Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wojciech Szczurek wraz ze swoim kolegium zostali wykorzystani przez oszustów w fałszywych reklamach!

OPRAC.:
Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Prezydent Gdyni padł ofiarą internetowego oszustwa! Wykorzystano jego wizerunek
Prezydent Gdyni padł ofiarą internetowego oszustwa! Wykorzystano jego wizerunek gdynia.pl
Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i jego kolegium rzekomo zachęcali do udziału w kursach językowych. Jednak tak naprawdę ich wizerunek został w nich wykorzystany bez żadnego pozwolenia! W fałszywych reklamach na Facebooku pojawiły się zdjęcia prezydenta i członków jego kolegium.

Prezydent Gdyni padł ofiarą internetowego oszustwa! Wykorzystano jego wizerunek

Reklamy w formie newsów na fałszywej witrynie informacyjnej zachęcały do udziału w kursach językowych i skorzystania z 80% refundacji, którą gwarantują twarze reklamy:

„Liczba miejsc ograniczona, zapisz się już dziś!”

Link odsyła na stronę, na której należy wypełnić ankietę w celu weryfikacji możliwości otrzymania wsparcia finansowego. W ankiecie trzeba podać płeć, wiek, język, którego chce się uczyć, wykształcenie no i oczywiście imię i nazwisko oraz telefon.

Zdaniem gdyńskich urzędników, służy ona do wyłudzania danych osobowych.

– Miasto Gdynia oczywiście zachęca mieszkańców do nauki języków obcych, mamy wiele dobrych szkół językowych. Ale prosimy też o ostrożność w sieci i wybór tylko sprawdzonych szkół z zaufanych stron internetowych, najlepiej lokalnych firm, których wiarygodność łatwo zweryfikować. Poza tym, warto, by nasze pieniądze zostawały w regionie i pracowały na dobrobyt nas wszystkich – apeluje Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, która także znalazła się na zdjęciu użytym w fałszywej reklamie.

– Zdjęcie kolegium w składzie z 2018 roku zostało użyte bez naszej wiedzy. Zgłosiliśmy Facebookowi zarówno naruszenie dóbr osobistych prezydenta i pozostałych osób z fotografii, jak i naruszenie praw autorskich, gdyż zdjęcie zostało wykonane przez naszego fotoreportera. Posty zostały zablokowane, ale nie wykluczamy podjęcia dalszych kroków prawnych ze zgłoszeniem sprawy do prokuratury włącznie, gdyż osoba, która się tego dopuszcza, łamie prawo, naraża na szwank dobry wizerunek miasta i wprowadza mieszkańców w błąd.

Prezydent Gdyni padł ofiarą internetowego oszustwa! Czy jego wizerunek wykorzystano też w innych reklamach?

Urzędnicy sprawdzają, czy wizerunek prezydenta został wykorzystany również do innych fałszywych reklam w sieci. Pomagają im w tym twórcy aplikacji, która śledzi wykorzystanie zdjęć w Internecie: Mateusz Kaźmierczak i Paweł Zaborny.

– Urząd Miasta Gdyni zwrócił się do nas już po tym, jak natrafiono na bezprawne wykorzystanie fotografii ze zbiorów urzędu i zablokowano wyświetlanie reklam zawierających zdjęcia na Facebooku, z prośbą o ustalenie, czy zdjęcie jest dalej wykorzystywane w Internecie.

NetWatch automatycznie odnajduje strony, na których do tej pory pojawiło się śledzone zdjęcie, oraz wysyła powiadomienia, jeśli zdjęcie pojawi się na nowych stronach w przyszłości. Aplikacja może także automatycznie nawiązywać kontakt z podmiotami odpowiedzialnymi za naruszenia, w celu ich usunięcia – mówi Mateusz Kaźmierczak.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych (sondaż)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wojciech Szczurek wraz ze swoim kolegium zostali wykorzystani przez oszustów w fałszywych reklamach! - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto