Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakończył się finał 48. konkursu „Rodnô Mòwa” w Chmielnie - ZDJĘCIA, WIDEO

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Najlepsi kaszubscy recytatorzy rywalizowali w chmieleńskim Domu Kultury na początku czerwca w wielkim finale konkursu „Rodnô Mòwa”. Uczestnicy z całych Kaszub zachwycali nie tylko przepiękną mową i interpretacją, ale też bogatymi, tradycyjnymi strojami.

W pierwszych dniach czerwca w chmieleńskim Domu Kultury najlepsi recytatorzy prozy i poezji kaszubskiej rywalizowali ze sobą w wielkim finale 48. konkursu „Rodnô Mòwa”. Po serii eliminacji szkolnych, gminnych i powiatowych do ostatniego etapu zmagań zakwalifikowało się 45 osób - dzieci, młodzieży oraz dorosłych - z całych Kaszub.

Uczestnicy prezentowali swoje zdolności przez znaczną część soboty 1 czerwca, z kolei w niedzielę, po mszy w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Chmielnie, przyszedł czas na zaprezentowanie zwycięzców w każdej z kategorii wiekowych. W niedzielnych uroczystościach wzięli udział również liczni goście, w tym m.in. Iwona Formela, członkini Zarządu Powiatu Kartuskiego, Halina Knapińska, reprezentująca kościerską delegaturę Kuratorium Oświaty w Gdańsku, Barbara Kramp, koordynator ds. oświaty gminy Chmielno, a także sami gospodarze konkursu - Edyta Klasa, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielnie, Stanisław Klimowicz, przewodniczący Rady Gminy Chmielno oraz wójt Chmielna Michał Melibruda.

Główne wydarzenie poprzedziło jeszcze wspólne odśpiewanie kaszubskiego hymnu, głos zabrał też wójt Melibruda, podkreślając historię samej miejscowości i jej znaczenie dla mowy kaszubskiej.

- Historia Chmielna jest bardzo długa, w przyszłym roku będziemy obchodzić 800-lecie tej miejscowości. Ta historia niesie za sobą wiele chwil trudnych, ale też wspaniałych, pięknych. Wszystkie staramy się pamiętać, uczyć się z tej historii, a to, co najpiękniejsze, najważniejsze przekazywać młodemu pokoleniu. Przede wszystkim właśnie język kaszubski - mówił szef chmieleńskiego samorządu. - Przez blisko pół wieku uczestnicy tego konkursu recytatorskiego przyjeżdżają każdego roku tutaj, do grodu księżniczki Damroki, a przez to Chmielno umacnia się jako stolica kaszubskiej mowy - rodnej mowy.

Wielkie wyróżnienie

Z racji tak długiej historii konkursu „Rodnô Mòwa” organizatorzy uhonorowali w pierwszej kolejności samych nauczycieli, którzy w propagowaniu i zachęcaniu młodych do nauki języka kaszubskiego odgrywają kluczową rolę. Dalej już przyszedł czas na nagrodzenie zwycięzców tegorocznej edycji wielkiej recytatorskiej rywalizacji. W komisji oceniającej występy zasiedli: ks. prof. dr hab. Jan Walkusz, Tomasz Fopke, Karolina Keller, Bożena Ugowska i Zbigniew Jankowski. Wraz z prominentnymi gośćmi i przedstawicielami samorządu wręczali oni nagrody najlepszym z uczestników.

Poza sześcioma głównymi kategoriami wiekowymi jurorzy przyznali też nagrody specjalne m.in. za wyjątkową interpretację utworu, najlepszą recytację fragmentu ,,Życia i przygód Remusa” A. Majkowskiego, a nawet dla najmłodszych uczestników. Po otrzymaniu dyplomu i prawdziwego stosu cennych upominków każdy ze zwycięzców jeszcze raz zaprezentował publiczności swoje zdolności recytatorskie. Niektórym nawet nie był potrzebny do tego mikrofon.

W tym roku Konkurs Recytatorski Literatury Kaszubskiej „Rodnô Mòwa” odbył się już 48. raz, a zorganizowali go wójt gminy Chmielno, chmieleński oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, a także Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielnie. Zmaganiom tradycyjnie przyświecały przede wszystkim zachęcanie do poznania oraz popularyzacja literatury kaszubskiej, tradycji i folkloru regionu, a także pielęgnowanie mowy kaszubskiej.
Do konkursu mógł się zgłosić praktycznie każdy, warunkiem było przygotować utwory, które powstały w języku kaszubskim (jeden w przypadku przedszkoli i klas 0) i zmieścić się z ich prezentacją w ciągu 6 minut. Konkurs trwał już od kilku miesięcy i przebiegał w wielu etapach - od szkolnych, przez gminne aż po powiatowe i wreszcie wielki finał.

Laureaci 48. konkursu „Rodnô Mòwa”

Kategoria I - przedszkolna
I miejsce - ex aequo Agata Miotk i Anastazja Bobkowska
II miejsce - Marta Koszałka
III miejsce - Jakub Chichłowski
Wyróżnienie: Dominika Reiter

Kategoria II - klasy I-III
I miejsce - Filip Neubauer
II miejsce - Agata Boszke
III miejsce - Anna Rymon Lipińska
Wyróżnienie: Witosława Dziemińska

Kategoria III - klasy IV-VI
I miejsce - Milena Świątek-Brzezińska
II miejsce - Paulina Miotk
III miejsce - Nikodem Bladowski
Wyróżnienia: Marta Melibruda, Michał Moga

Kategoria IV - klasy VII, VIII i gimnazjum
I miejsce - Wiktoria Stolc
II miejsce - Weronika Bonk
III miejsce - Karolina Miotk
Wyróżnienie: Kacper Krzebietke

Kategoria V - uczniowie szkół branżowych i ponadpodstawowych
I miejsce - Honorata Polaszek
II miejsce - Monika Jurczak
III miejsce - Jan Cyman
Wyróżnienie: Julia Czaja

Kategoria VI - dorośli
Nagroda za udział: Kamila Konkol, Marta Majewska

Nagrody specjalne:
- dla najmłodszego recytatora - Jakub Chichłowski
- dla najmłodszej recytatorki - Anna Formella
- za wyjątkową interpretację utworu - Milena Świątek -Brzezińska
- za najlepszą recytację fragmentu utworu Aleksandra Majkowskiego ,,Życie i przygody Remusa” - Honorata Polaszek
- za najlepszą recytację utworu Alojzego Nagla - Agata Boszke
- za najlepszą recytację utworu o tematyce religijnej - Michał Moga
- Nagroda specjalna Pomorskiego Kuratora Oświaty - Wiktoria Stolc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto