Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Gdyni powstanie Katolickie Centrum Kultury. Do świątyni na sztukę

Lechosław Dzierżak
II Przegląd Teatrów Amatorskich Kurtyna w Gdyni
II Przegląd Teatrów Amatorskich Kurtyna w Gdyni Lechosław Dzierżak
Kościół Chrystusa Króla w Gdyni zostanie przemieniony na teatr! Ale spokojnie, tylko na siedem wieczorów, z okazji II Przeglądu Teatrów Amatorskich „Kurtyna”.

W najbliższą niedzielę po wieczornej Mszy Świętej w Parafia pw. Chrystusa Króla w Gdyni na Małym Kacku rozpocznie się II Przegląd Teatrów Amatorskich Kurtyna. Przez cały tydzień w świątyni prezentowane będą występy teatrów amatorskich działających przy parafiach i szkołach z całego województwa, a także z innych rejonów Polski.

- Kurtyna wciąż się rozwija i angażuje młodzież w swoje działanie. Pozwalamy im realizować swoje teatralne zainteresowania. Dbamy o rozwój sztuki w naszym ukochanym mieście - mówi Jarosław Szydlak ze Stowarzyszenia Katolickiego Amatorskie Centrum Kultury w Gdyni Małym Kacku.

Sztuki będą prezentowane codziennie od godziny 19:00. Jedynie pierwszego i ostatniego dnia przegląd będzie rozpoczynał się wcześniej. Pierwszego dnia przeglądu, 26 listopada, wydarzenie rozpocznie się mszą inauguracyjną o 18:00, natomiast w sobotę 2 grudnia finał przeglądu rozpocznie się o 14:00. Wystąpi na nim duet Bartłomiej Chytła i Krzysztof Gatz. Na wszystkie wydarzenia przeglądu wstęp jest bezpłatny.

Na scenie utworzonej przy kościelnym ołtarzu zobaczymy między innymi: Teatr BRO, grupę teatralną Gimnazjum nr 2 w Gdyni, Szkolny Teatr Zespołu Szkół Katolickich im. Jana Pawła II w Gdyni, Amatorski Teatr Dzieci i Młodzieży z Żukowa, Teatr Bambo z SP nr 10 w Rumi , Pilski Teatr Tańca działający przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Pile, Teatr Mała Akademia Teatralna z Pruszcza Gdańskiego, Teatr 40 Serc Caritas Rumi, Scena Młodych Małego Kacka, Teatr Fart Młodzieżowego Domu Kultury w Rzeszowie, Teatr Terapeutyczny Kłobuczki z Biskupca, Grupa Teatralna ze Szkoły Podstawowej nr 164 w Krakowie i inni.

Wśród występujących znajdą się zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli. Mimo, że na festiwalu można zobaczyć tylko amatorskie występy, wszyscy uczestnicy prezentują wysoki poziom.

Jest to drugi rok działania przeglądu, ale jego twórcy mają już plany na spory jego rozwój. Szykują się do budowy nowego Centrum Kultury. To, które jeszcze działa przy ul. Łowickiej, w przyszłym roku przeniesie się do wyremontowanego dawnego konsulatu szwedzkiego - powstanie tam nowa placówka kulturalna „Konsulat Kultury”. Spowoduje to zniknięcie ostatniej instytucji kultury z tej części Gdyni. Życie jednak nie znosi próżni i mieszkańcy postanowili utworzyć nowe centrum kultury, takie jak oni chcą. Działka już jest, niedługo ma ruszyć budowa. Będzie to Katolickie Centrum Kultury.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Wachowicz szaleje z piłą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto