18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory w Trójmieście po raz pierwszy na nowych zasadach

Jacek Wierciński
21 lokali wyborczych w Sopocie, 121 w Gdyni i 221 w Gdańsku czekać będzie na tych, którzy będą chcieli oddać głos na posła i senatora

Jak głosować? Zobacz nasz poradnik!

W niedzielę, 9 października, w wyborach parlamentarnych po raz pierwszy bowiem wybierzemy senatorów w okręgach jednomandatowych, kobiety mają 35-procentowy parytet na listach, a niepełnosprawni doczekali się ułatwień, dzięki którym głosowanie przestanie być dla wielu z nich uciążliwe czy wręcz niemożliwe.

Głosy niepełnosprawnych
Gdańsk przygotował się na głosowanie osób niepełnosprawnych lepiej niż w ubiegłorocznych wyborach samorządowych. Do ich potrzeb dostosowano 54 lokale wyborcze. Można powiedzieć, że to niewiele, bo mniej niż jedna czwarta spośród wszystkich, zawsze jednak o pięć więcej niż w ubiegłym roku.

- W lokalach tych dodatkowym ułatwieniem będzie rozmieszczenie obwieszczeń i komunikatów PKW na wysokości umożliwiającej ich odczytanie z wózka inwalidzkiego, dostępne będą także nakładki na karty w alfabecie Braille'a, a każdy lokal wyposażony zostanie w szkło powiększające udostępniane osobom słabo widzącym - tłumaczy Michał Piotrowski z gdańskiego magistratu.

Poza tym tradycyjnie już miasto zapewnia osobom niepełnosprawnym, starszym i mającym problem z poruszaniem, bezpłatny dowóz do lokali wyborczych. W godzinach 7-20 mogą zadzwonić pod numer 58 323 63 11 i zamówić przewóz do lokalu wyborczego i z powrotem.

O niepełnosprawnych pomyślała także Gdynia, w której do ich potrzeb dobrze przystosowane zostały 23 obwody. Zamówienia na transport można składać pod numerem tel. 58 623 50 78, w piątek w godz. 6-20, a w sobotę w godz. 9-19.

W Sopocie niepełnosprawni i starsi mogą liczyć na dowiezienie do przystosowanego obwodu wyborczego. Jeśli ktoś nie zamówił takiego transportu zawczasu, wystarczy, że w niedzielę, w godz. 10-15, zatelefonuje pod numer 58 521 36 01 lub 58 521 36 04. Na przyjęcie takich osób przygotowanych jest osiem lokali.
Osoby niepełnosprawne zagłosują w wyborach 9 października także przez pełnomocnika lub korespondencyjnie (w samym Gdańsku są to odpowiednio: 128 i 22 osoby), wybór któregoś z tych sposobów wymagał jednak wcześniejszego zgłoszenia. W Gdyni przez pełnomocnika głos odda około 15o osób.

Studenci
Do urn pójdą studenci. W Gdańsku utworzono specjalnie dla nich zamknięte obwody na terenie Politechniki Gdańskiej i Akademii Muzycznej - dla PG w domach studenckich nr 1 i nr 8, dla Akademii w DS nr 1. By zagłosować, mieszkańcy akademików musieli jednak wcześniej dopisać się tam do list wyborców.

Pacjenci głosują
Z udziału w wyborach od wielu lat nie musi wykluczać długotrwała choroba. Trójmiasto zapewnia odpowiednie warunki także chcącym zagłosować pacjentom. Dla chorych powstało w aglomeracji 15 specjalnych obwodów w szpitalach, gdzie przebywają. Spośród nich aż 12 znalazło się w Gdańsku, bo tam placówek jest zdecydowanie najwięcej. Pozostałe rozlokowane zostały w Gdyni. Tam też mieści się dodatkowy obwód wyborczy w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Pawiej. W Gdańsku lokali wyborczych w zakładach pomocy społecznej jest pięć. Sopot nie musiał rozważać tworzenia oddzielnych lokali szpitalnych. Od kiedy w 2003 roku zadecydowano o likwidacji Szpitala Gruźlicy i Chorób Płuc, nie powstała tam żadna placówka tego typu.

Więzienny elektorat
Głosować mogą także więźniowie, o ile nie zostali wcześniej pozbawieni przez sąd praw publicznych. Prawo głosu może zostać odebrane jedynie skazanym na karę pozbawienia wolności na co najmniej trzy lata i jeśli dodatkowo kara została orzeczona za przestępstwo popełnione na skutek "motywacji zasługującej na szczególne potępienie". Właśnie dla więźniów utworzono zamknięty obwód wyborczy na gdańskiej Przeróbce. Czynnego prawa wyborczego, do momentu ewentualnego skazania z pozbawieniem praw publicznych, nie tracą także osadzeni w gdańskim areszcie śledczym. Wydzielono dla nich lokal wyborczy.

Głosowanie
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, a w żadnym z obwodów nie dojdzie do niespodziewanych sytuacji wymuszających zmiany, niedzielne głosowanie we wszystkich obwodach rozpocznie się punktualnie o godz. 7, a zakończy się o 21. Będą to siódme wybory parlamentarne w demokratycznej Polsce. Pierwsze odbyły się w 1991 roku. W ostatnich, w 2007 roku, frekwencja była wyjątkowo wysoka. W Gdańsku wyniosła niemal 68 proc. Wybory samorządowe w listopadzie ubiegłego roku, z frekwencją niesięgającą 50 proc., pokazały jednak, że do tak dużej liczby oddanych głosów nie powinniśmy się zanadto przyzwyczajać.
Na Pomorzu w niedzielnych wyborach o 26 mandatów poselskich w dwóch okręgach będzie rywalizowało 348 kandydatów. O sześć miejsc w Senacie, w sześciu okręgach, ubiega się 27 osób.

Dla wyborców potrzebujących dodatkowych informacji Państwowa Komisja Wyborcza uruchomiła specjalną infolinię dotyczącą wyborów. Jej numer to 801 081 555.
Informacje na temat sposobu głosowania w Trójmieście umieszczane są także na stronach internetowych poszczególnych miast.

W Trójmieście szansę oddania głosu otrzyma niemal 590 tys. osób. Ile ją wykorzysta? Przekonamy się w poniedziałek.

Codziennie rano najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto