Zabójcze pięć minut w Białymstoku. Lechia z kompletem punktów

Piotr Wiśniewski
T. Bołt
Do 55. minuty mecz Jagiellonii z Lechią był nudnym widowiskiem. Aż nagle nadeszło zabójczych pięć minut, w trakcie których padły trzy bramki. Dwie z nich zdobyła Lechia, w tym jedną kuriozalną za sprawą bramkarza Jagiellonii, a jedną gospodarze. Biało-zieloni trafiali w 55. i 57. minucie za sprawą Traore. Kontaktową bramkę dla Jagiellonii zdobył chwilę później Jarosław Lato. Lechia jest pierwszym zespołem w tym sezonie, który wywozi komplet punktów z Białegostoku.

Jagiellonia Białymstoku - Lechia Gdańsk 1:2 (0:0)
Bramki: 0:1 Sandomierski (sam. 55), 0:2 Traore (57), 1:2 Lato (60)

Jagiellonia: Sandomierski - Norambuena, Cionek, Skerla, Pejović - Kupisz, Kascelan (63 Hermes), Grzyb, Lato - Burkhardt (37 Frankowski) - Sotirović (66 Seratlić).

Lechia: Małkowski - Deleu, Bąk, Vućko, Hajrapetjan - Nowak, Surma, Bajić (70 Pietrowski) - Traore (82 Poźniak), Buval, Lukjanovs (90+1 Andriuskevicius).

Żółte kartki: Kašćelan - Bajić.

Sędzia: Radosław Trochimiuk (Ciechanów).

90+3 min. - Koniec spotkania. Lechia wygrywa 2:1.

89 min. - Jedna z ostatnich akcji podopiecznych Michała Probierza. Główkował Grzyb. Piłka w rękach Małkowskiego.

86 min. - W pole karne Jagiellonii wbiegał Pietrowski, ale o ile początkowa faza akcji była udana, o tyle finalizacja już nie. Piłkę przejmują bowiem gospodarzy.

84 min. - Poprzeczka po strzale Pejovicia. Pomocnik Jagiellonii próbował wrzuć piłkę "za kołnierz" golkiperowi Lechii.

80 min. - Biało-zieloni po trafieniu gospodarzy całkowicie oddali pole rywalom. W polu karnym Lechii znalazł się Frankowski. Jego strzał nie mógł zaskoczyć Małkowskiego.

77 min. - Kapitalnie do Laty zagrywał Frankowski. Pomocnik Jagiellonii z ostrego kąta trafia w dobrze ustawionego Małkowskiego.

71 min. - Trwa napór gospodarzy.

68 min. - Szczęście po stronie Lechii. Z bliska nie trafił Grzyb. Po chwili kolejna skuteczna akcja gospodarzy. Na posterunku Małkowski, który wybija piłkę na róg.

67 min. - Ładnie piłkę przełożył sobie Alexis Norambuena, ale jego strzał nie był już tak efektowny.

63 min. - Ależ emocje w drugiej połowie. Byliśmy świadkami zabójczych pięciu minut spotkania. Po kontaktowej bramce gospodarze ruszyli do przodu. Strzelał Lato, ale jego strzał blokują gdańscy obrońcy.

60 min. - Natychmiastowa odpowiedź Jagiellonii za sprawą Laty, który skutecznie zamknął dośrodkowanie Kupisza.

57 min. - Już 2:0 dla Lechii. W pole karne Jagiellonii wpadł Traore, który podawał do Łukasza Surmy. Strzał Surmy zablokował bramkarz gospodarzy, ale wobec dobitki Traore był już bezradny.

55 min. - Bramka kuriozum! Lechia obejmuje prowadzenie. Trafienie przypisano na konto Grzegorza Sandomierskiego. Tak więc był to samobój golkipera gospodarzy, który próbował interweniować po strzale z pozycji leżącej Łotysza Lukjanovsa!

53. min. - Dobra akcja Sotirovicia, którego udanie powstrzymał Krzysztof Bąk.

50 min. - Rzut wolny dla gospodarzy. Akcję zamyka Grzyb, ale grę od swojej bramki zacznie Małkowski.

46 min. - Początek drugiej połowy.

45+1 min. - Koniec pierwszej części meczu.

45 min. - Na uderzenie z dystansu zdecydował się Nowak. Piłka trafiła jednak w Cionka. Trzeba przyznać, że mecz jak na razie toczony jest w dość wolnym tempie.

44 min. - Żółtą kartką po faulu na Traore ukarany Mladen Kascelan.

40 min. - Sytuacyjne uderzenie "Franka". Frankowski ładnie złożył się do strzału, ale piłka minęła słupek bramki strzeżonej przez Sandomierskiego.

37 min. - Na placu gry pojawił się Frankowski.

36 min. - Ładnie lewą stroną przedzierał się Buval. Piłka jednak w rękach Sandomierskiego.

35 min. - Gotowy do wejścia jest Tomasz Frankowski. "Franek łowca bramek" zastąpi na boisku kontuzjowanego przed chwilą Burkhardta.

33 min. - Gwiazdy kibiców, którzy nie zgadzają się z decyzją sędziego, który odgwizdał pozycję spaloną Rafała Grzyba. Tymczasem okazuje się, że protesty kibiców były uzasadnione.

31 min. - To co rzuca się w oczy, to brak klarownych okazji gospodarzy. Jagiellonia nie potrafi wyprowadzić skutecznej, zespołowej akcji. Większość akcji to indywidualne próby poszczególnych piłkarzy.

29 min. - Błąd Hajrapetjana. Dośrodkowanie Kupisza nie znajduje jednak adresata, gdyż w porę sytuację wyjaśnia obrońca Lechii.

28 min. - Niecelny strzał Bajicia.

27 min. - Pojedynek biegowy Kupisza i Małkowskiego. Górą bramkarz Lechii.

26 min. - Dwa z rzędu rzuty rożne dla Lechii. Za pierwszym razem gdyby nie skuteczna interwencja Sandomierskiego mogło być 1:0 dla gdańszczan. W drugiej sytuacji strzał Buvala blokują obrońcy Jagiellonii.

25 min. - Zakotłowało się w polu karnym Jagiellonii. Buval jednak nie zdołał się połapać w tym zamieszaniu.

23 min. - Mocną piłkę z rzutu wolnego posyła Hajrapetjan, ale piłkę pewnie łapie golkiper gospodarzy.

21 min. - Z dystansu swoich sił próbował Sotirović, ale uderzył zbyt słabo aby móc zaskoczyć Małkowskiego.

18 min. - Fatalny błąd w środkowej strefie boiska popełnił Bajić. Serb musiał ratować się faulem, aby przerwać akcję Jagiellonii.

16 min. - W polu karnym Lechii zatańczył Vuk Sotirović. Serb zwiódł obrońcę, uderzył z lewej nogi, ale dobrze zachował się Małkowski.

14 min. - Tomasz Kupisz próbował kiwać, ale skutecznie jego zapędy powstrzymał Vućko.

9 min. - Świetna interwencja Grzegorza Sandomierskiego. Golkiper Jagielloni uchronił swój zespół przed utratą bramki po tym jak z bliska z pierwszej piłki uderzał Lukjanovs po podaniu Buvala.

7 min. - Próba strzału w wykonaniu Buvala. Napastnik gości został jednak zablokowany przez Cionka.

6 min. - W barwach Lechii na boisku dwóch reprezentantów swojego kraju. Małkowski otrzymał powołanie od Franciszka Smudy, z kolei Lukjanovs pojedzie na zgrupowanie Łotwy.

4 min. - Obie drużyny grają jak na razie bardzo spokojnie.

1 min. - Początek spotkania. Rozpoczęli gospodarze.

Swój 350 mecz w ekstraklasie rozgrywa kapitan biało-zielonych Łukasz Surma.

W porównaniu do meczu z Polonią Bytom w składzie Lechii doszło do dwóch zmian. Na prawej obronie Pietrowskiego zastąpił Brazylijczyk Deleu. Na ławce usiadł także Kamil Poźniak. W jego miejsce trenera Kafarski posłał do boju Bajicia