Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Dąbrowie wisi ogólnodostępny defibrylator. Radni dzielnicy: urządzenie może uratować życie

Ksenia Pisera
Defibrylator AED służy do ratowania życia podczas zatrzymania funkcji życiowych, utraty przytomności i braku oddechu. Radni przekonują, że to urządzenie bezpieczne, które w razie wypadku będzie proste w obsłudze.
Defibrylator AED służy do ratowania życia podczas zatrzymania funkcji życiowych, utraty przytomności i braku oddechu. Radni przekonują, że to urządzenie bezpieczne, które w razie wypadku będzie proste w obsłudze. k.p.
Urządzenie, które może uratować życie - defibrylator AED jest już do dyspozycji mieszkańców Dąbrowy. Sprzęt został zamontowany z inicjatywy radnych dzielnicy.

Urządzenie od pierwszych dni października znajduje się w przedsionku Zespołu Szkół nr 14 w Gdyni, przy ul. Nagietkowej. Defibrylator został zamontowany w specjalnej skrzynce, żeby wyciągnąć sprzęt należy zbić szybkę.

Defibrylator w Sopocie. Na molu przy bramkach zamontowano urządzenie ratujące życie

- Uznaliśmy, że przedsionek ZS nr 14 to dobra lokalizacja. To jedna z największych szkół w Gdyni, tuż obok kościoła Świętej Trójcy, skweru ks. Piotra Mazura, terenów rekreacyjnych, w środku ponad 14 tysięcznej dzielnicy. W szkole działa klub seniora, liczne koła teatralne, muzyczne, taneczne, sportowe, jest organizowane wiele kursów zarówno dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Szkołą funkcjonuje praktycznie od rana do późnych godzin wieczornych przez cały tydzień - mówi Lechosław Dzierżak, radny tej dzielnicy. - Na szczęście jeszcze nigdy tego typu urządzenie nie było tutaj potrzebne, ale wolimy dmuchać na zimne. Koszt defibrylatora to około 5-6 tysięcy złotych. To niewielki koszt, a może uratować czyjeś życie - dodaje.

Defibrylator AED służy do ratowania życia podczas zatrzymania funkcji życiowych, utraty przytomności i braku oddechu. Radni przekonują, że to urządzenie bezpieczne, które w razie wypadku będzie proste w obsłudze.

- Urządzenie wydaje jasne komendy w języku polskim. Powie co kiedy należy zrobić, elektrody należy przykleić do poszkodowanego zgodnie z załączonym obrazkiem. Defibrylator sam zbada czy poszkodowany potrzebuje wstrząsu elektronicznego czy nie, więc nie musimy się martwić jeśli nie jesteśmy tego pewni - wyjaśnia Lechosław Dzierżak i jak tłumaczy dalej, defibrylator jest wyposażony również w "doradcę RKO", który ma podpowiadać użytkownikowi, jak poprawnie przeprowadzić sztuczne oddychanie i masaż serca - Będzie też nam mówił czy uciskamy prawidłowo. Jeśli wykryje, że coś robimy nie tak z urządzenia usłyszymy komendy, jak mamy zrobić to lepiej. Zestaw został dodatkowo wyposażony w baterię oraz elektrody pediatryczne, które stosuje się u dzieci w wieku od roku do 8 lat.

Co więcej, radni dzielnicy są organizatorami bezpłatnego kursu dla mieszkańców dzielnicy "Aktywni w ratowaniu życia". W dwa lata, w ramach tego projektu, z zagadnień pierwszej pomocy zostało przeszkolonych 400 osób. W zajęciach można wziąć udział jeszcze w październiku (zajęcia odbędą się w trzy najbliższe weekendy. Wymagana jest rejestracja - formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie internetowej radadabrowa.pl i można go zostawić w biurze Rady Dzielnicy Dąbrowa lub wysłać zeskanowany mailem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto