18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znani polscy emigranci. Poznaj ich dokonania

red.
fot. Muzeum Emigracji w Gdyni
Jeden stworzył górnictwo w Chile, inny skonstruował pierwszy przenośny magnetofon. To polscy emigranci. Tych, którzy w niezwykły sposób zapisali się na kartach światowej historii, jest wielu. A tysiące kolejnych odciska właśnie polonijne ślady. Co ciekawe, większość tych osób jest lepiej znana za granicą niż w ojczyźnie. Eksperci wskazują, że Polacy niewiele jeszcze wiedzą o ogromnych dokonaniach rodaków, którzy opuścili kraj.

Dowodzą tego badania przeprowadzone przez Muzeum Emigracji w Gdyni na grupie tysiąca Polaków. Tylko 38,4 proc. respondentów potrafiło wymienić co najmniej jedną postać historyczną, która wyemigrowała z Polski. Niska jest także świadomość samej skali emigracji. Zaledwie 11 proc. ankietowanych wybrało prawidłową odpowiedź, że liczy ona ponad 15 milionów osób.

Zobacz: Wystawa Muzeum Emigracji w Gdyni

– Liczby wskazują, że 2/3 Polaków przyznaje, że zetknęło się bezpośrednio z emigracją przez znajomego, który opuścił kraj, ale tylko co dziesiąta osoba potrafi w przybliżeniu określić, ilu tak właściwie Polaków pozostaje poza krajem – mówi Joanna Dąbrowska, rzecznik prasowy Muzeum Emigracji w Gdyni. – Z kolei mniej niż połowa potrafi wymienić jednego słynnego polskiego emigranta – dodaje.

Polscy emigranci osiągnięcia mają na różnych polach. W dziedzinie techniki możemy się chwalić dokonaniami rodaka Franka Piaseckiego – legendarnego konstruktora amerykańskich helikopterów. A jedne z najbardziej ekskluzywnych zegarków świata, Patek Philippe, które nosili Albert Einstein, Walt Disney czy królowa Wiktoria, są dziełem genialnego polskiego zegarmistrza – Antoniego Pateka. Każdy Australijczyk zna nazwisko Kościuszko.

Jak to możliwe? Najwyższy szczyt tego kontynentu to leżąca w Wielkich Górach Wododziałowych Góra Kościuszki, nazwana tak przez Polaka, Pawła Strzeleckiego. Nazwał ją tak w 1834 roku, kiedy badał Australię podczas podróży dookoła ziemi. W innych górach zasłynął kolejny Polak, Ernest Malinowski. Zaprojektował kolej, która potrafiła pokonać najdłuższy łańcuch górski na świecie – Andy.

– Może to, że niewiele o nich wiemy oznacza, że sami nie rozpoznajemy całego potencjału, jaki w nas tkwi – kontynuuje Joanna Dąbrowska. – Poznając lepiej sławnych emigrantów, poznajemy nieuświadomione, lecz drzemiące w każdym z nas możliwości – podpowiada.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto