Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XIV Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci dobiegł końca

red.
materiały Festiwal Filmowy NNW
Uroczysta gala w sobotę, 1 października zamknęła tegoroczny Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Gdynia przez kilka ostatnich dni była międzynarodową stolicą kina patriotycznego. Uroczystość w Teatrze Muzycznym zakończyła kilka ostatnich dni filmowych pokazów i dyskusji w duchu wolności i patriotyzmu.

Festiwal NNW dobiegł końca. Do zobaczenia za rok!

Na uczestników festiwalu czekało w sumie 200 wydarzeń i 100 pokazów filmów opowiadających o różnych drogach do wolności. W tym roku, tak jak w wielu poprzednich, Gdynię odwiedzili świadkowie historii, którzy inspirowali swoim życiem - najmłodszy żołnierz armii generała Andersa kpt. Krzysztof Flizak oraz kapitan Władysław Dąbrowski, również żołnierz generała. Kapitanowie są bohaterami jednego z filmów dokumentalnych w konkursie Dokument Polski - "Ostatni rozdział" w reż. Tomasza Łysiaka. Festiwal odwiedziła również wnuczka gen. Stanisława Maczka - Karolina Maczek-Skillen, która w imieniu dziadka odebrała pośmiertne uhonorowanie generała - Sygnet Niepodległości Festiwalu Filmowego NNW.

Podczas uroczystego zamknięcia tegorocznego Festiwalu w Teatrze Muzycznym w Gdyni gości przywitał Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor Festiwalu NNW.

- Festiwal od kilku lat stał się wydarzeniem międzynarodowym. Chcemy, żeby opowiadał nie tylko o tym co się wydarzyło, ale także prowokował do dyskusji. Żeby nie tylko pokazywał filmy, ale także rozwijał, co już się dzieje na naszym Festiwalu w ramach Akademii Filmowej NNW. Dziękuję naszym świadkom historii - zasilacie nas dużą porcją energii. Przyjeżdżająca do nas Polonia przywozi nam ducha patriotyzmu - podkreślał.

Najlepszym filmem fabularnym o tematyce historycznej został "Mauretańczyk" w reżyserii Kevina Macdonalda.

- To film o wyjątkowej wrażliwości, ze świetną grą aktorską. Ma dużo ważnych rzeczy do powiedzenia o świecie, w którym żyjemy i polityce, z którą wszyscy musimy się mierzyć, ale także o naszym człowieczeństwie, o tym jak je czasem tracimy i odnajdujemy na nowo - tłumaczyło swoją decyzję jury.

Wyróżnienie przypadło filmowi "Złe Drogi" w reżyserii Natalyi Vorozhbit.

- To wyjątkowa i unikalna ukraińska produkcja, która ukazuje cenę wojny, a także to, co wojna robi ze społeczeństwem, co jedni ludzie mogą zgotować drugim. Pokazuje cenę, jaką płacimy za politykę dzisiejszych czasów - uzasadniało jutry.

Najlepszym dokumentem międzynarodowym opowiadającym o drogach do wolności został "Plai" reż. Eva Dzhyshyashvili. Jury nagrodziło film za znakomite walory kinematograficzne i poruszającą historię ukraińskiej rodziny, opowiedzianą z wyjątkową wrażliwością. Film "1939. Oblężenie Warszawy" w reżyserii Eugeniusza Starky’ego zdobył nagrodę główną - Złotego Opornika - w konkursie filmów polskich. W konkursie radiowym zwyciężył Mariusz Kamiński z reportażem "Obraza obrazu". Sygnetami Niepodległości zostali oznaczeni wspomniani żołnierze generała Andersa - kapitanowie Krzysztof Flizak oraz Władysław Dąbrowski.

Pozostałymi laureatami Sygnetów Niepodległości zostali:

Piotr Majchrzak (pośmiertnie) - najmłodsza ofiara Stanu Wojennego w Poznaniu. Statuetkę odebrał pan Jerzy Majchrzak, ojciec Piotra.

Major Zenon Wechmann ps. ,,Czarny Wilk”. Pochodzi z rodziny z tradycjami patriotycznymi. Ojciec i wuj walczyli w Powstaniu Wielkopolskim. On sam jest prezesem Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego Oddziału Wielkopolskiego i przewodniczącym Wojewódzkiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych w Poznaniu. Uczestnik drugiej konspiracji oraz wydarzeń Czerwca’56.

Nagroda "Drzwi do wolności" przypadła w tym roku:

  • Hannie Nowakowskiej, prezes fundacji Cultura Memoriae,
  • Bożenie Magott i Krzysztofowi de Junien,
  • Polskim Kolejom Państwowym S.A.,
  • Tamásowi Molnárowi,
  • Petrowi Blažekowi,
  • KS Gedanii Gdańsk,
  • Witowi Kaczanowskiemu,
  • Natalii Ponomariowej i Wołodymyrowi Grigorienko.

Platynowego Opornika XIV Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW, nagrodę za całokształt twórczości, otrzymał pan Mirosław Chojecki, wydawca i producent filmowy, działacz opozycji w PRL. Kawaler Orderu Orła Białego. Statuetkę wręczyła Maria Dłużewska, dokumentalistka, wielokrotnie nagradzana podczas Festiwalu NNW w Gdyni.

W konkursie wideoklipów XIV Międzynarodowego Festiwalu Filmowego zwyciężył klip: "DUŻO MAŁYCH CUDÓW" do utwory Kuby Knapa w reżyserii Pawła Milewskiego i Kamila Ruszkowskiego.

Przypomnijmy, że część nagród została rozdana podczas trwania festiwalu.

Jarosław Wróblewski z Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PR został nagrodzony statuetką Przyjaciela Festiwalu NNW. Identyczna statuetka powędrowała do Andrzeja Wyrozębskiego, operatora obecnego na festiwalu od samych jego początków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: XIV Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci dobiegł końca - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto