Zawody najbardziej narażone na kłopoty z głosem. Sprawdź, czy jesteś w tej grupie

Materiał informacyjny GeloVox
Osoby, które na co dzień dużo mówią należą do najbardziej narażonej grupy zawodowej pod względem wysiłku głosowego. Brak wiedzy i doświadczenia w emitowaniu dźwięku, ale także zaniechanie codziennego dbania o gardło i krtań mogą prowadzić do poważnych problemów. Jeżeli głos jest twoim narzędziem pracy, powinieneś zadbać o sprawność strun głosowych, by mogły ci służyć przez długie lata.

Co roku odnotowuje się 3,5 tys. przypadków chorób narządu głosu, z czego 90% chorych stanowią nauczyciele. Badania wykazały, że tak duża częstotliwość chorób narządu głosu wynika z nadmiernego wysiłku głosowego, a 71% chorych nigdy nie miało szkolonego głosu.
Z kolei u nauczycieli, u których przeprowadzono kształcenie emisji głosu, zachorowalność na choroby narządu głosu była stosunkowo niska. Dlatego śmiało można powiedzieć, że podstawą w dbałości o głos jest jego codzienna higiena i poprawne nawyki. Jednak nauczyciele to nie jedyna grupa zawodowa narażona na problemy z głosem. Mogą one dotyczyć także piosenkarzy, aktorów, dziennikarzy, przedstawicieli handlowych, spikerów radiowych i telewizyjnych, polityków, prawników, biznesmenów czy wykładowców.

Na wydolność głosu wpływa nawilżenie strun głosowych. Dlatego każdy kto na co dzień eksploatuje swój głos, powinien zadbać o odpowiednie nawilżanie gardła i krtani. Oto kilka wskazówek jak to zrobić:

• Dbaj o prawidłowe nawodnienie organizmu. Najlepszym sposobem jest picie czystej wody, a ściślej „popijanie” jej małymi porcjami. Przyjmuje się, że osoba dorosła na każdy 1 kg masy ciała potrzebuje około 30 cm3 wody na dobę. Powinno się pić więc około 1,5-2 litrów wody.
• Unikaj napojów słodkich, ponieważ mają one stosunkowo wysokie tzw. ciśnienie osmolarne i szybciej wysuszają błony śluzowe.
• Stosuj nawilżacze powietrza elektryczne lub zawieszane na kaloryferach.
• Wietrz pomieszczenie, w którym przebywasz.
• Unikaj pomieszczeń klimatyzowanych.

W przypadku, gdy nie możesz uniknąć szkodliwych czynników, a w twoim gardle zaczyna drapać, należy zastosować środki nawilżające oraz wspierające błonę śluzową gardła (znane są zarówno metody domowe, jak i gotowe preparaty dostępne w aptece). Jednym z najlepszych produktów aptecznych tego typu są tabletki do ssania GeloVox. W swoim składzie mają one substancje zmieniające się podczas ssania w hydrożel, zawierający kwas hialuronowy. Taki kompleks ma dwukierunkowe działanie. Działa jak kompres na gardło, chroniąc je przed podrażnieniem, ale także sprzyjając regeneracji. Dzięki zastosowaniu tabletek, umieszczonych w wygodnej tubce, możemy posługiwać się głosem bez ograniczeń i nieprzyjemnych przypadłości w każdym miejscu. Tabletki GeloVox są doskonałym rozwiązaniem na chrypkę, suchy kaszel i inne dolegliwości spowodowane wysuszeniem gardła. Dzięki optymalnemu składowi mogą go stosować osoby z nietolerancją laktozy oraz glutenu. Ze względu na brak cukru w składzie może być używany przez osoby chore na cukrzycę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zawody najbardziej narażone na kłopoty z głosem. Sprawdź, czy jesteś w tej grupie - Nasze Miasto

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto