Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W poniedziałek prawdopodobny koniec umieszczania okrętu "Sokół" w niecce przy wystawie plenerowej Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

szad
Wideo
od 16 lat
Nie w piątek 24 listopada, jak początkowo planowano, a najprawdopodobniej trzy dni później, w niecce na wystawie plenerowej Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni spocznie okręt podwodny "Sokół". Operacja jego transportu w to miejsce z PGZ Stoczni Wojennej na Oksywiu, w której przechodził remont, trwa już ponad tydzień.

ORP "Sokół" wielką atrakcją w centrum Gdyni

Ważący niemal 370 ton okręt najpierw przeholowano na specjalistycznej barce z PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni do Nabrzeża Pomorskiego w Śródmieściu. W ostatni poniedziałek rozpoczęła się operacja wyciągania "Sokoła" na ląd i umieszczania go na platformach z kołami.

Kiedy to już się udało, w czwartek okręt podwodny przejechał kilkaset metrów w pobliże plaży w Śródmieściu i wystawy plenerowej Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Obserwowały, fotografowały i nagrywały ten moment setki osób, co pokazuje tylko, jak wielką atrakcją ORP "Sokół" będzie, kiedy zostanie już udostępniony do zwiedzania.

Wczoraj rozpoczęto przymiarki, aby umieścić okręt w przygotowanej dla niego, betonowej niecce. Jak poinformował "Dziennik Bałtycki" przed południem Aleksander Gosk, zastępca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, wykonawca przedsięwzięcia przystąpił do specjalistycznych pomiarów.

Reprezentanci gdyńskiego MMW wyjaśniali też, że nie jest przesądzone, że "Sokoła" uda się umieścić w betonowej niecce już w piątek. Ostatecznie rzeczywiście wykonawca postanowił przełożyć tę operację na poniedziałek 27 listopada. Do tego czasu teren wokół okrętu podwodnego na wysokości plaży pozostanie wygrodzony.

- Na tymczasowych podporach w osi niecki "Sokół" pozostanie do poniedziałku - informują przedstawiciele Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. - Wówczas też rozpocznie się opuszczanie okrętu na pozycję docelową w niecce.

Trwa głosowanie...

Który okręt muzeum będzie w najbliższe wakacje największą atrakcją turystyczną w centrum Gdyni?

ORP "Sokół". Jaka jest jego historia i jak trafił do muzealnych zbiorów?

Okręt, wyprodukowany w Niemczech, wcielono do służby w Królewskiej Marynarce Wojennej Norwegii w 1967 roku. Pełnił w niej misję ponad trzydzieści lat.

W 2002 roku przekazany został Marynarce Wojennej RP. Już pod polską banderą brał udział w misjach Sojuszu Północnoatlantyckiego NATO. Ze służby wycofany został 8 czerwca 2018 roku.

Dość szybko pojawił się też pomysł, aby włączyć "Sokoła" jako wyjątkowy eksponat do zbiorów Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Inicjatorzy tego projektu chcieli, żeby zwiedzający w przyszłości jednostkę typu Kobben mogli liznąć choć trochę owianych wieloma legendami realiów służby marynarzy na okręcie podwodnym.

Już w 2021 roku rozpoczął się w PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni remont jednostki i przystosowywanie jej do celów muzealnych. Początkowo kosztorys tego przedsięwzięcia oszacowano na 10 mln zł. Zapowiadano, że, "Sokoła" podziwiać będzie można w sercu Gdyni już w 2022 roku.

Ostatecznie z różnych względów sfinalizowanie tego projektu opóźniało się, jednak wygląda na to, że obecnie kierownictwu Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni udało się już uporać z największymi problemami.

ORP "Sokół" trafił już do Śródmieścia, a za nieco ponad pół roku, jak zapewniają przedstawiciele MMW, będzie można go podziwiać nie tylko z zewnątrz, ale także wejść do jego środka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto