Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zaczyna się głosowanie w gdyńskim Budżecie Obywatelskim. W tym roku bez kontrowersji i z rekordową liczbą projektów?

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Budżet Obywatelski Gdynia
W tym roku głosujemy na 287 projektów dzielnicowych oraz 10 projektów miejskich. Już teraz wiemy, że taka ilość projektów zgłoszonych do BO to nowy rekord. Czy w tym roku obejdzie się bez kontrowersji?

Tym samym, 287 projektów dzielnicowych i 10 projektów miejskich przeszło pozytywnie etap weryfikacji i zostanie poddanych pod głosowanie, które trwać będzie od 7 czerwca do 21 czerwca 2021 roku na stronie bo.gdynia.pl. Przed oddaniem głosu należy potwierdzić swoją tożsamość, wybierając spośród dwóch sposobów autoryzacji (numer PESEL i imię ojca albo numer Karty Mieszkańca, imię i nazwisko). W głosowaniu może wziąć udział każdy mieszkaniec i każda mieszkanka Gdyni.

– Jeszcze nigdy w historii gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego nie mieliśmy tylu projektów! Dziękuję wszystkim mieszkańcom i mieszkankom za zaangażowanie, zwłaszcza w tych trudnych pandemicznych warunkach. Teraz zachęcam wszystkich do głosowania. Za Państwa zasługą Gdynia będzie zmieniać się na lepsze! – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Na jakie miejskie projekty możemy zagłosować?

W głosowaniu można wybrać maksymalnie 3 projekty dzielnicowe małe i 3 dzielnicowe duże w jednej, dowolnie wybranej dzielnicy (nie musi to być dzielnica zamieszkania). Ponadto można wskazać maksymalnie 3 projekty miejskie (ogólne) i 3 projekty miejskie w ramach Klimatycznego Budżetu Obywatelskiego (KBO).

Projekty miejskie:

  • "Hala Sztuki- Sztuka Hali"- Projekt artystyczno-badawczy służący dogłębnemu poznaniu Gdyńskich Hal Targowych oraz opisaniu historii tego miejsca językiem sztuki,
  • Linaria i linowe place zabaw dla dzieci i młodzieży w wieku 7-14 w 6 dzielnicach: Cisowej, Obłużu, Oksywiu, Redłowie, Witominie i Wielkim Kacku,
  • Sterylizacja i kastracja zwierząt właścicielskich (psów i kotów),
  • Zakup pojazdu transportowego dla Poszukiwawczego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego,
  • Film "95 lat twórczości inspirowanej Gdynią",
  • Gdyńska "Górka" - stworzenie przestrzeni atrakcyjnej turystycznie w miejscu dawnego serca stadionu gdyńskiej Arki.

W tegorocznej puli BO jest 11 148 564 złotych. Środki te są podzielone na pulę na projekty miejskie w wysokości 2 000 517 zł (w tym 1 000 000 na projekty KBO) oraz pulę na projekty dzielnicowe w wysokości 9 148 047 zł, które są podzielone pomiędzy 21 dzielnic Gdyni.

W tym roku bez dodatkowych kontrowersji?

Być może w tegorocznym BO wszystko przebiegnie zgodnie z planem. Jednak przypomnijmy, że już w obecnej edycji wycofano np. projekt zakładający monitorowanie stanu gdyńskich drzew, w ramach protestu przeciwko wycince drzew w ścisłym centrum Gdyni.

- Nie widzimy sensu przeznaczania dodatkowego budżetu na drzewa, które i tak zostaną wycięte - pisał projektodawca.

Dodatkowo, jak informują nas mieszkańcy, negatywnie zweryfikowany został również projekt "Odzyskajmy zieleń na ul. Necla", zakładający odzyskanie ok. 612 m2 terenów zielonych, poprzez redukcję nowo wybudowanych 34 miejsc postojowych.

Dla części mieszkańców ul. Necla był to jedyny sposób, żeby "odkręcić" nietrafioną ich zdaniem miejską inwestycję.

- W uzasadnieniu oceny formalnej czytamy, że według wydziałów inwestycyjnego, zarządu dróg i zieleni oraz ogrodnika miasta "Projekt koliduje z realizowaną obecnie inwestycją pn. „Budowa ul. A.Necla w Gdyni”. Projekt BO jest sprzeczny z działaniami sfinansowanymi z budżetu Miasta, nie spełnia regulaminu BO w zakresie gospodarności – zakłada rozbiórkę nowo budowanych miejsc postojowych realizowanych w ramach drogowej inwestycji gminnej. Istnieje prawdopodobieństwo, dość wysokie, że mieszkańcy zagłosowaliby na projekt, który cofnąłby narzuconą urzędową inwestycję i choć trochę naprawił skutki aroganckiej dewastacji, którą obserwujemy od kilku miesięcy - skarżą się mieszkańcy.

O sprawie szerzej pisaliśmy tutaj:

W 2020 wada systemu głosowania

Rok temu przez lukę w systemie mieszkańcy mogli głosować kilkukrotnie. Efekt pomyłki nie był jednak wielki, dodatkowe dwa projekty, opłacone zostały przez Asseco Data Systems, autora systemu do głosowania.

W 2019 radny Samorządności namawiał do zrzeczenia się głosu na rzecz własnego komitetu

Dwa lata temu po sieci krążyły zdjęcia formularzy, jakie miał dystrybuować Jarosław Kłodziński, gdyński radny Samorządności. Wynikało z nich, że radny namawiał mieszkańców do przekazania swojego głosu na własną inicjatywę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zaczyna się głosowanie w gdyńskim Budżecie Obywatelskim. W tym roku bez kontrowersji i z rekordową liczbą projektów? - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto