Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakończył się Dialog Techniczny w sprawie budowy Portu Zewnętrznego w Gdyni [wizualizacje]

SZ
Tak prezentował będzie się Port Zewnętrzny w Gdyni
Tak prezentował będzie się Port Zewnętrzny w Gdyni ZMPG S.A.
Władze gdyńskiego portu wykonały już kolejny, ważny krok, przybliżający rozpoczęcie budowy Portu Zewnętrznego w Gdyni.

Zakończono dialog techniczny, który był ważnym etapem przygotowującym do tej wielkiej inwestycji. Udział w nim wzięło trzynaście podmiotów z różnych branż.

Celem dialogu technicznego było pozyskanie informacji od potencjalnych interesariuszy projektu odnośnie koncepcji projektu budowy Portu Zewnętrznego w Porcie Gdynia. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim najnowszych, najkorzystniejszych oraz najlepszych rozwiązań technicznych, technologicznych, prawnych, wykonawczych, organizacyjnych, handlowych, ekonomicznych oraz logistycznych. Wypracowane koncepcje przekazywane były bezpośrednio do biura projektowego, zajmującego się przygotowaniem korekty ostatecznej wersji dla Portu Zewnętrznego. Ta potężna inwestycja kosztować może nawet kilka miliardów złotych. Zarządcy portu uznali jednak, że jej realizacja jest koniecznością, aby utrzymać konkurencyjność w basenie Morza Bałtyckiego.

Czytaj także: Ważna umowa gdyńskiego portu. Porozumienie ułatwi znalezienie pieniędzy na spektakularne inwestycje

- Budowa Portu Zewnętrznego to kluczowa inwestycja wpisująca się w Program Rozwoju Polskich Portów Morskich do roku 2020 z perspektywą do 2030 roku - podkreśla Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. - To również największa inwestycja w nowożytnej historii Portu Gdynia, której celem jest zwiększenie możliwości przeładunkowych oraz wzmocnienie pozycji konkurencyjnej w regionie Morza Bałtyckiego. Jako załoga Portu Gdynia jesteśmy wszyscy w pełni zdeterminowani do skutecznego wdrożenia tego ambitnego przedsięwzięcia inwestycyjnego w życie.

Przypomnijmy tylko, że koncepcja budowy Portu Zewnętrznego jest podstawą do jego sprawnego oraz efektywnego funkcjonowania w przyszłości. Inwestycja wzmocni potencjał przeładunkowy i zapewni konkurencyjność Portu Gdynia z innymi portami basenu Morza Północnego i Adriatyckiego. Warto w tym miejscu podkreślić, że w mijającym właśnie roku Port Gdynia znów pobił rekordy przeładunków, przekraczając poziom 23 mln ton. Zdaniem jego zarządców daje to solidną podstawę i potwierdzenie, że obrana ścieżka rozwoju jest właściwa. Nowa inwestycja to nie tylko port i infrastruktura służąca lepszej komunikacji z centrum Polski. To także ocena warunków środowiskowych i ekologicznych akwenu na którym ma powstać Port Zewnętrzny.

Czytaj także: Gdyński port szuka partnerów w Chinach. Zarząd z wizytą w Szanghaju

W ramach przygotowań do wbicia przysłowiowej pierwszej łopaty prowadzony jest m. in. monitoring przyrodniczy przez specjalistów z Uniwersytetu Gdańskiego. Jak można usłyszeć w gdyńskim porcie, wykonywane są też inne, bardzo istotne badania związane choćby z modelowaniem hałasu, jaki może emitować nowy port, aby maksymalnie ograniczyć lub wręcz wyeliminować jego emisję na dzielnice mieszkalne i biurowe, głównie Śródmieście. Jest to niezwykle istotne, bo w swoim podstawowym założeniu Port Zewnętrzny to jednocześnie koncepcja budowy „green and smart port” - czyli portu ekologicznego. Według założeń inwestycja ma być gotowa w 2026 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto