Zmiany w gdyńskiej oświacie negatywnie zaopiniowane przez Pomorską Kurator Oświaty. Miasto będzie się odwoływać

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Tomasz Bołt
Udostępnij:
Pomorska Kurator Oświaty Małgorzata Bielang negatywnie zaopiniowała zmiany w Szkole Podstawowej nr 14 w Gdyni. Przeciwko planom gdyńskich urzędników w przeszłości protestowali też opozycyjni radni i część rodziców dzieci chodzących do sąsiednich szkół. Przedstawiciele miasta w rozmowie z nami zapowiadają odwołanie się od decyzji kurator.

Przypomnijmy, że na listopadowej sesji Rady Miasta Gdyni, radni przyjęli uchwałę intencyjną uprawniającą prezydenta do przekształcenia Szkoły Podstawowej nr 14 w szkołę rejonową. Jeszcze kilka lat temu, tę szkołę kończyły gimnastyczki, które osiągały sukcesy w ogólnopolskich zawodach. Jak przekonywał wtedy na sesji Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni, który odpowiada w mieście m.in. za edukację, główną intencją przy powołaniu nowej szkoły rejonowej jest to, aby dzieci z rejonu ul. Władysława IV miały bliżej do szkoły i aby rozwijać w Gdyni gimnastykę artystyczną.

Jednak jak słyszymy, plany gdyńskiego samorządu co do przyszłości placówki, będą musiały chwilę poczekać. Najpierw miasto musi odwołać się od negatywnej opinii Pomorskiej Kurator Oświaty, która nie zgodziła się na przekształcenie szkoły.

- Opinia wydana w piątek przez Pomorską Kurator Oświaty jest negatywna. W naszej ocenie jednak nie zostały uwzględnione wszystkie czynniki będące korzyścią dla młodych gdynianek i gdynian oraz ich rodziców. Wykorzystamy wszystkie możliwe procedury odwoławcze dla dobra naszych uczniów - mówi nam Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Jak usłyszeliśmy w Kuratorium Oświaty w Gdańsku, prezydent Gdyni ma teraz czas na wniesienie zażalenia. Do tego czasu kuratorium nie może udostępnić treści opinii.

- Opinię w sprawie wydano w dniu 7 stycznia 2022 roku w drodze postanowienia, na które służy zażalenie w terminie 7 dni od dnia jej doręczenia. Dopóki nie upłynie termin, w którym organ uprawniony do wniesienia zażalenia, w tym przypadku Prezydent Miasta Gdyni ma prawo je wnieść, treść postanowień nie jest prawomocna. Jeżeli prezydent skorzysta z prawa złożenia zażalenia, kurator nie może udostępnić tej treści do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy i uprawomocnienia się postanowień - poinformowała nas Beata Wolak z Kuratorium Oświaty w Gdańsku.

Planowane zmiany w SP nr 14 w przeszłości negatywnie opiniowała też Młodzieżowa Rada Miasta Gdyni. Wątpliwości co do przyszłych zmian w gdyńskiej oświacie w Śródmieściu mają również opozycyjni radni, którzy podkreślają, że przy planowanej reorganizacji szkoły jest za dużo niewiadomych, a sama nowa rejonizacja ma negatywnie odbić się na Szkole Podstawowej nr 51.

- Na sesji Rady Miasta Gdyni informowaliśmy pana prezydenta Bartosza Bartoszewicza, że zamiar przekształcenia Szkoły Podstawowej nr 14 w rejonową to zły pomysł - mówi Marcin Bełbot, radny miasta Gdyni z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. - Ta decyzja będzie szkodliwa dla gdyńskiej młodzieży. Mamy szereg wątpliwości, nie wiemy jaki jest stan uregulowania gruntów pod szkołą, nie wiemy jakie będą koszty przekształcenia jej w rejonową, nie znamy też planu rejonizacji. Do dzisiaj nie otrzymaliśmy żadnych odpowiedzi. Nowa szkołą rejonowa negatywnie wpłynie na SP nr 51 i ograniczy ilość jej uczniów. Na sesji usłyszeliśmy od wiceprezydenta Bartoszewicza, że to kłamstwa i manipulacje. Już wiemy, że Pomorska Kuratorium Oświaty wydała opinię negatywną i najprawdopodobniej podziela nasze obawy. To nie pierwszy raz, kiedy miasto chce doprowadzić do likwidacji Szkoły Podstawowej nr 51. Przeniesienie uczniów w nowe miejsce będzie skutkowało pogorszeniem ich warunków do nauki. Żadne argumenty nie trafiają do rządzących Gdynią, którzy po raz kolejny próbują siłą prowadzić te zmiany.

Mocna pozycja kobiet w polskim świecie naukowców i inżynierów.

Wideo

Materiał oryginalny: Zmiany w gdyńskiej oświacie negatywnie zaopiniowane przez Pomorską Kurator Oświaty. Miasto będzie się odwoływać - Dziennik Bałtycki

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie