Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybrano "Gdyńskie Przysmaki". Lizaki, słodkie koła ratunkowe i bursztynowe lody hitem [ZDJĘCIA]

kp
Gdyński przysmak
Gdyński przysmak mat. prasowe
Ciasteczkowe lizaki, słodkie koło ratunkowe oraz bursztynowe lody - to słodkości, które uzyskały najwyższe noty w konkursie "Gdyński Przysmak", zorganizowane w ramach ostatniego Weekendu Kulinarnego w Gdyni. Przepisy docelowo znajdą się w specjalnej książce kucharskiej, ale receptury zwycięskich specjałów są dostępne już teraz.

Uroczyste rozwiązanie i ogłoszenie zwycięzców konkursu na "Gdyński Przysmak" odbyło się w ubiegły weekend w Centrum Gemini. Był to finał V Weekendu Kulinarnego. Decyzją jury, Komisji Gdyńskich Smakoszy, nagrodzonych zostało trzech autorów przepisów na Gdyński Przysmak. Nie przyznano jednak pierwszego miejsca, przyznano dwie równorzędne drugie nagrody.

"Gdyńskie przysmaki"

- Deser ma się rozpływać w ustach, ale i dostarczać estetycznych przeżyć, czyli ładnie wyglądać - zaznaczała Joanna Grajter, rzecznik prasowy gdyńskiego magistratu. - Słodki przysmak powinien kojarzyć się z Gdynią, podkreślać jej nadmorski charakter, ale i otwartość na nowinki z różnych stron świata.

Najlepsze przepisy - tegoroczne i z lat ubiegłych - zostaną opublikowane w gdyńskiej książce kucharskiej, którą przygotowuje właśnie Agencja Rozwoju Gdyni. Tuż obok specjałów proponowanych przez znanych mieszkańców.

- Dotychczas brakowało jednak propozycji deserów, stąd pomysł na tegoroczną, słodką edycję - mówią przedstawiciele ARG.

W poprzednich edycjach konkursu, do których można było zgłaszać przystawki, zupy, dania główne i desery. Zwyciężyły "falujące śledzie" przypominające koniki morskie i ceviche ze śledzia z kaparami w liściu cykorii z grillowanymi z miodem i sezamem krewetkami podawane z jogurtowym sosem koperkowo-tymiankowym.

Zobacz najlepsze przepisy na kolejnej stronie artykułu.

II nagroda
„Ciasteczkowe lizaki, czyli bajaderka na patyku"
, przepis Katarzyny Jastrzębskiej

Składniki na 20 sztuk:
400g ciasta czekoladowego (przepis poniżej)
120g mascarpone
1 łyżka (ok.30g) nutelli
30g gorzkiej czekolady
1 opakowanie - 340g niebieskich czekoladowych drażetek do rozpuszczania (lub biała czekolada i barwnik spożywczy)*
Dodatkowo
20 patyków do lizaków
cukrowe perełki
czekoladowe lub cukrowe rybki
Ciasto (400g):
¼ szklanki wody
70g masła
½ szklanki cukru
20g kakao
2 jaja
1 szklanka mąki pszennej typ 500
1 łyżeczka proszku do pieczenia

Wodę wlać do rondla, dodać masło. Podgrzewać na małym ogniu, aż do stopienia masła. Następnie dodać cukier i kakao. Podgrzewać (ale nie gotować ) aż do rozpuszczenia cukru i połączenia składników. Odstawić do ostudzenia.
Do ostudzonej masy kakaowej dodać jajka, wymieszać. Następnie dodać mąkę z proszkiem do pieczenia. Mieszać do połączenia składników.

Małą formę do pieczenia wysmarować masłem. Przełożyć ciasto do formy. Piec w piekarniku nagrzanym do 180C przez 30-35 minut ( aż patyk będzie suchy). Wyjąć z piekarnika, ostudzić w formie.

Gorzką czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej lub w mikrofalówce. Odstawić, aby lekko wystygła.
Ostudzone ciasto pokruszyć do dużej miski. Dodać mascarpone, nutellę i rozpuszczoną czekoladę. Składniki wymieszać. Z ciasta zagnieść kulę i włożyć na 20 minut do zamrażarki.

Deser zdobył uznanie jury ponieważ jest "wesoły, bezpretensjonalny i pyszny. W w gdyńskich barwach, idealny zarówno dla dzieci, jaki dorosłych".

II nagroda
„Lody bursztynowy szlak"
, przepis Mariki Groenke-Kurpios

Składniki:
2 szklanki pełnego mleka
1,5 szklanki cukru
laska wanilii
7 ziaren kardamonu
2 ziarenka pieprzu czarnego
szczypta soli
1 szklanka śmietanki kremówki
5 żółtek
60g masła
0,5 szklanki cukru
łyżeczka soli morskiej

Sposób wykonania:

Szklankę mleka wlać do naczynia umieszczonego w misce z zimną wodą z lodem. Cukier wsypać do garnka z grubym dnem. Laskę wanilii przekroić, ziarenka oskrobać, dodać do cukru razem z całą laską. Cukier zalać pozostałą szklanką mleka dodać kardamon, pieprz i sól. Zawartość garnka zagotować, zostawić do przestudzenia. Usunąć laskę wanilii i pozostałe przyprawy. Żółtka wymieszać
ze śmietanką do uzyskania jednolitej konsystencji, zalać stopniowo jeszcze ciepłym mlekiem, całość podgrzać do zgęstnienia. Dodać miękkie masło, wymieszać aż masło się rozpuści. Całość wlać do schłodzonego mleka, ciągle mieszając. Mieszać do ostudzenia. Gotową masę wstawić do lodówki na 5 godzin. Mieszaninę wlać do misy maszynki do robienia lodów, kręcić do zgęstnienia.

W tym czasie wsypać cukier do garnka z grubym dnem, podgrzewać na małym ogniu, a gdy przy brzegach zacznie się rozpuszczać, zgarniać cukier od krawędzi garnka do środka drewnianą łyżką. Gdy już całkowicie się rozpuści, zbrązowieje i zacznie pachnieć, zdecydowanym ruchem wylać masę na natłuszczoną blachę lub matę silikonową, rozprowadzić na niej karmel cienką warstwą i posypać równomiernie solą. Po ostudzeniu połamać na małe kawałki. Gdy lody zgęstnieją, dodać do masy praline, mieszając delikatnie drewnianą łyżką. Przełożyć do pojemnika i domrażać w zamrażarce.

Przepis zdobył uznanie jury ponieważ to "starannie przemyślany przepis na delikatne, kremowe lody z sosem w kolorze bursztynowym z ciekawą nutą kardamonu".

Wyróżnienie
"Słodkie koło ratunkowe",
przepis Joanny Wawiernia

Składniki:
Opakowanie ciasta francuskiego
Budyń śmietankowy
0,5l mleka
2 łyżki cukru
Łyżka masła
1 jajko
1 łyżka cukru trzcinowego
Owoce do dekoracji- maliny oraz starta czekolada

Sposób przygotowania:

Budyń rozpuścić w ¾ szklanki mleka i dodać 2 łyżki cukru. Pozostałe mleko zagotować dodając łyżkę masła, następnie wlać przygotowany roztwór. Gotować jeszcze chwilkę energicznie mieszając. Budyń odstawić do ostygnięcia.
Przygotowanie ciasta francuskiego:

Ciasto francuskie rozkładamy i wycinamy z niego krążki wielkości dużego kieliszka od wina. Obręcze robimy z dwóch pełnych krążków złożonych jeden na drugi, mniejszym kieliszkiem wycinamy środki (na komplet składa się jeden pełny krążek i dwie obręcze). Gotowe koszyczki posmarować roztrzepanym jajkiem i posypać cukrem trzcinowym. Na papierze do pieczenia układamy spód, na to dwie obręcze i pieczemy około 10 minut w temperaturze 220 stopni. Po upływie czasu wyciągnąć nasze koła z piekarnika i odstawić do ostygnięcia.

Każde koło napełnić budyniem. Udekorować malinami i startą czekoladą.

Jury: "klasyczne, ale bardzo trafne połączenie ciasta francuskiego z budyniem, dające wyśmienity efekt".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kotlety mielone z piekarnika z fetą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto