Wody Polskie zapowiadają przeciwpowodziowe inwestycje na Pomorzu. Konsultacje dwóch programów

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
Wody Polskie planują kolejne inwestycje przeciwpowodziowe, m.in. by chronić okolice Gdańska i Żuławy.
Wody Polskie planują kolejne inwestycje przeciwpowodziowe, m.in. by chronić okolice Gdańska i Żuławy. Tomasz Bołt
160 inwestycji w infrastrukturę przeciwpowodziową na Pomorzu zapowiedzieli przedstawiciele Wód Polskich. Zabezpieczenia mają być częścią nowego Planu Zarządzania Ryzykiem Powodziowym. - Liczymy, że inwestycje ruszą już w przyszłym roku - mówi wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Przeciwpowodziowe inwestycje na Pomorzu

Przebudowane wały przeciwpowodziowe Raduni i innych rzek na Pomorzu, zmodernizowany stopień wodny w Przegalinie, nowe ostrogi na Wiśle - to tylko część planowanych inwestycji w nowym Planie Zarządzania Ryzykiem Powodziowym przygotowanym w Wodach Polskich (plany powstają w 6-letnich cyklach planistycznych).

Łącznie w planie jest 160 działań przeciwpowodziowych o wartości co najmniej kilkuset mln zł, z czego 106 to będzie kontynuacja już zaplanowanych i realizowanych inwestycji.

- Należy do nich m.in. przebudowa śluzy w Przegalinie, która jest jednym z najważniejszych elementów powstrzymujących powódź odmorską (tzw. cofkę - red.) w regionie - mówi Andrzej Winiarski, dyrektor Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku (część Wód Polskich). - Planujemy również kontynuować projekt budowy nowych lodołamaczy, których zadaniem będzie kruszenie barier lodowych na Wiśle, mogących skutkować zalaniem okolicznych terenów.

Inwestycje przeciwpowodziowe na Pomorzu za 23 mln zł. Ochronią Żuławy i Trójmiasto. Wody Polskie podpisały umowy z wykonawcami

Przemysław Daca, prezes Wód Polskich i Przemysław Daca podkreślili, że w PZRP Gdańsk i Żuławy na Pomorzu zajmują szczególne miejsce.

- To region depresyjny, w którym występowały wszystkie rodzaje powodzi - tłumaczył Daca.
- Ważnym elementem systemu przeciwpowodziowego będą wrota przeciwsztormowe w powiecie nowodworskim (powstają na styku rzek Szkarpawa i Tuga i mają chronić żuławskie miejscowości, w tym Nowy Dwór Gdański, przed cofką - red.) - dodawał Winiarski. - Ta inwestycja jest realizowana, wykonano już prace przygotowawcze, w roku 2022 przewidziany jest koniec zadania.

Gdańskie lodołamacze pomagają w akcji na Zbiorniku Włocławskim

Gróbarczyk dodał, że zabezpieczyć Pomorze i Deltę Wisły pomoże także planowany stopień wodny w Siarzewie (są poważne zastrzeżenia ekologów do tej inwestycji). Wg Anny Trzeciakowskiej, dyrektor RZGW w Warszawie, dzięki tej inwestycji będzie możliwe lepsze "kontrolowanie" wzbierających wód Wisły. Obecnie trwa wybór projektanta konstrukcji.

Wg zapowiedzi wiceministra infrastruktury Marka Gróbarczyka, do października tego roku potrwają konsultacje społeczne PZRP. Chodzi m.in. o uzgodnienia planów zagospodarowania przestrzennego z samorządami, omówienie planowanych inwestycji - Chcielibyśmy, by do końca roku zostały przyjęte odpowiednie akty prawne, rozporządzenia, by w przyszłym roku rozpoczęła się faza inwestycyjna - tłumaczył Gróbarczyk.

- Są gotowe zaktualizowane mapy ryzyka powodziowego, wiemy gdzie woda zazwyczaj występuje z brzegów, jaki to jest rodzaj powodzi, o jakim zasięgu. Dzięki temu wiemy, jak możemy jej zapobiec lub zminimalizować jej skutki - mówił Przemysław Daca, prezes Wód Polskich. Szef WP potwierdził pytany, czy obecnie grozi w Polsce powódź. - Wiemy, że powodzie, podtopienia, są bardzo często zjawiskiem cyklicznym, np na przełomie maja i czerwca występują w południowych częściach kraju. Musimy się z wystąpieniem powodzi liczyć, nie budować np. domów na terenach zalewowych, choć być może, po realizacji części inwestycji, w niektórych miejscach będzie to w przyszłości bezpieczne - mówił Daca.

Również do października potrwają konsultacje zaktualizowanego Planu Gospodarowania Wodami. - Skupiamy się na polepszaniu jakości wód podziemnych i śródlądowych, pod kątem zanieczyszczeń i zagrożenia eutroficznego. Musimy mieć kontrolę nad procesem oczyszczania ścieków - podkreślił Marek Gróbarczyk.


Zagrożenie suszą nie minęło. Sprawą zajmuje się specjalny minister

Wicemnister infrastruktury i szef Wód Polskich podkreślili, że w porównaniu do rekordowo suchego roku 2020, obecna sytuacja jest znacznie lepsza, m.in. dzięki śnieżnej zimie (to topiący się śnieg zasila podziemne wody).

- Na pewno nie chcemy, by ceny wody były zbyt obciążające dla mieszkańców Polski. Z drugiej strony woda nie może być też zbyt tania - chcemy by społeczeństwo ją szanowało - podkreślił Marek Gróbarczyk.

Plany dla Dolnej Wisły
• ochrona przed wodami powodziowymi dolnego odcinka Wisły od Włocławka do jej ujścia do Zatoki Gdańskiej poprzez przebudowę tzw. ostróg na rzece
• przebudowa stopnia wodnego Przegalina na rzece Martwa Wisła
• przebudowa wałów przeciwpowodziowych rzeki Raduni, Kłodawy, Bielawy, m.in. w Gdańsku i Pruszczu Gdańskim
• odbudowa lewego wału przeciwpowodziowego i budowa nowego odcinka obwałowań rzeki Redy w gm. Puck
• odbudowa wałów przeciwpowodziowych rzeki Motławy na terenie Gdańska oraz remont lewego i prawego odcinka wałów rzeki Fiszewki w gm. Elbląg i Gronowo Elbląskie
• budowa wału Wisły dla ochrony osiedla Zawiśle we Włocławku
• przystosowanie koryta rzeki Drwęcy do przeprowadzenia wód powodziowych
• odbudowa koryta rzeki Liwa oraz lewego wału przeciwpowodziowego na tej rzece w gm. Ryjewo i Kwidzyn
• budowa zrzutu z Kanału Raduni do rzeki Motławy na wysokości ul. Serbskiej w Gdańsku i budowa zbiorników Jaśkowy Młyn i Dolny Młyn na potoku Strzyża
• koncepcja retencji wód powodziowych powyżej miasta Słupsk oraz wdrożenie wynikających z niej rozwiązań

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie