Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa “Moda i Uroda” w Galerii Klif we współpracy z Muzeum Miasta Gdyni

Oliwia Sarnowska
Oliwia Sarnowska
źródło: materiały prasowe
W gdyńskiej Galerii Klif do końca września można oglądać nową wystawę pt. „Moda i Uroda” Muzeum Miasta Gdynia. To wyjątkowa okazja do zobaczenia niepowtarzalnych zdjęcia przedwojennej Gdyni. Każda z fotografii opowiada swoją historię. Na wystawie znajdziemy niezwykłą opowieść o gdyńskich przedsiębiorcach, sklepikach oraz lokalach międzywojennych związanych z modą oraz życiem codziennym.

Wystawa “Moda i Uroda” w Galerii Klif. Historia jednego zdjęcia

Do 28 września klienci gdyńskiej Galerii Klif mogą oglądać niepowtarzalne zdjęcia przedwojennej Gdyni, które zaprezentowane są na wystawie “Moda i Uroda”. Organizatorami wydarzenie jest Galeria Klif i Muzeum Miasta Gdynia.

„Ekspozycja prezentuje międzywojennych gdynian, często na tle budynków czy miejsc nieistniejących już w mieście. Jednym z takich zdjęć jest fotografia przedstawiająca front kamienicy przy ulicy Świętojańskiej 14.”

- Za modą i urodą w parze szły też tzw. produkty kolonialne i najnowsze trendy - takie, o których powiedzielibyśmy dziś "lifestyle'owe" - komentuje Michał Miegoń z Muzeum Miasta Gdynia - Miejscem, w którym warto było bywać był lokal sklepowy "Wikaryjczyk i Bojarski" przy ul. Świętojańskiej 14. Otwarty 13.04.1936 przybytek łączył rozlewnię piwa znajdującą się na zapleczu ze sklepem i...kolekturą.

„Józef Wikaryjczyk, przedsiębiorca i współwłaściciel miejsca był jednym z najbardziej charyzmatycznych gdyńskich przedsiębiorców. Dzięki niemu pod strzechy gdynian trafiły trunki m.in z Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu i Browaru Tyskiego, sprowadzał również rzadkie słodycze i przyprawy. Oprócz zakupów można było spróbować swoich sił w Polskiej Państwowej Loterii Klasowej - protoplaście obecnego totalizatora Lotto. Pełnoletnie gdynianki i gdynianie ochoczo wydawali drobne na kolejne zakłady, nierzadko wydając wygrane fundusze na odzież czy usługi kosmetyczne. Można było zainwestować fundusze również w zakup Motocyklu - Wikaryjczyk bowiem był honorowym prezesem gdyńskiej sekcji sportowo-motorowej, a jego syn Tadeusz zdobył w 1947 roku złoty medal podczas indywidualnych mistrzostw Polski na żużlu.”

- Sama kamienica przy ul. Świętojańskiej 14 była jednym z licznych gdyńskich punktów przy którym można było dokonać zakupów wielu towarów, m. in. pielęgnacyjnych w perfumerii "Hygiena" Pana Suwalińskiego - dodaje Miegoń. - Ulica Świętojańska pełniła przez wiele lat rolę swoistej galerii handlowej na otwartej przestrzeni, gdzie na parterze niemalże każdego budynku można było zetknąć się z wszechstronną ofertą usługową.

To już kolejna wspólna ekspozycja Galerii Klif oraz Muzeum Miasta Gdyni. Współpraca ta ma na celu wprowadzenie rozważań o kulturze i historii miasta w przestrzeni niekoniecznie z tym związanej jak, np. galerie handlowe:

- Sukces kolejnych wystaw, gdzie osoby wybierające się na zakupy żeby przejrzeć nowinki w butikach… nagle zatrzymują się na o wiele dłużej, niż w sklepach i zwiedzają wystawy historyczne, które tak inspirują i pobudzają do poznawania lokalnej historii. To jest dla nas bardzo budujące i świadczy o tym, że lokalna tożsamość nie tylko gdyńska, ale cała pomorska, jest bardzo silna.- opowiedział nam Michał Miegoń z Muzeum Miasta Gdyni podczas jednej z ostatnich wystaw.

Wystawę „Moda i Uroda” można oglądać już od 2 lipca do 28 września w Galerii Klif we współpracy Muzeum Miasta Gdynia .

Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

źródło: materiały prasowe

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto