MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W najbliższą niedzielę, 29 stycznia, zrobimy zakupy. Jakie inne niedziele 2023 r. będą handlowe? Sprawdź listę

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
Sprawdź, kiedy zrobisz zakupy
Sprawdź, kiedy zrobisz zakupy Archiwum DB
Pierwsza niedziela handlowa 2023 r. przypada 29 stycznia. Następna będzie dopiero w kwietniu. Państwowa Inspekcja Pracy będzie sprawdzać, czy w niedziele, w których obowiązuje zakaz handlu, przepisy są przestrzegane. W 2022 r. prawie 20 proc. kontroli zakończyło się stwierdzeniem łamania zasad zakazu handlu, rok wcześniej – tylko 5,1 proc.

Kontrole inspekcji pracy w sprawie handlu w niedziele

W 2022 r. inspekcja pracy skontrolowała ponad 3,5 tys. sklepów pod kątem przestrzegania zakazu handlu w niedzielę. Z czego 1488 kontroli to efekt zgłoszeń. Okazuje się, że 19,8 proc. kontroli zakończyło się stwierdzeniem, że doszło do złamania przepisów o zakazie handlu. W poprzednim, 2021 roku, takich stwierdzeń było jedynie 5,1 proc., ale kontroli w sklepach było znacznie mniej, bo 2259.

Jakich nieprawidłowości dopuszczali się właściciele sklepów? Inspektorzy najczęściej stwierdzali, że obowiązki zawodowe wykonywali pracownicy sklepów. Przepisy mówią jasno, że w niedziele niehandlowe mogą być otwarte mniejsze sklepy, jeśli za ladą stanie właściciel placówki lub członek jego rodziny. Pracownik zatrudniony na umowę o pracę, w niehandlową niedzielę nie może wykonywać pracy.

Handlowa „Solidarność” twierdzi, że przepisy są łamane m.in. w jednej ze znanych sieci franczyzowych.

- W niedziele otwarte są sklepy pewnej znanej sieci franczyzowej. Przepisy dopuszczają sprzedaż w niedzielę, gdy za kasą stanie pracodawca. Tymczasem w sklepach sieci, o której mówię, kasjerem jest pracownik. Mamy takie informacje, że w 80 proc. otwartych w niedzielę sklepów tej sieci dochodzi do nieprawidłowości – mówił nam w rozmowie Alfred Bujara, przewodniczący Sekretariatu Krajowego Handlu, Banków i Ubezpieczeń NSZZ Solidarność.

Ustawa, która stopniowo wprowadza zakaz handlu w niedziele, weszła w życie 1 marca 2018 r. W 2022 r. uchwalono ustawę uszczelniającą zakaz handlu - uniemożliwia ona otwarcie tych sklepów, które powoływały się na pozorne prowadzenie usług pocztowych. Sklep może otworzyć się w niehandlową niedzielę, ale musi wykazać, że co najmniej 40 proc. miesięcznego przychodu pochodzi z działalności pocztowej (lub innej objętej wykluczeniem).

Wiele organizacji zrzeszających przedsiębiorców od dawna ostro krytykuje zakaz handlu w niedziele. Natomiast z sondażu UCE Research dla Grupy AdRetail z 2021 r. wynikało, że 54,9 proc. badanych Polaków było za otwarciem sklepów w każdą niedzielę, a 35,8 proc. było przeciwko. Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej próbie 1017 Polaków.

Niedziele handlowe w 2023 roku

W 2023 roku, podobnie jak w 2022 r., przypada 7 niedziel handlowych. Ze względu na święta, po dwie niedziele z handlem wypadają w kwietniu i grudniu. Zakupy zrobimy też w ostatnie niedziele stycznia, czerwca i sierpnia.

Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2023 roku?

  • 29 stycznia 2023,
  • 2 kwietnia 2023,
  • 30 kwietnia 2023,
  • 25 czerwca 2023 r.,
  • 27 sierpnia 2023,
  • 17 grudnia 2023,
  • 24 grudnia 2023.

ZOBACZ TEŻ:

Tyle zarabia się na kasie w popularnych marketach. W Biedronce i Lidlu szykują się podwyżki

tekst alternatywny 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto