Gdynia. Na ul. Komandorskiej pojawił się nowy mural
Jak się okazuje, znaki drogowe mogą być także źródłem inspiracji. Udowodniło to szwajcarskie Studio Feixen, które stworzyło projekt muralu, jaki dzisiaj możemy podziwiać na gdyńskim Grabówku. Obraz pojawił się tam za sprawą Stowarzyszenia Traffic Design, które wykorzystało realizację z Biennale 2022.
ZOBACZ TAKŻE: Murale Arki Gdynia zachwycają! Które są najbardziej efektowne? Murale kibiców żółto-niebieskich na całym Pomorzu! | ZDJĘCIA
- Prezentujemy realizację z Biennale, w której postanowiliśmy zmierzyć się z intensywnymi kolorami. Mural z aplikacjami w postaci tablic drogowych powstał w dzielnicy Grabówek i został zaprojektowany przez Studio Feixen ze Szwajcarii. Estetyka muralu jest grą z wizualną formą komunikatów w przestrzeniach takich jak przelotówki i trasy szybkiego ruchu, ale znaczenie znakom w tym wypadku nadają sami odbiorcy - pisze stowarzyszenie w poście na Facebooku.
Znaki drogowe bez informacji
Inspirację znakami drogowymi widać gołym okiem. Kształty, jakie zawitały na ulicę Komandorską, przypominają te, które zazwyczaj niosą ze sobą informacje na temat ruchu drogowego. Kiedy przyjrzymy się dokładniej tym "znakom", podobieństwo okazuje się tylko symboliczne. To tak naprawdę nawiązanie do ulic przelotowych, ale także i budynku Muzeum Transportu w Lucernie. To bardzo osobliwe miejsce, pokryte tablicami drogowymi.
- Ta praca zaczęła się od obserwacji znaków drogowych. Robiłem w tym czasie prawo jazdy i, szczerze mówiąc, wielu z nich nie rozumiałem, więc były dla mnie po prostu ładnymi kształtami. Kiedy sam eksperymentowałem z tym językiem wizualnym, zauważyłem jak jest piękny i bezpośredni, kiedy czyta się go z pominięciem znaczenia - pisze autor projektu, Felix Pfäffli. - Starałem się przekazać to uczucie ekscytacji ignoranta. Dzięki temu odbiorca może spojrzeć na znaki, tak jakby widział je po raz pierwszy — bez znaczenia i treści. Ale z drugiej strony oczywiście coś w nich jest. Jednak odbiorca sam nadaje im treść, próbując dopasować konkretny znak do znaczenia. Czy to jest woda? Albo to: czy to statek? A tu? Czy to główka cebuli albo innej rośliny... albo skała? Czy to mógłby być robak? Ale w sumie, dlaczego miałby to być robak? Nikt nie wie tego na pewno - dodaje.
Projekt przy ul. Komandorskiej powstał we współpracy z miastem Gdynia oraz Flügger farby – Malowanie może być proste i LCSB Rusztowania.
Ulica Komandorska w Gdyni
Jak zbudować dom i się nie rozwieść? Zobacz 3 sposoby NA
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?