Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W sierpniu na Pomorzu utonęło już 6 osób. W czwartek odnaleziono ciało dziewczynki

Monika Jankowska
Mariusz Surowiec
Ledwie rozpoczął się sierpień, a już w całym kraju utonęło 25 osób. W lipcu było 76 takich zdarzeń, a w czerwcu - 83.

Jak wygląda sytuacja w naszym województwie? - W lipcu utonęło 12 osób, a w sierpniu - 6 - informuje nadkom. Maciej Stęplewski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Dla porównania w całym ubiegłym roku utopiło się u nas 37 osób, z czego 6 nad morzem - wszyscy na plażach niestrzeżonych.

Ostatnie utonięcia

W czwartek, 11 sierpnia w Orzechowie odnaleziono ciało 7-letniej Nikoli, którą poszukiwano od kilku dni w okolicach Ustki. Miejsce, gdzie znaleziono ciało dziecka zabezpiecza policja.

Przypomnijmy, że 7-letnia Nikola zaginęła około godz. 12.40 w niedzielę na plaży w Ustce. Dziewczynka do wody miała wejść na chwilę i tylko do kolan, bo z uwagi na wiatr i fale obowiązywał zakaz kąpieli. Jak informuje słupska policja, obok dziecka stał jej ojciec. Na rękach trzymał młodszego brata. Odwrócił się tylko na moment. Wystarczyło, by córkę stracić z oczu.

W niedzielę w Jeziorze Długim w Borzestowie (pow. kartuski) utonął 34-latek. Tragicznie zakończyły się poszukiwania 11-latki z Rzeszowa, która przebywała z ojcem i bratem w Łebie. Rodzina, pomimo wywieszonej czerwonej flagi, w niedzielę weszła do wody. Ojca i syna udało się uratować, ciało dziewczynki dzień później fale wyrzuciły na brzeg na wysokości Sasina.

Ratownicy przestrzegają

- W tej chwili woda jest w stanie lekkiego przekwitu, dlatego trudniej dostrzec osobę, która potrzebowałaby pomocy - przestrzega Marek Koperski, kierownik biura Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w naszym województwie. - Do tego mamy bardzo niesprzyjające warunki atmosferyczne: silny zachodni wiatr i duże falowanie.

A, jak tłumaczy Koperski, tzw. fałszywa fala jest bardzo niebezpieczna. W kilka sekund potrafi wciągnąć osobę dorosłą kilkadziesiąt metrów w głąb morza. - Stosujmy się do wytycznych ratowników. Obserwujmy maszt, wysilmy się i zapamiętajmy, że flaga czerwona bezwzględnie zakazuje wstępu do wody. Biała flaga oznacza, że kąpiel jest dozwolona - mówi szef pomorskiego WOPR.

Jakie są najczęstsze przyczyny utonięć? To niefrasobliwość, alkohol i inne środki odurzające, a także kąpiel w miejscach niestrzeżonych. Częściej niż kobiety toną mężczyźni. Ratownicy przyznają, że duży kłopot sprawiają im turyści, którzy często doprowadzają do niebezpiecznych sytuacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto