Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Muzeum Emigracji już wkrótce wystawa poświęcona Polakom emigrującym do pracy w kopalniach we Francji i Belgii

OPRAC.: RED.
Wystawa „Carboland” zostanie otwarta już 4 września w Muzeum Emigracji. Autorzy opowiadają w niej historię Polaków, który emigrowali do pracy w kopalniach we Francji i Belgii w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Wystawie towarzyszyć będzie instalacja artystyczna Roberta Kuśmirowskiego m2/maison minière oraz wydarzenia dodatkowe.

Ekspozycja prezentuje ponad 350 obiektów - zdjęć, dokumentów i przedmiotów codziennego użytku związanych z Polakami pracującymi w północnym rejonie Francji Nord-Pas-de-Calais oraz we wschodniej Belgii. To właśnie tam istniały ośrodki przemysłowe zatrudniające najwięcej Polaków.

- „Carboland” to wyobrażona kraina węgla i świat wiecznej pracy, symboliczne określenie miejsc, do których 100 lat temu udało się ponad pół miliona polskich obywateli - czytamy w opisie wystawy. - Skuszeni obietnicą zatrudnienia w bogatym przemyśle górniczym jechali tam z nadzieją na duży zarobek i szybki powrót do kraju. Jednak zbyt wolne tempo rozwoju odradzającej się Polski i związane z tym ryzyko, przekonywało ich do pozostania i budowania życia rodzinnego w górniczych miastach oraz w przykopalnianych koloniach.

Wystawie towarzyszy instalacja artystyczna

Przedstawiona na wystawie historia to opowieść o poszukiwaniu bezpiecznego miejsca, o łączącej nas wszystkich potrzebie posiadania własnego domu, rodziny oraz godnego życia wśród życzliwych ludzi. To także nieodłączna część naszego wspólnego doświadczenia, tak bardzo ważnego, bo wciąż aktualnego.

W założeniu wystawa ma też wpłynąć na zrozumienie motywacji współczesnych pokoleń ruszających w drogę po to, aby znaleźć bezpieczne miejsce i tych setek tysięcy imigrantów szukających szansy na lepsze życie w Polsce.

Ta instalacja to dom rodziny polskich emigrantów w Belgii z przełomu lat 20. i 30. XX wieku. Bryła budynku w swojej formie nawiązuje do budownictwa mieszkalnego typowego dla kolonii robotniczych zamieszkiwanych przez rodziny górników zatrudnionych w lokalnych kopalniach węgla. Robert Kuśmirowski z pieczołowitością odtwarza wygląd poszczególnych pomieszczeń, wyposażając je w meble, naczynia, przedmioty kultu religijnego i pamiątki przywiezione przez emigrantów z odległej Polski.

We wnętrzu domu odnajdziemy ślady ludzkiej obecności tak, jakby został on opuszczony tylko na chwilę przez swoich mieszkańców, którzy udali się właśnie na niedzielną mszę albo na świąteczny festyn organizowany przez sąsiedzką wspólnotę.

W dniu otwarcie wystawy - 4 września w godz. 10.00-20.00 - wszyscy odwiedzający będą mogli obejrzeć ją w cenie biletu ulgowego.

Program wydarzeń towarzyszących wystawie obejmuje wykłady, spotkania z książką oraz warsztaty dla dzieci i dorosłych organizowane od września 2020 do stycznia 2021.

Wystawa, wraz z instalacją, będzie czynna od 4 września 2020 do 31 stycznia 2021 roku.

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek: 12:00-20:00
Środa-niedziela: 10:00-18:00
Nieczynne w dni świąteczne: 1 listopada 2020, 25 i 26 grudnia 2020, 6 stycznia 2021
Na wystawę i wydarzenia towarzyszące wstęp wolny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto