MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Z pomocą drukarki 3D stworzono implant, który wszczepiono pacjentowi Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Zabieg planowany był z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Na podstawie tomografii i RTG wykonano trójwymiarowy model miednicy i stawu biodrowego.
Zabieg planowany był z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Na podstawie tomografii i RTG wykonano trójwymiarowy model miednicy i stawu biodrowego. Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie
W Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie pacjentowi wszczepiono implant stawu biodrowego, który został stworzony z udziałem drukarki 3D.

W Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie po raz kolejny wykonano zabieg z wykorzystaniem technologii 3D. Mowa o endoprotezoplastyce stawu biodrowego.

- Endoprotezoplastyka rewizyjna stawu biodrowego jest operacją, którą wykonuje się w przypadku problemów z wcześniej wszczepioną protezą stawu biodrowego - informuje Magdalena Andrzejewska, rzecznik prasowy szpitala w Kościerzynie. - Obluzowanie panewki to jedna z przyczyn, które mogą wymagać przeprowadzenia tego typu operacji.

Przygotowania do operacji trwały kilka miesięcy, a w tworzenie implantu została zaangażowana drukarka 3D.

- Zabieg planowany był z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem - konieczne było wykonanie badań RTG oraz tomografii, na podstawie których wykonano trójwymiarowy model miednicy i stawu biodrowego. Wówczas po określeniu wielkości ubytków i uszkodzeń opracowany został implant, w pełni dopasowany do pozostałej panewki kostnej pacjenta - tłumaczy dr n. med. Michał Bogdański, lekarz kierujący Oddziałem Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie.

Jak przyznają specjaliści, usunięcie luźnej protezy i założenie nowego, bardziej stabilnego implantu, może zapobiec dalszym problemom związanych z niestabilnością stawu biodrowego. Dzięki takiemu rozwiązaniu można uniknąć dalszych powikłań takich jak infekcje lub uszkodzenie kości.

- Około 27 proc. rewizji stawu biodrowego to powtórne rewizje ze względu na nieoptymalne mocowanie i rekonstrukcję biomechaniczną - dodał lekarz Maciej Klasa, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu. - Ponowne rewizje są trzy razy bardziej narażone na niepowodzenie w porównaniu z pierwszą rewizją. Spersonalizowany implant, taki jakiego użyliśmy, ma na celu przerwanie tego cyklu rewizji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto