MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zieloni, Lewica Razem i Nowa Lewica dołączają do koalicji Platformy Obywatelskiej i Ruchów Miejskich w Gdyni

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
- Ta koalicja pokazuje, że mamy w sobie otwartość na różne poglądy i po wygranych przez nas wyborach Gdynia też taka będzie - zapowiada Tadeusz Szemiot.
- Ta koalicja pokazuje, że mamy w sobie otwartość na różne poglądy i po wygranych przez nas wyborach Gdynia też taka będzie - zapowiada Tadeusz Szemiot. Łukasz Kamasz
Zieloni, Lewica Razem oraz Nowa Lewica dołączyły do bloku wyborczego zbudowanego wokół gdyńskiej Platformy Obywatelskiej i Koalicji Ruchów Miejskich. W najbliższy piątek, 19 stycznia, zostanie ogłoszony wspólny kandydat na prezydenta Gdyni - W setne urodziny Gdyni wejdziemy już z nowym prezydentem - zapowiada Marcin Strzelczyk z Nowej Lewicy.

Nowi członkowie w koalicji PO i Ruchów Miejskich

Pod koniec grudnia gdyńska Platforma Obywatelska oraz Koalicja Ruchów Miejskich ogłosiły, że wystartują wspólnie w zbliżających się wyborach samorządowych. Teraz wiemy już, że do tego grona dołączyły jeszcze trzy inne partie polityczne - Nowa Lewica, Lewica Razem oraz Zieloni. Jak podkreślali sami zainteresowani, ten wyborczy blok może być najszerszą koalicją samorządową, która do tej pory powstała w Polsce.

- Nie pamiętam jeszcze koalicji, w której tyle organizacji dorosło do tego, żeby współpracować, aby zmienić Gdynię - mówił Marcin Strzelczyk, przewodniczący Nowej Lewicy w Gdyni. - Mamy równo 80 dni do wyborów. Już dzisiaj zapraszamy wszystkich mieszkańców i mieszkanki Gdyni do wspólnej podróży z nami w kampanii wyborczej, która szczęśliwie zakończy się dla nas w kwietniu. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy sukces 15 października powtórzyli w Gdyni. Za dwa lata będziemy obchodzić setne urodziny Gdyni, życzę nam wszystkim, abyśmy weszli w nowe stulecie już z innym prezydentem. Nowa Lewica będzie gwarantem budowania w Gdyni nowoczesnej polityki mieszkaniowej, opartej na tanich mieszkaniach na wynajem. Ale na sercu leży nam także walka z wykluczeniem komunikacyjnym mieszkańców północnej Gdyni czy modernizacja komunikacji miejskiej.

Trzon szerokiego bloku koalicji stanowią gdyńskie struktury Platformy Obywatelskiej. Jak podkreślał Tadeusz Szemiot, przewodniczący klubu radnych PO w gdyńskiej radzie miasta, szerokie porozumienie, również ze społecznikami, ma umożliwić lokalnym strukturom różnych partii powtórzenie sukcesu wyborczego z 15 października.

- Otwarte i nowoczesne miasto jest tworzone przez wszystkich mieszkańców - zaznaczał Tadeusz Szemiot. - Ta koalicja pokazuje, że my tę otwartość w sobie mamy i po wygranych przez nas wyborach, Gdynia też taka będzie. Każdy, który wchodzi w skład naszej koalicji, wzbogaca naszą reprezentacje. Musimy stworzyć wspólną przestrzeń dla aktywnych mieszkańców naszego miasta. Tak, żeby mogli razem działać i realnie zmieniać Gdynię. To właśnie ta idea przyświeca naszej koalicji. Przez lata wzajemnie budowaliśmy zaufanie do siebie. To był fundament do budowy koalicji. Chcemy urzeczywistnić ideę koalicji, budując siłę, w której skład będą wchodziły wszystkie środowiska, które 15 października przejęły władzę w Polsce.

- Mamy do czynienia z sytuacją bez precedensu - komentował Sławomir Januszewski z Koalicji Ruchów Miejskich. - Powstała być może najszersza koalicja w wyborach do samorządu w całej Polsce. Została ona zainicjowana przez samych działaczy społecznych, który zwrócili się do Platformy Obywatelskiej o stworzenie takiego ruchu. Udało się nam połączyć bardzo różne organizacje - partie polityczne i stowarzyszenia społeczników. Nie chodzi nam o rozgrywki polityczne, ponad podziałami wypracowaliśmy kompromis, aby zmienić Gdynię.

W najbliższy piątek, 19 stycznia, ogłoszony zostanie wspólny kandydat koalicji na prezydenta Gdyni. Premier Donald Tusk ogłosił kilka dni temu, że wybory samorządowe w Polsce odbędą się 7 kwietnia. Jak do tej pory w Gdyni swój start na prezydenta Gdyni ogłosiła Aleksandra Kosiorek, popierana przez Gdyński Dialog. Federacja społeczników wystawi też swoje listy do Rady Miasta Gdyni. Chęć ponownego zarządzania miastem ogłosił również Wojciech Szczurek. Włodarz Gdyni w niedawnym filmie umieszczonym na swoich mediach społecznościowych zapowiadał, że dowodzona przez niego Samorządność wkrótce zaprezentuje także swoich kandydatów do Rady Miasta Gdyni.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto