Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wymiana oznaczeń na pojemnikach na odpady w Gdańsku

Ewelina Oleksy
Segregacja śmieci w Gdańsku - nowe zasady będą obowiązywać od 1 kwietnia 2018
Segregacja śmieci w Gdańsku - nowe zasady będą obowiązywać od 1 kwietnia 2018 Przemyslaw Swiderski
Od środy, 25 października zaczyna się wymiana oznaczeń na blisko 50 tys. pojemników ze śmieciami. Gdańsk szykuje się do wprowadzenia nowego systemu segregacji odpadów.

Zamiast śmieci mokrych, będą śmieci bio, zamiast suchych - odpady resztkowe. Gdańsk rozpoczyna w środę wymianę naklejek na śmietnikach. Wszystko w związku z nowym systemem segregacji odpadów, który wejdzie w życie od 1 kwietnia przyszłego roku.


Czytaj też: Segregacja odpadów. W Gdańsku od kwietnia 2018 r. będą dodatkowe pojemniki [ZDJĘCIA, WIDEO]

- Od tego momentu będziemy oddzielać: odpady bio, resztkowe, papier, szkło, tworzywa sztuczne i metale. Z uwagi na dziesiątki tysięcy pojemników w Gdańsku, już teraz rozpocznie się proces wymiany naklejek na pojemnikach, które są aktualnie używane - wskazuje Piotr Grzelak, wiceprezydent ds. polityki komunalnej. - Na dotychczasowych pojemnikach zmienią się naklejki. „Szkło” pozostaje bez zmian, choć wymieniamy także tę naklejkę. Bliżej kwietnia dostawiane będą pojemniki na metale i tworzywa sztuczne oraz papier - dodaje.

Pod hasłem „resztkowe”, jak tłumaczy Grzelak, kryje się wszystko to, czego nie można odzyskać w procesie recyklingu. Nie można tam jednak wrzucać m.in. odpadów budowlanych, leków, baterii, czy żużytego sprzętu elektronicznego.

- Wszystkim nam powinno zależeć, żeby odpadów resztkowych było jak najmniej. Dlatego jak już naprawdę nie wiemy co zrobić z danym odpadem, to wrzucamy je do resztkowych. Będziemy to jeszcze w najbliższych miesiącach tłumaczyć w ramach specjalnej kampanii edukacyjnej - mówi Grzelak.

Władze miasta zapewniają, że przyszłoroczne zmiany zasad segregacji odpadów, nie sprawią, że wzrosną opłaty za wywóz śmieci.

Zmiana zasad, która jest ogólnopolska, bo wprowadzona ustawą, ma sprawić, że Polska zwiększy poziom odzysku surowców wtórnych.

Ale Gdańsk na tym polu już teraz wypada dobrze.
- Gdańsk jest w ogólnokrajowej ekstraklasie jeśli chodzi o wymagany przez ministerstwo poziom odzysku surowców wtórnych. W tym roku pułap wyznaczony przez resort wynosił 20 procent. My uzyskamy 31 procent. Celem jest jednak osiągnięcie 50 procent do 2020 roku, czego wymaga od nas Unia Europejska i temu służyć mają nowe zasady segregacji odpadów - wskazuje prezes Zakładu Utylizacyjnego w Szadółkach Michał Dzioba.
[email protected]

Konferencja na temat segregacji śmieci w Gdańsku:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto