WSA rozpatrzył skargi wniesione na strefę płatnego parkowania w Gdyni. Skarga Prokuratury Okręgowej w Gdańsku odrzucona, a RPO uwzględniona

Kamil Kusier
Kamil Kusier
Gdynia. Wojewódzki Sąd Administracyjny rozpatrzył skargi wniesione na uchwałę Rady Miasta Gdyni dotyczącą zmian w gdyńskiej Strefie Płatnego Parkowania.
Gdynia. Wojewódzki Sąd Administracyjny rozpatrzył skargi wniesione na uchwałę Rady Miasta Gdyni dotyczącą zmian w gdyńskiej Strefie Płatnego Parkowania. Przemyslaw Swiderski
Udostępnij:
"Wojewódzki Sąd Administracyjny rozpatrzył skargi wniesione na uchwałę Rady Miasta Gdyni dotyczącą zmian w gdyńskiej strefie płatnego parkowania" - informuje Magdalena Wojtkiewicz, rzeczniczka prasowa Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni. "Zdaniem sądu skarga Prokuratury Okręgowej w Gdańsku była niezasadna i została odrzucona w całości. Toczące się postępowanie sądowe dotyczyło uchwały Rady Miasta Gdyni z dnia 15 maja 2020 roku, która zmieniała zasady płatnego parkowania w Gdyni, podnosząc opłaty za parkowanie w niektórych przypadkach nawet o ponad sto procent."

O zaskarżeniu uchwały przez Prokuraturę Okręgową w Gdańsku pisaliśmy już we wrześniu 2021 roku. Wówczas redaktor Szymon Szadurski wspominał, że zdaniem śledczych podniesienie stawek za parkowanie o 90 procent, a nierzadko o ponad sto procent, nie znajduje uzasadnienia w realiach.

- Prokuratorzy nie zgadzają się z opiniami głoszonymi przez przedstawicieli władz Gdyni, że takie rozwiązania mają przede wszystkim wymusić zwiększoną rotację na miejscach parkingowych w Śródmieściu, Kamiennej Górze, Orłowie, Działkach Leśnych, Grabówku i Wzgórzu Świętego Maksymiliana - pisał nasz gdyński reporter.

Jak można było przeczytać w skardze skierowanej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, zgodnie z Konstytucją RP organy samorządu zobowiązane są do podejmowania próby osiągnięcia określonego celu najmniejszym kosztem dla społeczeństwa. Tymczasem analiza podważanej uchwały wskazuje na jej podjęcie w oderwaniu od interesu mieszkańców.

Po nieco ponad pół roku od złożenia skargi do sądu, Wojewódzki Sąd Administracyjny zdecydował się odrzucić w całości zarzuty Prokuratury Okręgowej, która wśród podnoszonych zarzutów zwracała uwagę na fakt, że "przyjęcie uchwały nastąpiło w zmienionych warunkach wynikających z ogłoszenia w marcu stanu epidemii. Skutkujących ograniczeniem poruszania się oraz zamknięciem określonych obiektów użyteczności publicznej, restauracji i barów, obiektów handlowych. Wprowadzone ograniczenia powinny wpłynąć na przyjęte zaskarżoną uchwałą rozstrzygnięcia".

- Warto również podkreślić, że przyjęta 15 maja 2020 roku uchwała miała wejść w życie po sześciu miesiącach od daty głosowania, jednak w październiku ubiegłego roku – w związku z trwającą pandemią – na wniosek prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka radni odroczyli ten termin o osiem miesięcy – do 1 lipca 2021 roku - informuje Magdalena Wojtkiewicz, rzeczniczka prasowa Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni. - Inicjatywa motywowana była przede wszystkim bardzo poważną sytuacją epidemiczną w kraju. Prezydent uznał, że obciążanie mieszkańców dodatkowymi opłatami parkingowymi w tak ciężkim okresie jest niewłaściwe i zasugerował przesunięcie daty ich wprowadzenia. Ostatecznie rozszerzona strefa oraz nowe stawki zaczęły obowiązywać od 1 lipca 2021 roku. Zmiany zostały poprzedzone odpowiednimi analizami i są zgodne z zapisami ustawy.

Rzeczniczka Zarządu Dróg i Zieleni odniosła się także do zarzutu prokuratury, jakoby celem przyjętej uchwały było osiągnięcie skutku fiskalnego, a nie zwiększenie rotacji, zmiana przyzwyczajeń transportowych czy odciążenie newralgicznych punktów w mieście z ruchu samochodowego.

- Trudno nie zauważyć, że zgodnie z uchwałą nie mniej niż 65 procent wpływów ze Strefy Płatnego Parkowania miasto przeznacza m.in. na remonty chodników, nową infrastrukturę rowerową, miejskie tereny zielone czy inwestycje w zakresie transportu zbiorowego - podkreśla Magdalena Wojtkiewicz. - Dodatkowo, jak zauważył sam skarżący, była to pierwsza podwyżka po 9 latach utrzymywania się niezmienionych stawek.

Równocześnie do odrzucenia skargi na uchwałę Rady Miasta Gdynia, WSA uwzględnił dwie odrębne skargi, które złożył Rzecznik Praw Obywatelskich oraz osoba fizyczna, w wyniku której Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził nieważność § 1 pkt 5 zaskarżonej uchwały nr XIX/602/20.

- Sąd przyjął za zasadne argumenty, że pominięcie w zakresie podstaw prawnych użytkowania pojazdu samochodowego uprawniającego do uzyskania abonamentu typu „M” umowy użyczenia stanowi naruszenie zasady równego traktowania obywateli przez władze publiczne, określonej w art. 32 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej - tłumaczy Magdalena Wojtkiewicz. - Należy jednak wspomnieć, że zgodnie z najnowszą uchwałą Rady Miasta Gdyni dotyczącą Strefy Płatnego Parkowania (nr XXXVIII/1219/22 z dnia 23 lutego 2022 r.), umowa użyczenia uzasadnia już wydanie abonamentu typu „M”, po spełnieniu wszystkich pozostałych wymogów określonych w uchwale. Ta możliwość weszła w życie pod koniec marca.

Jak informuje Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni od końca marca 2022 roku obowiązują kolejne zmiany, które wprowadzono w funkcjonowaniu strefy płatnego parkowania.

Gdyńscy urzędnicy zdecydowali zmniejszyć liczbę strefy do dwóch, a także upoważnić mieszkańców, którzy posiadają abonament do parkowania w promieniu do 300 metrów od miejsca zamieszkania, niezależnie od granic strefy. Ponadto decyzją Rady Miasta Gdynia opłata dodatkowa za brak opłaconego miejsca postojowego wynosi obecnie 150 zł. Na wniosek mieszkańców do strefy płatnego parkowania dołączona została ul. Batalionów Chłopskich, jak również wprowadzony został zapis o możliwości parkowania w tańszej (żółtej) strefie, po wcześniejszym opłaceniu biletu w strefie droższej (niebieskiej).

Radni z Gdyni zdecydowali także, że prawo do zakupu abonamentu dla mieszkańców mają ci mieszkańcy, którzy w Gdyni są zameldowani, a także w Gdyni rozliczają się z podatku od osób fizycznych.

Bezpłatne parkowanie w niedzielę również będzie możliwe, ale tylko i wyłącznie za okazaniem Identyfikatora Mieszkańca Gdyni. Kiedy nastąpi ich wydawanie?

- Obecnie wdrażany jest system przyjmowania wniosków i nadawania identyfikatorów - tłumaczy Magdalena Wojtkiewicz z ZDiZ w Gdyni. - Wnioski od mieszkańców zaczniemy przyjmować w tym miesiącu, bezpłatny postój w niedziele dla posiadaczy identyfikatorów wejdzie w życie w drugiej połowie maja – zgodnie z uchwałą Rady Miasta Gdyni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska coraz bardziej rowerowa

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie