Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zły stan powietrza istotnie wpływa na przeciętną długość życia

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
W Polsce z powodu zanieczyszczeń powietrza umiera 40 - 50 tysięcy osób rocznie. Są to osoby cierpiące na niewydolność dróg oddechowych. Największą grupę spośród narażonych na niewydolność związaną z niską jakością powietrza stanowią astmatycy, dzieci i osoby starsze.

Eksperci zwracają uwagę na skutki zdrowotne szkodliwego smogu. Wchodzące w jego skład związki chemiczne, pyły i znaczna wilgotność są bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia. Są one bowiem czynnikami alergizującymi i mogą wywoływać astmę oraz jej napady, a także powodować zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, niewydolność oddechową lub paraliż układu krwionośnego. Smog powoduje także zmniejszenie masy urodzeniowej płodu, zwiększa zachorowalność na nowotwory oraz zwiększa prawdopodobieństwo występowania astmy u dzieci. Zły stan powietrza istotnie wpływa na przeciętną długość życia. Badania wykazały, że znajdujące się w atmosferze szkodliwe związki skracają je o prawie 9 miesięcy.

Osobami szczególnie wrażliwymi na zanieczyszczenie powietrza są: dzieci i młodzież poniżej 25 roku życia, kobiety w ciąży, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń, osoby palące papierosy.

Smog jest szkodliwy dla ludzi, zwierząt i całego środowiska. Powoduje lub pogłębia różnego rodzaju dolegliwości zdrowotne, takie jak podrażnienia oczu, niewydolność płuc, astmę, choroby oskrzeli, a nawet krzywicę, ponieważ smog redukuje produkcję witaminy D, której niedobór prowadzi do zmian w układzie kostnym.

W Polsce z powodu zanieczyszczeń powietrza umiera 40 - 50 tys. osób rocznie. Co więcej, nawet osoby zdrowe mogą z powodu smogu żyć krócej lub z większym prawdopodobieństwem zapadną w starszym wieku na astmę, jeśli nadal będą narażeni na tak zanieczyszczone powietrze, z jakim mamy do czynienia w wielu miejscach naszego kraju.

- Nasza firma, która ma swoje oddziały w Słupsku, Czarnej Dąbrówce, Bytowie, Lęborku, Sierakowicach, Redzie, Gowidlinie, Bytowie, Kościerzynie, Kartuzach, Gdańsku, Pruszczu Gdańskim, Starej Kiszewie i Zblewie, realizuje różne działania podnoszące świadomość ekologiczną - mówi Kamil Brzeski, koordynator ds. Programu „Czyste Powietrze” w firmie BAT. - Musimy sobie wreszcie wszyscy uświadomić, że walka o czyste powietrze to nasz priorytet. To nasze zdrowie, naszych dzieci i wnuków. Dlatego firma BAT pomaga mieszkańcom i obsługuje kompleksowo program „Czyste powietrze”, pomagamy na każdym etapie - od wypełnienia wniosku, kalkulacji kosztów, po dobór odpowiednich materiałów oraz rzetelnego wykonawcy.

FOT. GIS

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto