Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znamy laureatów 15. edycji Nagrody Literackiej GDYNIA - wielkie literacki święto i festiwal Miasto Słowa za nami [zdjęcia]

Oliwia Sarnowska
Oliwia Sarnowska
24 sierpnia rozpoczęła się 15. edycja Nagrody Literackiej GDYNIA 2020. Zwycięzców i laureatów tegorocznej edycji poznaliśmy 28 sierpnia podczas uroczystej gali, która miała miejsce w Muzeum Emigracji w Gdyni. Galę poprzednia kolejna już edycja festiwalu "Miasto Słowa", która trwała od 24 do 30 sierpnia.

Nagroda Literacka Gdynia

Nagroda Literacka jest wręczana rokrocznie od 2006 roku przez prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka. Nagroda uhonorowuję najlepszych autorów książek wydawanych w roku poprzedzającym. Nagroda Literacka Gdynia skierowana jest zarówno do pisarzy, jak i odbiorców współczesnej literatury.

Tegoroczna edycja pobiła rekord zgłoszeń - aż 537 książek! Taka sytuacja nie miała jeszcze nigdy miejsca w 15-letniej historii przyznawania Nagród Literackich Gdyni. Z wszystkich nadesłanych zgłoszeń wybrano 20 najlepszych. Nagrody zostaną przyznane w czterech kategoriach: esej, poezja, proza i przekład na język polski. W każdej z nich o zwycięstwo walczy pięciu autorów.

„Miasto Słowa” - literackie święto na horyzoncie

Festiwal „Miasto Słowa” towarzyszy finałowi Nagrody Literackie Gdyni. „Wyjątkowym wydarzeniem tegorocznej edycji była premiera książki „Prognoza niepogody. Literatura polska w XXI wieku”, która została specjalnie przygotowana na jubileusz 15-lecia nagrody. Jest to pierwsza próba podsumowania tego, co w literaturze polskiej ostatnich dwóch dekad było ważne, oryginalne i co stanowiło przyczynek do dyskusji nie tylko literaturoznawczych.”

Nagroda Literacka GDYNIA 2020, podobnie jak w ubiegłych latach, decyzją Kapituły trafiła w ręce czworga laureatów wyłonionych spośród dwudziestu nominowanych twórców.

* W kategorii eseistyka otrzymała ją Urszula Zajączkowska, nagrodzona za pierwszy w karierze naukowczyni i poetki zbiór esejów „Patyki, badyle” (Wydawnictwo Marginesy, Warszawa 2019).

* W kategorii poezja uhonorowano Tomasza Bąka za tom poetycki „Bailout” (Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Poznań 2019) - poemat antykapitalistyczny, którego cała metaforyka zaczerpnięta została z podręczników ekonomii.

*W kategorii proza Nagrodę wręczono Dorocie Kotas za debiutancką powieść „Pustostany” (Wydawnictwo Niebieska Studnia, Warszawa 2019).

*W kategorii przekład na język polski Nagroda przypadła Piotrowi Sommerowi za tłumaczenie - już od niemal trzech dekad! - zbioru wierszy „Co robisz na naszej ulicy” autorstwa Charlesa Reznikoffa (Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Poznań 2019).

Laureatki i laureaci otrzymali pamiątkowe statuetki Kostki Literackie oraz nagrody finansowe w wysokości 50 tys. zł. Kapitule Nagrody Literackiej GDYNIA przewodniczyła w tym roku prof. Agata Bielik-Robson.

Wszystkim wygranym serdecznie gratulujemy!

źródło: Nagrody Literackiej GDYNIA i www.gdynia.pl

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto