Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieloryb na uniwersytecie. Wyjątkowy eksponat na Wydziale Biologii [ZDJĘCIA]

Monika Jankowska
Wieloryb pozostanie w placówce przez 10 lat
Wieloryb pozostanie w placówce przez 10 lat Uniwersytet Gdański / Fot. Mateusz Ochocki/KFP
Szkielet płetwala zwyczajnego, zwanego potocznie finwalem dotarł we wtorek, 16 lutego na Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Finwal to drugie co do wielkości zwierzę na Ziemi - długość samców dochodzi do 21 metrów, a samic do 26 metrów! Skąd pochodzą szczątki wieloryba, które trafiły na Uniwersytet Gdański?

Szczątki wieloryba przywędrowały na uczelnię aż z Muzeum Morza w Stralsundzie.

- Niemiecka placówka wypożycza eksponat Uniwersytetowi Gdańskiemu na okres 10 lat z możliwością przedłużenia - tłumaczy Beata Czechowska -Derkacz, rzecznik prasowy UG.

Zanim jednak będziemy mogli podziwiać finwala w pełnej krasie, musi upłynąć trochę czasu. Pierwszym etapem montażu eksponatu jest ułożenie szkieletu na wyznaczonej przestrzeni oraz pomiar kości. Docelowo okaz ma zostać przymocowany do sufitu budynku na stalowej konstrukcji, która została już wykonana.

Prace powinny się skończyć pod koniec kwietnia.

Wideo: TVN 24/ x-news

- Jestem przekonany, że szkielet zrobi ogromne wrażenie zarówno na dzieciach, jak i na dorosłych, co jednocześnie przełoży się na zrozumienie potrzeby ochrony tych ssaków - mówi prof. Piotr Rutkowski z Katedry Taksonomii Roślin i Ochrony Przyrody. - Chcieliśmy zainteresować ludzi ochroną przyrody, dając im możliwość doświadczenia czegoś niecodziennego.

Okaz płetwala dołączy do zbiorów wydziałowej wystawy szkieletów dużych ssaków. Przypomnijmy, że w ekspozycji stałej znajduje się już siedem szkieletów: żyrafa Rotschilda, nosorożec biały, hipopotam nilowy, likaon i oryks szablorogi, żubr i czaszka słonia indyjskiego. Wydział Biologii słynie nie tylko z kolekcji szkieletów.

Hol główny wzbogaca wysepka z zielenią, a na ścianach wiszą wielkoformatowe modele drapieżnych stawonogów oraz kilkaset okazów wypchanych ptaków, ssaków i gadów.

Na terenie wydziału znajduje się również wyjątkowe muzeum inkluzji w bursztynie. Od stycznia można oglądać największe akwarium biotopu jeziora Malawi w Polsce oraz jedno z największych akwariów siedliskowych w Polsce. Ekspozycja na Wydziale Biologii UG (ul. Wita Stwosza 59) dostępna jest dla wszystkich zainteresowanych, nieodpłatnie, przez siedem dni w tygodniu.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto