Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawskie "Żelazko". Kamienica Kacperskich jest jedną z najsłynniejszych w mieście

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Kamienica Kacperskich nazywana jest również "Żelazkiem" oraz Kamienicą Samobójców
Kamienica Kacperskich nazywana jest również "Żelazkiem" oraz Kamienicą Samobójców Aleksy Witwicki
Kamienica Stanisława i Kazimiery Kacperskich w Warszawie to jeden z najbardziej oryginalnych budynków w całym mieście. Budynek, który znajduje się przy placu Unii Lubelskiej, potocznie nazwany jest "żelazkiem" ze względu na swój kształt i porównywany do nowojorskiego Flatiron Building. Obiekt posiada dziewięć kondygnacji oraz klaustrofobiczne podwórko-studnię, w której kilka osób świadomie zakończyło życie.

Kamienica Kacperskich znajduje się u zbiegu ulic Marszałkowskiej i Polnej, przy placu Unii Lubelskiej. Budynek powstał w latach 1909-1913. Nieznany jest zarówno architekt obiektu, jak i inicjator budowy, choć większość źródeł podaje, że kamienicę wzniesiono dla Stanisława Kowalskiego - kupca, który postanowił zabezpieczyć swój kapitał w nieruchomości. Nazwa budynku pochodzi jednak od Stanisława i Kazimiery Kacperskich, długoletnich właścicieli. Małżeństwo sprzedało budynek za 1,3 mln zł Państwowemu Zakładowi Emerytalnemu przed II wojną światową.

Kamienica Kacperskich nazywana jest również "Żelazkiem" oraz Kamienicą Samobójców

Warszawskie "Żelazko". Kamienica Kacperskich jest jedną z na...

Nietypowy kształt i rozmiary

Kamienica, którą wzniesiono na wymagającej działce przy ówczesnym Rondzie Mokotowskim, ma zdecydowanie osobliwy kształt. Budynek nazywany przez warszawiaków "Żelazkiem" ma trapezowy kształt i nie bez powodu porównywany jest z Flatiron Building w Nowym Jorku.

Dziewięciokondygnacyjna kamienica popularność zdobyła już w momencie, kiedy została oddana do użytku. Wysokość obiektu wykraczała bowiem ponad ogólnopolską normę - był to najwyższy wraz z kamienicą Trachtenberga na Mariensztacie budynek w Polsce w tamtym czasie. Budynek oferował trzy- i czteropokojowe mieszkania, a także kawalerki. Jak na tamte czasy, była to luksusowa kamienica - wyposażona w nowoczesne instalacje i techniczne nowinki m.in. trzy widny, centralne ogrzewanie, centralne odkurzacze, spiżarnie czy schody wyłożone marmurem.

Kamienica Kacperskich to jeden ze słynniejszych budynków w stolicy
Kamienica Kacperskich nazywana jest również "Żelazkiem" oraz Kamienicą SamobójcówAleksy Witwicki

Problematyczne podwórko-studnia

Kamienica posiada najmniejsze w Warszawie podwórko-studnię, na które wychodzą okna klatek schodowych i korytarzy prowadzących do mieszkań. Jego wymiary to zaledwie 2 na 8 na 4 metry. Podwórko przyciągało więc osoby, które świadomie kończyły tam swoje życie, skacząc z okien. Z tego powodu budynek zyskał przydomek "kamienicy samobójców".

Kamienica Kacperskich to jeden ze słynniejszych budynków w stolicy
Kamienica Kacperskich nazywana jest również "Żelazkiem" oraz Kamienicą SamobójcówAleksy Witwicki

Powolne popadanie w ruinę i odzyskiwanie blasku

Podczas wojny kamienica straciła zadaszenie i uszkodzone zostało ostatnie piętro. Z czasem kamienica straciła również swój luksusowy charakter, obszerne mieszkania zostały podzielone na mniejsze, zniknęły elementy dekoracyjne. W latach 90. w budynku zaczęto lokować mieszkania socjalne, a za sprawą ich lokatorów kamienica była coraz bardziej zaniedbana.

W 2007 i 2009 kamienica stała się bohaterką reportaży telewizyjnych z powodu uciążliwych i niebezpiecznych mieszkańców zajmujących lokale socjalne ("Getto biedy przy Marszałkowskiej") oraz projektu adaptacji pierwszego piętra na hostel ("Hostel przy Marszałkowskiej 1"). Według stanu z lipca 2011 roku budynek (...) znajdował się w złym stanie technicznym m.in. wskutek rozległych pęknięć w ścianach, przesiąkania wody przez tynk do lokali mieszkalnych, braku kompleksowego remontu - informował portal warszawa1939.pl.

W 2017 roku rozpoczął się gruntowny remont kamienicy. Prace konserwatorskie objęły m.in. remont elewacji wschodniej i południowej. Elewacje te posiadają bogatą, wczesno modernistyczną dekorację architektoniczną, akcentującą wertykalne podziały.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto