Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Trójmieście powstał specjalistyczny ośrodek chirurgii rekonstrukcyjnej głowy i szyi

OPRAC.: MM
W Trójmieście powstał specjalistyczny ośrodek chirurgii rekonstrukcyjnej głowy i szyi
W Trójmieście powstał specjalistyczny ośrodek chirurgii rekonstrukcyjnej głowy i szyi mat. prasowy
W Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni został otwarty Oddział Chirurgii Rekonstrukcyjnej Głosy i Szyi i Chirurgii Robotyczne. To pierwszy tak wysokospecjalistyczny ośrodek na Pomorzu, unikalna w skali regionu jednostka ściśle sprofilowana na diagnostykę i leczenie chorych na nowotwory z obszaru głowy i szyi.

Inwestycja kosztowała ponad 5,3 mln zł

Cały oddział liczy 10 łóżek, z możliwością rozszerzenia o kolejne w przyszłości. Wyposażony został w nowoczesne, komfortowe sale chorych, salę pooperacyjną i gabinet diagnostyczno-zabiegowy, pozwalający wykonywać zabiegi z zakresu usuwania drobnych nowotworów skóry twarzy i szyi w znieczuleniu miejscowym.

Inwestycja kosztowała ponad 5,3 mln zł, z czego środki Samorządu Województwa Pomorskiego to 5,18 mln zł, a środki „Szpitali Pomorskich” to blisko 0,15 mln zł.

- Otwarcie tego oddziału znacząco podnosi jakość i możliwości leczenia nowotworów, bowiem jest to jednostka która ma oferować pacjentom możliwości nowoczesnego leczenia nowotworów, w tym do tej pory niedostępnych dla pacjentów naszego regionu. W oddziale wykonywane będą operacje nowotworów jamy ustnej, gardła, krtani, węzłów chłonnych szyi, skóry głowy i szyi, jam nosa i podstawy czaszki. Oddział oferuje możliwość klasycznego leczenia nowotworów a także usuwania bardzo zaawansowanych guzów dzięki zastosowaniu technik rekonstrukcji ubytków przeszczepami tkanek uszypułowanych lub wolnych przeszczepów pobranych od pacjenta i wykonaniu mikrozespoleń naczyniowych. Techniki rekonstrukcyjne wykorzystywane będą również do odbudowywania tkanek po wcześniej przebytym leczeniu – mówi Jolanta Sobierańska-Grenda, prezes Zarządu Szpitali Pomorskich.

- Założeniem Oddziału Chirurgii Rekonstrukcyjnej Głowy i Szyi i Chirurgii Robotycznej jest oferowanie możliwie najszerszego wachlarza technik chirurgicznych wykorzystywanych w leczeniu chorób nowotworowych i dobieranie terapii skrojonej dla konkretnego pacjenta w konkretnym stopniu zaawansowania, tak aby uzyskać maksymalną możliwość wyleczenia przy jednoczesnym możliwie najmniejszym stopniu oddziaływania skutków leczenia które zawsze są częścią takich procedur na funkcjonowanie pacjentów i jak najszybszy ich powrót do normalnego życia osobistego i zawodowego – mówi doktor Michał Dawidek, zastępca ordynatora oddziału.

  • Specjaliści ośrodka operują nowotwory gardła, nasady języka i migdałków przy użyciu robota operacyjnego DaVinci, dzięki czemu można uzyskać wyleczenie przy minimalnym stopniu uszkodzenia istotnych dla pacjenta funkcji, jak połykanie czy mowa.
  • Kolejną z możliwości jest mikroinwazyja technika operacji laserowych wewnątrzkrtaniowych pozwalających przy wczesnych stadiach nowotworów krtani na bardzo dobre wyniki wyleczeń i zachowania dobrego głosu oraz szybkiej rekonwalescencji i powrotu do pracy pacjenta.
  • Oddział oferuje także możliwość leczenia endoskopowego nowotworów jam nosa i podstawy czaszki, dając możliwość skutecznego leczenia przy minimalnym możliwym wpływie na stan pacjenta i funkcję ośrodkowego układu nerwowego.

Dzięki zaangażowaniu samorządu województwa pomorskiego oraz sponsorów jednostka została wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt medyczny pozwalający na bardzo dokładną diagnostykę oraz nowoczesne i precyzyjne leczenie chorób nowotworowych, w tym m.in:

  • tor wizyjny pozwalający obrazować struktury anatomiczne głowy i szyi w najwyższej możliwej w chwili obecnie jakości obrazu 4K, co umożliwia szczegółowe badanie diagnostyczne wykrywające nowotwory głowy i szyi w tym w szczególności krtani, gardła, części nosowej gardła oraz jam nosa i zatok, które mogą rozwijać się nie będąc uchwytne bez badania endoskopowego.
  • egzoskop będący urządzeniem pozwalającym operować pod powiększeniem i przy użyciu obrazu 3D wysokiej jakości, co pozawala rozpoznawać podczas zabiegu bardzo delikatne struktury w obrębie głowy i szyi, takie jak: nerwy i naczynia krwionośne będące niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania pacjentów po leczeniu onkologicznym, a których uszkodzenie może oznaczać dla pacjentów większe następstwa. Użycie tego urządzenia znacząco poprawia bezpieczeństwo pacjentów podczas wykonywanych zabiegów i zwiększa ich precyzję.
  • nawigacja śródoperacyjna - pozwalająca na nakładanie położenia narzędzi chirurgicznych na obrazy tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego wykonywanych podczas planowania zabiegu, co oznacza w czasie rzeczywistym pokazanie chirurgowi gdzie operuje z dokładnością sięgająca poniżej 1 mm. Jest to urządzenie wykorzystywane podczas zabiegów w obrębie zatok, oczodołów, podstawy czaszki i ośrodkowego układu nerwowego, które pozwala bardzo zwiększyć precyzję usuwania zmian nowotworowych oczodołu, podstawy czaszki i mózgu gdzie konieczna jest aby była ona jak najwyższa, żeby nie uszkodzić struktur odpowiedzialnych np. za wzrok, słuch lub też życie pacjenta.

CZYTAJ TAKŻE: Poznajcie historię szpitala UCK w Gdańsku. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne przygotowało 4 filmy wideo opowiadające o historii szpitala

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Trójmieście powstał specjalistyczny ośrodek chirurgii rekonstrukcyjnej głowy i szyi - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto