Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Z leśnikiem do lasu". Leśny Ogród Botaniczny "Marszewo". Odwiedź miejsca, w których zmysły pobudza magia i wyobraźnia

Kamil Kusier
Kamil Kusier
"Z leśnikiem do lasu". Leśny Ogród Botaniczny "Marszewo". Odwiedź miejsca, w których zmysły pobudza magia i wyobraźnia
"Z leśnikiem do lasu". Leśny Ogród Botaniczny "Marszewo". Odwiedź miejsca, w których zmysły pobudza magia i wyobraźnia
Nieopodal gdyńskiej Chyloni w lasach Nadleśnictwa Gdańsk znajduje Leśny Ogród Botaniczny „Marszewo”. Miejsce to, choć stworzone w lesie, pozbawione jest wszelkich barier i zaprasza miłośników spędzania czasu na świeżym powietrzu przez cały rok.

Dwie ścieżki tematyczne - "Alicja w zaczarowanym lesie" i "Szlak Korzeni". To wyjątkowe miejsca stworzone ok. 10 lat temu. Obydwa szlaki znajdują się poza terenem ogrodzonym LOB, co sprawia, że dostępne są praktycznie przez całą dobę.

- Szlak Alicji w zaczarowanym lesie wyróżnia wiele atrakcji - mówi leśnik, edukator Witold Ciechanowicz z Nadleśnictwa Gdańsk. - Na jego pokonanie trzeba sobie zarezerwować około godziny, choć do przejścia mamy niecały kilometr. Szlak jest co prawda stromy, ale dzięki temu już po kilku minutach spaceru możemy znaleźć się na wysokości 25-30 metrów, co pozwoli nam podziwiać piękno lasu.

Jak przez dziurkę od klucza

Nazwa szlaku również nie jest przypadkowa. W trakcie stromej wspinaczki dochodzimy do bramki przypominającej dziurkę od klucza.

- Przejście przez nią ma symbolizować zmniejszenie nas do świata mikroskali - dodaje Witold Ciechanowicz. - Wyobraźmy sobie, że mamy wówczas nie więcej niż 1 cm. Kleszcz o wielkości 2 metrów, ogromny śluzowiec, a więc grzyb, który potrafi się sam przemieszczać, czy ławka, na której nawet osoby dorosłe będą wyglądały jak dzieci. Do tego labirynt zmysłów, który, choć może nie jest za duży, to potrafi zająć czas.

Jak podkreśla Witold Ciechanowicz, poza faktem, że już labirynt sam w sobie jest miejscem wyjątkowym, to zwłaszcza w okresie od maja do września każdego roku warto oddać się wspomnianym zmysłom.

- Oddać zmysłom tzn. dotknąć, powąchać, poczuć, a nawet i posmakować roślin, które znajdują się na terenie szlaku - dodaje Witold Ciechanowicz. - Kacanki włoskie, które przypominają w zapachu curry lub mix przypraw do rosołu, macierzanka piaskowa o zapachu tymianku, wydmuchrzyca piaskowa, z której niegdyś robiono nawet mąkę czy ogórecznik lekarski, który daje nam posmak prawdziwych ogórków. To tylko niektóre z roślin, które pobudzą nasze zmysły.

Pełen serpentyn i domów hobbitów

Nieco dłuższy i zdecydowanie mniej stromy jest Szlak Korzeni. Miejsce, choć jest pełne serpentyn, bez problemu można pokonać z wózkiem dziecięcym. Jest również przyjazne dla osób niepełnosprawnych. Jak twierdzi leśnik Witold Ciechanowicz, w ciągu roku pojawia się kilka osób, które przejeżdżają szlak na wózkach inwalidzkich. Szlaki w LOB w Marszewie są pozbawione barier, tym bardziej, że większość atrakcji zawiera również opisy w języku Braille’a.

- Na szlak można wejść od dwóch stron, a na najmłodszych uczestników czekają dodatkowo karty pracy, które przy okazji rozwiązywania kolejnych zadań zmuszają też do większej uwagi na samych szlakach - dodaje Witold Ciechanowicz z Nadleśnictwa Gdańsk.

- Szlak Korzeni poświęcony jest nie tylko korzeniom jako takim, ale również korzeniom użytkowania przyrody na Pomorzu. W godzinach otwarcia LOB na trasie dostępne są również chatki drwala, grzybiarza i zielarki stojące przy szlaku. W chatkach potocznie nazywanymi już domami hobbitów przygotowane są interaktywne wystawy, adekwatne do nazwy każdego z domków.

Jeżeli ktoś na trasie zdecyduje się na odpoczynek, w połowie Szlaku Korzeni znajduje się również wiata, miejsce do wspólnego posiłku. A jeżeli ktoś postanowi odpocząć po spacerze? Na terenie zagrodzonym znajduje się ścieżka edukacyjna, na której można podziwiać przepiękne arie ptaków. Swoją ofertę mają również ornitolodzy leśnicy, którzy pokazują proces obrączkowania ptaków. Do tego plac zabaw i liczne domki na drzewie, które - jak pokazał nam Witold Ciechanowicz - potrafią dać wiele radości również dorosłym. A na finał? Wspólne ognisko pod gołym niebem lub wiatą doskonale może podsumować miło spędzony czas na świeżym powietrzu.

Leśny Ogród Botaniczny "Marszewo"

Leśny Ogród Botaniczny "Marszewo" jest członkiem Rady Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce. Zajmuje powierzchnię 49,69 ha. To urokliwe miejsce nieopodal Gdyni zdecydowanie poleca się na spacer wiosną, latem, jesienią oraz zimą, a więc przez cały rok. Podobnie jak i pozostałe lasy Nadleśnictwa Gdańsk.

- Szlaki w Trójmieście są wyjątkowe m.in. przez to, że mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że przez lata służyły jako szlaki do transportu drewna - dodaje Witold Ciechanowicz. - Dzięki temu większość tras dostępna jest zarówno dla pieszych, jak i rowerzystów, co dodaje wyjątkowości, Szczerze polecam przeznaczyć sobie co jakiś czas dzień, a może i dwa na spacer pomorskimi lasami, ale nie tylko. To wyjątkowy czas do odpoczynku, relaksu, ale i wysiłku czy treningu. Lasy polecają się na cały rok.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny egzotycznych wycieczek mocno w dół?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto