18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wynajem mieszkań w Warszawie: Lepiej wynająć w lipcu niż wrześniu [RAPORT]

Marek Szymaniak
Wynajem mieszkań w Warszawie
Wynajem mieszkań w Warszawie Fot. Tomasz Hołod/Polskapresse
Wynajem mieszkań w Warszawie: Studenci wybierając mieszkanie częściej sugerują się ceną i lokalizacją, a nie standardem czy wyposażeniem. Ważne, aby wynajmowany pokój był blisko uczelni i ulubionych lokali.

Wynajem mieszkań w Warszawie - kiedy szukać?

Dlatego dobrego lokum warto szukać wcześniej. Tak robi 56 proc. żaków - wynika z analizy Szybko.pl i agencji Metrohouse & Partnerzy. Wśród nich jest studentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Anna Rodzik.

Czytaj także: Kulminacja studenckiego najmu mieszkań. Przedstawiamy ceny wynajmu mieszkań w stolicy
- Pokój znalazłam na początku lipca, ale zamieszkam w nim dopiero pod koniec września. Szukałam wcześniej,_ bo teraz jest największy wybór i łatwiej trafić na tańsze mieszkanie o wyższym standardzie - mówi Anna Rodzik, która znalazła pokój na Ochocie za 600 złotych miesięcznie.

Jak wynika z raportu za mieszkanie dwupokojowe w Śródmieściu zapłacimy średnio 2650, a kawalerkę 2040 zł. Im dalej od centrum, tym ceny są niższe. Przykładowo na Mokotowie kawalerkę znajdziemy za ok 1850, a na Wawrze nawet za 1000 złotych.

- W portfelu zostaje więcej pieniędzy, ale dojazd do na uczelnie trwa zdecydowanie dłużej. Bywało, że codziennie spędzałem w autobusie blisko trzy godziny - mówi Hubert Grabowski, który w tym roku szukał pokoju bliżej Uniwersytetu Warszawskiego. - Znalazłem samodzielny pokój na Powiślu. Teraz na wydział chodzę na piechotę, ale za jedynkę płacę 900 złotych - mówi student.

Wynajem mieszkań w Warszawie - Jak szukać?
Zanim zaczniemy przeglądać ogłoszenia powinniśmy sami zdecydować; czy wolimy mieszkanie studenckie, gdzie nocne imprezy będą codziennością, czy spokojny pokój przy emerytce.

- Ceny pokojów w mieszkaniu z właścicielami są dużo niższe, ale wtedy musimy stosować się do ich reguł. Często nie można zapraszać gości, czy wracać w nocy. Spotkałem się przypadkiem, gdzie właścielka mieszkania potrafiła wyliczać minuty pod prysznicem z ciepłą wodą, czy myszkować po szufladach lokatorów - opowiada Hubert.

Warto zapytać właściciela, jakie są koszty stałych miesięcznych rachunków. - Zanim podpiszemy umowę, bardzo ważne jest również, aby ustalić, kto odpowiedzialny jest za naprawę wszelkich usterek oraz kto za nie zapłaci. Jeżeli najemca chciałby odświeżyć lokal warto ustalić kto poniesie koszty takich działań. Oprócz tego jedną z najważniejszych kwestii jest wartość wymaganej kaucji i warunki jej zwrotu - radzi Artur Osak z serwisu dom.gratka.pl

Zobacz: W październiku pierwszy lokator wprowadzi się do najwęższego domu w Polsce [ZDJĘCIA]
Wybierając dzielnicę warto przyjrzeć się też statystykom bezpieczeństwa. Według danych Komendy Stołecznej Policji najwięcej przestępstw ma miejsce w Śródmieściu, Pradze Północ i Ochocie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto