Wiosna sprzyja zmianom. Wybieramy ogrodzenie domu - popularne materiały, nowoczesne systemy, modne kolory

Akcja specjalna Temat tygodnia: Wiosna w ogrodzie
Metalowe czy drewniane ogrodzenie? Wybór zależy od upodobań i wielkości posesji
Metalowe czy drewniane ogrodzenie? Wybór zależy od upodobań i wielkości posesji Fot. Plast-Met System
Niemal połowa Polaków mieszka w domach jednorodzinnych. Dla ich właścicieli ogrodzenie to ważny element strefy przydomowej. Jak wszystko - podlega sezonowym modom, które obejmują nie tylko materiały, wzory i kolory, ale w obecnych czasach również ułatwiające życie technologie. Mówiąc inaczej - również ogrodzenia, nie tylko domy, są dzisiaj „inteligentne”. Dlatego wybierajmy je zgodnie z trendami, pamiętając, że ogrodzenie powinno spełniać swoje główne zadanie - jest nim zapewnienie prywatności i poczucia bezpieczeństwa.

Trendy ogrodzeniowe

Proste formy dostępne w ramach systemów, a do tego wyposażone w wiele zintegrowanych funkcji - tak w skrócie można opisać obowiązujące trendy ogrodzeniowe. Współczesne ogrodzenie oprócz tego, że zachowało swoje pierwotne funkcje, którymi są ochrona posesji i zapewnianie jej bezpieczeństwa, kusi użytkowników nowymi możliwościami. Nie jest już tylko elementem montowanym z konieczności ochrony dobytku - stanowi estetyczne dopełnienie domu, bez którego trudno wyobrazić sobie atrakcyjną wizualnie strefę przydomową.

Jednolita całość, geometryczny design i kolor

Od kilku sezonów ogromną popularnością cieszą się ogrodzenia frontowe dostępne w systemach tworzących estetyczną, designersko zaplanowaną całość. Furtka, brama, słupki i przęsła powinny być w tym samym stylu - taki zestaw dodaje urody całej posesji.

Popularne i modne są obecnie ogrodzenia o geometrycznych i poprzecznych formach, w których dominuje linia prosta.

  • Przy wyborze konkretnego systemu ważna jest możliwość regulowania i dostosowania - według własnych preferencji - stopnia przezierności (z poziomym układem wypełniania przęseł).
  • Jeżeli chodzi o kolory, to najchętniej wybieramy szarość i antracyt - barwy te stanowią eleganckie i wysmakowane tło dla jasnych elewacji, które wciąż dominują w Polsce.

Pierwszym punktem odniesienia dla barwy ogrodzenia jest zwykle budynek, który ma ono otaczać - podpowiada Rober Ziemiński z Centrum Budownictwa Leda. - Najprostszym sposobem na stworzenie spójnej kompozycji jest nawiązanie stylistyczne i kolorystyczne do wyglądu zewnętrznego domu. Może to być odniesienie do tonacji, w której utrzymana jest cała elewacja czy pokrycie dachowe, ale warto też zwrócić uwagę na detale. Wystarczy powtórzyć na ogrodzeniu kolor balustrad, ram okiennych czy orynnowania, aby otrzymać naprawdę świetne rezultaty.

Specjalista podpowiada, że dobrze jest też rozejrzeć się po najbliższym sąsiedztwie i zastanowić, na ile chcemy wyróżniać się na tle pobliskich posesji.

Kamień i drewno

Swoich zwolenników mają też drewno i kamień - prostota i trwałość. Najsolidniejszą formą ogrodzenia drewnianego jest takie ogrodzenie, w którym surowiec ten stanowi jedynie wypełnienie pomiędzy przęsłami wykonanymi z betonu, kamienia lub cegły. Drewno jednak, przed użyciem, koniecznie należy zaimpregnować.
Przy wznoszeniu ogrodzeń wręcz nieodzowny jest kamień - stosuje się go bardzo często do wybudowania słupków i cokołów, które następnie wypełnia się innym materiałem.

Popularny żywopłot

Dla miłośników zieleni chyba najbardziej efektowne ogrodzenia to te stworzone z roślin. Każdego urzeknie zadbany i wypielęgnowany pas zieleni.

  • Roślinność ożywia i dodaje uroku wszystkim pozostałym rodzajom ogrodzeń.
  • Świetnie się komponuje z kamiennym murem, ogrodzeniem klinkierowym i mało efektowną siatką.
  • Żywopłot odgradza działkę od otoczenia oraz sprawia, że posesja staje się bardziej przytulna.

Technologia

Coraz wyraźniejszy jest trend na ogrodzenia inteligentne, smart czyli wyposażone w dodatkowe, użyteczne funkcje, np. zdalne sterowanie oświetleniem czy otwieranie bramy.

Partner:
Zal-Met
ul. Jana Kilińskiego 10
72-320 Trzebiatów
Tel: +48 733 201 220
zal-met@wp.pl
www.zal-met.rzetelnafirma.pl

Materiał oryginalny: Wiosna sprzyja zmianom. Wybieramy ogrodzenie domu - popularne materiały, nowoczesne systemy, modne kolory - Gdańsk Nasze Miasto

Dodaj ogłoszenie