków na terenie objętym planem
Przykładowe rozmieszczenie budynków na terenie objętym planem Biuro Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni
Miejscy planiści mają już gotowy projekt planu zagospodarowania przestrzennego dla gruntów u zbiegu ul. Hryniewickiego i Waszyngtona.

Działki przy Sea Towers, nieopodal Skweru Kościuszki, są jednym z najatrakcyjniejszych i najdroższych terenów inwestycyjnych w Gdyni. W przyszłości powstać ma tu m.in. budynek biurowo - hotelowy, centrum festiwalowo - kongresowe, obiekty handlowe i uzupełniająca zabudowa mieszkaniowa. Dwa budynki, które wyrosną nieopodal Sea Towers, należeć będą do najwyższych w centrum Gdyni. Wieżom, wybudowanym przez Invest Komfort, oczywiście nie dorównają, jednak z budowli o wysokości 55 m (17 pięter) i 36 m (11 pięter) także rozciągał się będzie cudowny widok na Zatokę Gdańską i centrum Gdyni.
Projekt planu zakłada ponadto rozbudowę Centrum Kultury i Rozrywki Gemini. Inwestorem będzie spółka Gdynia Waterfront, kontrolowana przez skandynawskiego potentata Inter Ikea. To właśnie Szwedzi są już właścicielami przeważającej części gruntów na terenie objętym planem. - W centrum Gemini ma zostać utrzymana dominująca funkcja kultury – mówi Marek Karzyński, dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni. - Dodatkowo obiekt ten będzie można uzupełnić o salę kongresową i inne usługi, głównie turystyki.
Ze względu na gęstość zabudowy i wartość gruntów w tej właśnie, rozbudowującej się części Gdyni zastosowane zostaną nowoczesne rozwiązania architektoniczne, jakich próżno szukać w innych obszarach miasta. Dla przykładu plac dostaw logistycznych dla hoteli umiejscowiony będzie... pod ziemią i to właśnie tam robotnicy rozładowywać będą ciężarówki, dowożące zaopatrzenie dla hotelowych gości. Plan przewiduje też wybudowanie parkingów podziemnych pod częścią nowego kompleksu. Wszystkie budynki, wznoszone u zbiegu ul. Hryniewickiego i Waszyngtona będą bardzo estetyczne. Inwestor, zanim je wybuduje, ma obowiązek rozpisania konkursu na opracowanie ich koncepcji urbanistyczno – architektonicznej.
Urzędnicy w zapisach planu nie chcą zgodzić się natomiast na dobudowanie obiektów do Centrum Gemini od strony Skweru Kościuszki, w kierunku gmachu dowództwa Marynarki Wojennej RP. Takie rozwiązanie proponowała spółka Gdynia Waterfront. - Nie było to pozbawione sensu, jednak ostatecznie doszliśmy do wniosku, iż trzeba zachować w tym miejscu ogólnodostępną przestrzeń publiczną, z widokiem na zabytkowe ORP „Błyskawicę” i „Dar Pomorza” – mówi Marek Karzyński.
Kolejnym zabytkiem, który dzięki zapisom planu zostanie wyeksponowany, jest przedwojenny krzyż budowniczych portu, ustawiony w Gdyni 1922 r., a w 1932 r. przeniesiony na ul. Waszyngtona 38, nieopodal biura Naczelnika Budowy Portu. Krzyż ten ma bogatą historię. Jak podają ustne przekazy, niejednokrotnie modlił się przy nim Tadeusz Wenda. W 1939 r. zabytek został zniszczony przez hitlerowców, po zakończeniu II wojny światowej gdynianie jednak szybko go odbudowali. - Krzyż jest dziś nieco zapomniany, zasłaniają go samochody – mówi Marek Karzyński. - Niektórzy gdynianie być może nawet nie orientują się, że taki zabytek stoi w pobliżu ul. Waszyngtona. Dzięki rozwiązaniom przyjętym w planie zagospodarowania przestrzennego – realizacji wokół krzyża placu otwartego w kierunku ul. Waszyngtona – poprawi się dostęp do krzyża i jego ekspozycja.
Rozbudowująca się część Gdyni przy Sea Towers komunikacyjnie obsługiwana będzie przez będącą w fazie projektów ul. Nową Węglową, ulicę szeroką, po dwa pasy w każdą stronę, łączącą się z ul. Janka Wiśniewskiego. Rozbudowana zostanie ponadto ul. Waszyngtona.
Rozpoczęcia prac budowlanych w obszarze objętym planem spodziewać można się w najbliższych latach, jednak raczej nie wcześniej, niż za 24 miesiące. - Zakładam, że wiosną przyszłego roku będziemy mieli gotowe wizualizacje tej inwestycji i podamy jej szczegóły - mówi o budowie hotelu i centrum konferencyjnego Harald Dieter Müller, członek zarządu Gdynia Waterfront. Gdynia Waterfront dopiero pracuje także nad rozbudową Gemini. - Opracowanie rozwiązań koncepcyjnych może potrwać jeszcze około pół roku - mówi Harald Dieter Müller.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto