Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zielona część Gdyni pod ochroną. W mieście przybyło kilkadziesiąt nowych pomników przyrody. Zobaczcie zdjęcia

OPRAC.:
Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Łącznie 68 rosnących w Gdyni drzew, decyzją Rady Miasta Gdyni, zostało pomnikami przyrody. W ich gronie znalazła się m.in. popularna aleja bukowa przy al. Marsz. Piłsudskiego oraz dęby rosnące na Babich Dołach.

Gdynia. Kilkadziesiąt nowych pomników przyrody. Gdzie sie znajdują?

Status pomnika przyrody chroni prawnie drzewa przed ingerencją ze strony człowieka. W Gdyni nadano go kolejnym 68 drzewom. Miejscy rajcy jednogłośnie przyjęli stosowne przepisy.

- W Gdyni podejmujemy rozmaite działania związane z zielenią w mieście. Sadzimy nowe rośliny i drzewa, ale także dbamy o te, które rosną tu już od wielu, wielu lat. Na ostatniej sesji Rady Miasta podjęta została decyzja o nadaniu statusu pomnika przyrody 68 drzewom. To drzewa z różnych dzielnic Gdyni, m.in. Śródmieścia, Babich Dołów czy Oksywia. Bardzo się cieszę, że ta uchwała została podjęta. Dzięki niej drzewa, które od wielu lat zielenią się w naszym mieście, będą mogły być dodatkowo chronione – komentował Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Które drzewa w Gdyni otrzymały status pomnika przyrody?

  • 56 buków pospolitych rosnących wzdłuż al. Marsz. J. Piłsudskiego,
  • grupa 2 dębów szypułkowych rosnących przy ul. A. Kostki-Napierskiego,
  • grupa 4 jarzębów szwedzkich i 3 kasztanowców zwyczajnych rosnących przy ul. inż. J. Śmidowicza,
  • dąb szypułkowy rosnący przy ul. M. Beniowskiego,
  • dąb szypułkowy rosnący przy ul. Dedala,
  • dąb bezszypułkowy rosnący przy ul. Ikara.

Zgodnie z prawem pomniki przyrody powinny otrzymać swoje unikatowe nazwy. Szpaler buków przy al. Marsz. Piłsudskiego nazwano więc „Aleją bukową”. Dęby przy ul. Kostki-Napierskiego to od teraz „Kosek 1” i „Kostek 2”. Drzewa przy ul. inż. Jana Śmidowicza określono mianem „Grupy Oksywskiej”. „Dąb Beniowskiego” to pomnikowe drzewo rosnące przy ul. Beniowskiego. Z kolei dęby w Babich Dołach to od teraz „Dedal” i „Ikar”.

Wszystkie drzewa wybrane na pomniki przyrody wyróżniają się w skali miasta obwodem, rozbudowaną koroną i estetyką. Dodatkowo są również świadkiem historii miasta, jak chociażby buki rosnące przy al. Marsz. J. Piłsudskiego, które pamiętają międzywojnie, drzewa te należą do najcenniejszych zielonych zabytków w Gdyni. Ich wiek szacuje się na około 90 lat. Unikatowymi egzemplarzami w skali miasta są również dwa dęby przy ul. A. Kostki-Napierskiego. Większy z nich posiada obwód 460 cm, dlatego szacuje się, że ma ponad 120 lat. Drzewa są w dobrym stanie zdrowotnym i zdecydowanie wyróżniają się wysokością i rozpiętością korony wśród drzew w całym mieście.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zielona część Gdyni pod ochroną. W mieście przybyło kilkadziesiąt nowych pomników przyrody. Zobaczcie zdjęcia - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto