Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wszyscy musimy zadbać o zdrowie i walczyć ze smogiem. Pierwszym krokiem jest z pewnością sposób ogrzewania

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
To, czym ogrzewamy dom czy mieszkanie, ma ogromny wpływ na stan środowiska i nasze zdrowie. Różne rodzaje ogrzewania generują inną emisję szkodliwych substancji do atmosfery, a są i takie, które z powodzeniem można określić przyjaznymi dla środowiska. Ich emisja jest na poziomie zerowym, co jest bezcenne w walce ze smogiem.

Niestety, wiele miast na Pomorzu od lat zmaga się z dużym zanieczyszczeniem powietrza. Jego jakość może bezpośrednio wpływać na zdrowie, szczególnie przekroczenia norm pyłu zawieszonego i benzoalfa-pirenu. Ten ostatni może być przyczyną nowotworów.

Postaw na ekologię
Emisja pyłów z domowych urządzeń grzewczych może być bardzo różna i zależy od tego, jakie ogrzewanie wybierzemy. Jak wynika z badań, największą emisję pyłów do atmosfery generuje kocioł ręcznie zasilany (na drewno). Jest to nawet 800 mg/m sześc. Jeśli chodzi o piec kaflowy, to emisja jest trochę niższa i wynosi 560 mg/m sześc. Niskosprawny kocioł na węgiel, to z kolei 400 mg/m sześc. Znacznie lepiej sytuacja wygląda w przypadku kotła na węgiel Klasy 5 - 40 mg/m sześc. i kotła na pellet drzewny Klasy 5 - 20 mg/m sześc. Zdecydowanym faworytem jest kocioł gazowy (0,008 mg/m sześc.) i pompa ciepła, która nie generuje żadnych pyłów.

Kotły gazowe
Gaz ziemny uznawany jest za jedno z najczystszych paliw wykorzystywanych do ogrzewania domu. Warto wiedzieć, że podczas procesu spalania gazu powstaje para wodna, dwutlenek węgla i niewielkie ilości tlenku azotu. Kocioł gazowy nie emituje za to pyłu zawieszonego PM10, pyłu zawieszonego PM2,5 czy benzo(a)pirenu. Stosowanie kondensacyjnych kotłów gazowych nie wpływa na wzrost produkcji trujących gazów, nieprzyjemnego zapachu, sadzy oraz pyłu.

Energia ze słońca

Według ekspertów przechodzenie na czyste źródła energii jest najlepszym i najbardziej perspektywicznym sposobem rozwiązania globalnego problemu zanieczyszczonego powietrza. Stopniowe przejście na odnawialne źródła energii, w tym fotowoltaikę, może rozwiązać problem smogu. Warto wiedzieć, że pozyskiwanie energii elektrycznej ze światła słonecznego odbywa się za pomocą paneli fotowoltaicznych, które gromadzą energię nawet w pochmurne dni. Panele zamieniają światło słoneczne w prąd elektryczny, który może być wykorzystany do ogrzewania domu i wody. Dodatkowo energia uzyskana w ten sposób może zasilać sprzęt elektryczny w budynku.

Ogrzewanie węglem
- W przypadku kotła węglowego automatycznego na węgiel kamienny, zanieczyszczenia emitowane przy spaleniu 1 tony węgla wynoszą: 9,60 kg tlenku siarki, 3,20 kg tlenku azotu, 10 kg tlenku węgla, 10 kg pyłu (zawieszonego) oraz 0,003 kg benzo(a)pirenu - mówi Kamil Brzeski, koordynator ds. Programu Czyste Powietrze w firmie BAT. - Dla kotła węglowego zasypowego, gdzie paliwem jest węgiel kamienny orzech, przy spaleniu 1 tony węgla emisja zanieczyszczeń wynosi: 14 kg tlenku siarki, 2,10 kg tlenku azotu, 50 kg tlenku węgla, 10 kg pyłu (zawieszonego) oraz 0,015 kg benzo(a)pirenu. Sytuacja jest zupełnie inna w przypadku kotła gazowego, gdzie podczas spalenia 1 m3 gazu ziemnego do atmosfery oddawanych jest 0,08 g tlenku siarki, 1,65 g tlenku azotu, 0,30 g tlenku węgla, 2000 g dwutlenku węgla, znikome ilości pyłu (zawieszonego) - 0,0005 g oraz niemal brak benzo(a)pirenu.

Kotły na pellet**
Zaletą tego rozwiązania są niewielkie ilości unoszącego się pyłu. Pellet to paliwo odnawialne, dlatego też warto wiedzieć, że jego spalanie generuje tylko tyle CO2, ile zostało przyswojone przez drzewo z atmosfery. Nie bez znaczenia jest także fakt, że popiół może być wykorzystywany jako wartościowy nawóz organiczny.

Choć inwestycja jest dość kosztowna, bo pochłania ok. 20 tys. złotych, warto wziąć ją pod uwagę ze względu na wiele zalet. Nie bez znaczenia jest także fakt, że ten rodzaj ogrzewania jest wygodny dla użytkowników i przyjazny dla środowiska.

Ekogroszek
To tańsze rozwiązanie, ma jednak kilka wad, szczególnie dla tych, dla których ważna jest ekologia. Spalanie węgla powoduje emisję dwutlenku węgla oraz dużej ilości siarki i popiołów. Do atmosfery dostają się także pewne ilości pierwiastków radioaktywnych. Popioły są toksyczne, dlatego też palacz narażony jest na niekorzystne ich działanie, głównie na drogi oddechowe.

Bez kosztów
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest pompa ciepła w połączeniu z fotowoltaiką.

- Dla użytkowników oznacza to zero kosztów i zero zanieczyszczeń powietrza - mówi Kamil Brzeski. - Warto wiedzieć, że montując fotowol-taikę i pompę ciepła do ogrzewania domu uzyskujemy darmową energię elektryczną, potrzebną do działania pompy ciepła, która to natomiast ogrzewa wodę i dom.

Dodatkowym atutem fotowoltaiki jest darmowy prąd.

- Obecnie rząd proponuje dwa programy, które dofinansowują fotowoltaikę. Takie programy to „Twój prąd” i „Agro energia” - mówi K. Brzeski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto