Zdrowy i aktywny senior. Jak żyć, aby w dojrzałym wieku cieszyć się zdrowiem, dobrymi relacjami, codziennością

red.
Nieustającą popularnością cieszą się uniwersytety trzeciego wieku i kluby seniora - to okazja do aktywności i spotkań
Nieustającą popularnością cieszą się uniwersytety trzeciego wieku i kluby seniora - to okazja do aktywności i spotkań 123rf
Z wiekiem ciało już niedomaga, pamięć nie ta sama, może dokuczać samotność. Warto jednak zrobić wszystko, by zwyczajnie sobie pomóc i to na wielu polach. Silne więzy rodzinne, przyjaźnie, ciekawość świata, pasje - to wszystko wzmacnia, dodaje sił i przywraca sens. Ale apel warto też skierować do młodych ludzi - pamiętajcie o seniorach!

Jak zachować dobre zdrowie do późnych lat? Są na to sposoby

Światowa Organizacja Zdrowia za początek starości uznaje 60. rok życia. Choć jednak większą skłonność do rozwoju przewlekłych chorób kojarzonych z wiekiem dojrzałym obserwuje się po 65. r.ż, leżące u ich podstaw procesy degeneracyjne postępują już po ukończeniu 45 lat. Jest to związane z nieuchronnymi zmianami zachodzącymi w układzie nerwowym, krążeniowym, hormonalnym i mięśniowo-stawowym.

 • Pojawiają się problemy ze snem, pamięcią i koncentracją.
 • Układ odpornościowy słabiej chroni organizm przed infekcjami.
 • Przestaje też dopisywać apetyt, a sytuację pogarszają problemy z gryzieniem i połykaniem.
 • Zanika też pragnienie, przez co problemem staje się przyjmowanie odpowiednich ilości płynów. Skutki to odwodnienie i zawroty głowy.
 • Ponadto spowolniona przemiana materii i mniejsza sprawność ruchowa sprzyjają nadmiernej masie ciała.

Procesy starzenia się można spowolnić. Pomogą w tym m.in. spacery i uczestniczenie w zajęciach ruchowych. Aktywność usprawnia krążenie krwi, dotlenia organizm i poprawia metabolizm, zmniejszając ryzyko otyłości. Podnosi też nastrój i pomaga zapobiegać depresji, zmianom w układzie nerwowym i utracie mięśni. By zadbać o sprawny mózg, warto sięgać po krzyżówki, sudoku i książki. Dobrze też uczestniczyć w rodzinnych spotkaniach lub zapisać się do klubu seniora, bo daje to poczucie sensu i przynależności.

Świat Podologii

Zdrowy i aktywny senior. Jak żyć, aby w dojrzałym wieku cieszyć się zdrowiem, dobrymi relacjami, codziennością

Witamy Państwa w „Świecie Podologii”
Podolog to specjalista, który profesjonalnie zajmuje się leczeniem i pielęgnacją stóp. W naszym pięknym salonie uraczymy Was pyszną kawą na powitanie.

Terapie, które wykonujemy dotyczą, m.in.: grzybicy, zakażeń bakteryjnych, wrastających paznokci, paznokci zgrubiałych i po urazach. Usuwamy odciski, modzele, nagniotki czyli cały martwy, zrogowaciały naskórek, ponadto brodawki wirusowe (kurzajki). Leczymy pękające pięty i rozpadliny. Skracamy paznokcie, ale też wykonujemy pedicure lub podstawowy zabieg podologiczny. Dbamy o chorych na cukrzycę.

Zapraszamy osoby, które chcą zadbać o swoje stopy, znaleźć przyczynę problemu i skutecznie go rozwiązać, a przy tym spędzić czas w przyjaznym otoczeniu w naszym pięknym salonie.

Do końca czerwca w godz. 10-15 każdy emeryt otrzyma 20% rabatu na zabiegi!

Tel. 690 133 966

Ul. Słonimskiego 1/68, 80 – 280 Gdańsk (Wrzeszcz – osiedle Garnizon)
e-mail: [email protected]
swiatpodologii.booksy.com
www.swiatpodologii.pl

Opieka nad seniorami - Centrum Opieki Serenus

Zdrowy i aktywny senior. Jak żyć, aby w dojrzałym wieku cieszyć się zdrowiem, dobrymi relacjami, codziennością

Centrum Opieki Serenus w Gdańsku jest oddziałem Fundacji Laurentius, która od ponad 15 lat prowadzi domy opieki dla osób starszych w Olsztynie i Katowicach.
Swoją ofertę kierujemy w szczególności do osób dotkniętych demencją i chorobą Alzheimera.
Zapewniamy:

 • Całodobową opiekę wykwalifikowanego personelu
 • Komfortowe pokoje 1 i 2 osobowe z łazienką
 • Nowoczesne metody terapii, rehabilitacji fizjoterapii
 • Własną kuchnię i menu opracowane przez dietetyka
 • Dostęp do kaplicy, ogrodu i tarasów
 • Wsparcie kapelana i psychogerontologa

Zapraszamy!
ul. Przemyska 17/19
Gdańsk Ujeścisko
Tel.: + 58 691 47 47
Adres e-mail: [email protected]
Strona www: https://www.serenus-gdansk.pl/

Rehabilitacja - Centrum Promocji Zdrowia Mar Med

Zdrowy i aktywny senior. Jak żyć, aby w dojrzałym wieku cieszyć się zdrowiem, dobrymi relacjami, codziennością

Centrum Promocji Zdrowia Mar Med Tczew zajmuje się rehabilitacją medyczną od 2010roku. W owym czasie poszerzaliśmy swoją wiedzę z zakresu rehabilitacji medycznej i obecnie stosujemy najnowsze metody leczenia. Patentowaliśmy również wynalazek w swojej branży medycznej -jesteśmy w trakcie tworzenia prototypu. W swojej pracy stosujemy terapie manualną która jest zwartym systemem zajmującym się leczeniem zaburzeń czynności narządu ruchu,
Terapia manualna holistyczna TMH (wg Rakowskiego) to nowoczesny, medyczny system leczenia dysfunkcji narządu ruchu. Usuwa bóle promieniujące do kończyn, bóle kręgosłupa, miejscowe, obrzęki bóle migrenowe, bóle wszystkich stawów, poprawia pracę narządów wewnętrznych, leczy przepukliny i wypukliny kręgosłupa. Dodatkowo realizujemy rehabilitację najnowocześniejszym sprzętem w rehabilitacji: laser, elektroterapia, pole magnetyczne, ultradźwięki, krioterapia, fala uderzeniowa, SIS Indukcja elektromagnetyczna. Jako nieliczni stosujemy rehabilitację po covidzie likwidującą zwłuknienia płucne po covidzie stosując terapię indukcji SIS i prowadząc ćwiczenia oddechowe techniką terapii manualnej i osteopatii wypracowanej przez klinikę rehabilitacji w Głuchołazach. Na bazie terapii manualnej stosujemy igłoterapię, akupresurę i klawiterapię -pinopresurę.
Igłoterapia - jest to metoda wchodząca w skład terapii manualnej polegająca na niwelowaniu punktów bolesnych, których dolegliwości bólowe pochodzą z tkanek miękkich takich jak: ścięgna, więzadła czy okostna. Zabieg ten jest wykonywany igłami, za pomocą których nakłuwamy odpowiednie miejsca na ciele człowieka.
Leczymy również pacjentów z zespołu przewlekłego zmęczenia i fibromialgii.
Najnowocześniejszym sprzętem SiS leczymy również nietrzymanie moczu. W terapii manualnej stosujemy zabieg per rectum - rozluźnienie dna miednicy.

CENTRUM PROMOCJI ZDROWIA MAR-MED DANECKI MARCIN
http://mar-med-tczew.pl/oferta

Opieka Pielęgniarska Care - Med

Zdrowy i aktywny senior. Jak żyć, aby w dojrzałym wieku cieszyć się zdrowiem, dobrymi relacjami, codziennością

PIELĘGNIARSKA OPIEKA
Usługi prywatne i refundowane przez NFZ

 • Domowe pogotowie pielęgniarskie ( iniekcje, wlewy dożylne, kompresjoterapia, leczenie ran opatrunkami specjalistycznymi, zmiany opatrunków, wizyty podologiczne, leczenie podciśnieniem – Vac terapia, bańki)
 • Opieka pielęgniarki i położnej rodzinnej w ramach umowy NFZ w Gdyni
 • Mobilne szczepienia
 • Opieka długoterminowa domowa powiat pucki
 • Brainolog – zarządzanie dobrostanem, planowanie opieki nad chorym, praca z teorią poliwagalną ( nerw błędny i choroby somatyczne)

mgr Sabina Wojnowska Tel.: 500 246 222
https://care-med.pl/

ORAZ OPIEKA LEKARSKA W ZAKRESIE LECZENIA RAN I ŻYLAKÓW

 • Opieka lekarska w zakresie leczenia odleżyn, zakrzepicy, żylaków, skleroterapia, RF, konsultacja chirurgiczna, usg kończyn

https://mamyrany.pl/
E-mail: [email protected]
Chirurg, flebolog lek.med Andrzej Nowik
Tel.: 668 030 730

Sklep Medyczny Dort-Med

Zdrowy i aktywny senior. Jak żyć, aby w dojrzałym wieku cieszyć się zdrowiem, dobrymi relacjami, codziennością

Specjalistyczne sklepy zaopatrzenia medycznego DORT-MED zajmują się zaopatrzeniem medycznym i ortopedycznym. Wszystkim klientom zapewniamy profesjonalną i rzetelną obsługę. Misją firmy jest dostarczenie najwyższej jakości wsparcia medycznego swoim pacjentom. Realizujemy również sprzedaż refundowaną przez NFZ. Asortyment sklepu ulega ciągłemu wzbogaceniu, ale jeśli nie ma jakiegoś artykułu w naszej ofercie, to chętnie dany towar sprowadzimy na życzenie klienta.
Znajdziesz nas w:
Gdyni, na ul. Świętojańskiej 89, tel. 58 762 49 49,
w Gdańsku na ul. Jana Pawla II 3, tel. 58 718 81 76
i na http://dort-med.pl/Dort-Med

Styl życia
Zgodnie z piramidą Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej, opracowaną specjalnie dla osób starszych, dieta i umiarkowana aktywność fizyczna stanowią podstawowe elementy zdrowego stylu życia. Co więcej, zdaniem Instytutu Żywności i Żywienia warzywa i owoce powinny stanowić podstawę diety. Są one źródłem cennych składników odżywczych takich, jak: witaminy, składniki mineralne, błonnik, a także substancje o potencjale antyoksydacyjnym. W odpowiednich proporcjach istotnie zmniejszają zachorowalność na choroby cywilizacyjne m.in.: choroby układu krążenia, cukrzycę, nowotwory, a także mają zdolność do wydłużania długości życia człowieka. Za spożywaniem warzyw i owoców przemawia ich zdolność do wspierania rozwoju prawidłowej mikrobioty jelitowej. Obecny w nich błonnik, a dokładniej jego frakcje poli- i oligosacharydowe, np. inulina, stanowią pożywkę dla bakterii bytujących w jelicie. Dzięki temu umożliwiają im wzrost i rozwój.

Odpowiednia mikrobiota jelit zmniejsza stan zapalny, a dzięki temu ogranicza alergie i nietolerancje pokarmowe. Dlatego tak istotna jest suplementacja odpowiednio dobranymi szczepami bakterii, która umożliwia zmniejszenie ryzyka chorób układu krążenia, poprzez ograniczenie wchłaniania cholesterolu całkowitego, frakcji LDL (tzw. zły cholesterol) i trójglicerydów. W ostatnich badaniach wskazuje się także, że zastosowanie probiotyków zmniejsza ryzyko depresji i zaburzeń poznawczych - wyjaśnia Katarzyna Stachurska, dietetyk.

Czworonożny przyjaciel - recepta na dłuższe życie

Według badań aż 80 proc. młodych ludzi czuje się samotnych. Poczucie samotności spada w wieku średnim i wzrasta ponownie, gdy ludzie osiągają wiek starszy, bo wtedy rozpadają się sieci dotychczasowych kontaktów i jednocześnie zmniejsza się możliwość nawiązania nowych.

Eksperci alarmują, że poczucie osamotnienia zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci nawet o 14 proc., mniej więcej tak samo jak palenie paczki papierosów dziennie. Jak ważne są relacje, pokazało też najdłuższe badanie na świecie, przez ponad 75 lat monitorujące zdrowie psychiczne i fizyczne bardzo już wiekowych badanych. Na ich podstawie śmiało można powiedzieć, że relacje są ważniejsze, niż poziom cholesterolu.

Zmniejszają nie tylko ryzyko wczesnej śmierci, ale i chorób neurodegeneracyjnych, przy czym liczy się jakość, a nie liczba interakcji - istotna różnica pojawiała się, gdy osoby badane mogły rozmawiać przez godzinę dziennie.

A może do sanatorium?
Solidna regeneracja, ćwiczenia, aktywność - to niezwykle ważne w codzienności. Warto pamiętać, że osoba ubezpieczona, która ma problemy zdrowotne, może zwrócić się do ZUS z wnioskiem o skierowanie na rehabilitację leczniczą. Jak to zrobić?

 • Orzeczenie o potrzebie takiej rehabilitacji wydaje lekarz orzecznik ZUS na wniosek lekarza prowadzącego leczenie.
 • Po wydaniu orzeczenia przez lekarza orzecznika, ZUS informuje pacjenta o skierowaniu do sanatorium, gdzie następnie rezerwuje mu miejsce.

Rehabilitacja w sanatorium trwa 24 dni, przy czym może być skrócona lub przedłużona przez ordynatora ośrodka rehabilitacyjnego po uprzednim uzyskaniu zgody przez ZUS.

Botoks 2.0? Naukowcy potwierdzają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zdrowy i aktywny senior. Jak żyć, aby w dojrzałym wieku cieszyć się zdrowiem, dobrymi relacjami, codziennością - Dziennik Bałtycki

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto