Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zwiększą się moce przerobowe gdańskiej rafinerii

Jacek Klein
Moce przerobowe gdańskiej rafinerii wzrosną o 75 proc.
Moce przerobowe gdańskiej rafinerii wzrosną o 75 proc. Grzegorz Mehring
W rafinerii Grupy Lotos ruszyła produkcja nowej instalacji, dzięki której firma zwiększy swoją marżę rafineryjną. Pozwoli to na zwiększenie przerobu ropy naftowej o 75 procent.

W gdańskiej rafinerii Grupy Lotos ruszyła właśnie produkcja na zaawansowanej technologicznie instalacji hydrokrakingu, czyli tzw. MHC zbudowanej w ramach Programu 10+ - instalacja. Dzięki temu Lotos zwiększy swoją marżę rafineryjną. To druga instalacja hydrokrakingu funkcjonująca w gdańskiej rafinerii. Pierwsza została oddana do użytku w roku 2000.

- Po pomyślnym zakończeniu testów i rozruchu zgodnie z planem, instalacja MHC rozpoczęła pracę operacyjną. Pojawiły się właśnie pierwsze produkty - benzyny, nafta, olej napędowy i hydrowax. Moce produkcyjne nowej instalacji wynoszą 260 t/h - powiedział Marek Sokołowski, wiceprezes zarządu, dyrektor ds. produkcji i rozwoju Grupy Lotos SA.

9 miliardów będzie warta sprzedaż paliw Lotosu

Program 10+, który pozwala na zwiększenie przerobu ropy naftowej w gdańskiej rafinerii o 75 proc., dobiega już końca. Oprócz wspomnianego MHC działają już m.in.: instalacja odsiarczania olejów napędowych (HDS), wytwórnia wodoru (HGU), zintegrowana instalacja destylacji ropy naftowej (CDU/VDU) oraz zmodernizowana oczyszczalnia ścieków. Pozostała do uruchomienia ostatnia instalacja rozpuszczalnikowego odasfaltowania (ROSE).

- Obecnie, zgodnie z harmonogramem, prowadzimy prace rozruchowe na instalacji ROSE. Jej komercyjne uruchomienie przewidujemy na koniec lutego - powiedział Zbigniew Paszkowicz, dyrektor ds. rozbudowy rafinerii Grupy Lotos SA. - To ostatni z 50 projektów zrealizowanych w ramach 10+ - dodał Paszkowicz.

Rosyjskie koncerny chcą Grupy Lotos

Program 10+ był jedną z największych w ostatnich latach inwestycji realizowanych w Polsce. Dzięki rozbudowie gdańskiej rafinerii jej moce przerobowe zwiększą się z ponad 6 mln ton do 10,5 mln ton ropy naftowej rocznie. Rafineria zwiększy znacząco m.in. produkcję oleju napędowego, na który zapotrzebowanie na polskim rynku przewyższa produkcję.

PKN Orlen nie kupi Lotosu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto