Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W ciągu czterech lat powstanie w Gdańsku Szpital Dziecięcy. Będzie to trzecia wielka inwestycja na terenie UCK w Gdańsku

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Nowy szpital dla dzieci pod nazwą Centrum Medycyny Pediatrycznej będzie trzecią wielką inwestycją, która powstanie na terenie Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Blisko 300 mln zł na jej realizację udało się pozyskać w drodze konkursu z Funduszu Medycznego.

Nowy szpital dziecięcy w Gdańsku. Placówka lecznicza dla dzieci powstanie na terenie Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego

Jak tłumaczył podczas wczorajszej konferencji prasowej Marcin Martyniak, podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, UCK w Gdańsku jest jednym z czternastu szpitali leczących dzieci w kraju wyłonionych w procedurze konkursowej.

O fundusze na cele inwestycyjne, a więc na budowę Centrum Medycyny Pediatrycznej wystąpiły władze Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Centrum Medycyny Pediatrycznej będzie mieścić się w oddzielnym, sześciokondygnacyjnym budynku (cztery naziemne i dwa podziemne), który zostanie wybudowany przez firmę wyłonioną w przetargu przez Gdański Uniwersytet Medyczny jako inwestora na terenie Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, gdzie funkcjonują już dwa tego typu ośrodki dla pacjentów dorosłych; Centrum Medycyny Inwazyjnej oraz Centrum Medycyny Nieinwazyjnej.

Zakładamy, że Centrum Medycyny Pediatrycznej nie powstanie od razu, ale że będzie budowane w 2-3 etapach (podobnie jak resztą było to w przypadku CMN) - tłumaczy prof. dr hab. n. med. Piotr Czauderna, kierownik Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży w UCK, przewodniczący Rady Funduszu Medycznego. - 300 mln zł, którą udało się nam uzyskać, wystarczy na realizację pierwszego etapu, czyli budynku dla części zabiegowej nowego szpitala dziecięcego, w której oprócz 110 łóżek szpitalnych będzie blok operacyjny z zapleczem, Oddział Intensywnej Terapii, pracownie radiologiczne, endoskopowe itp, ale także cały kompleks przychodni i wspólny dla różnych klinik pediatrycznych oddział jednego dnia, itd.

Centrum Medycyny Pediatrycznej dysponować będzie bazą liczącą 110 łóżek. Planowana powierzchnia całkowita obiektu wynosi blisko 30 tys. m2. W CMP zlokalizowane będą:

Na poziomie -2 oraz -1 znajdą się pomieszczenia techniczne, szatnie, magazyny, archiwum, pomieszczenia na odpady oraz garaż na 122 stanowiska

Na poziomie 0: hall, izba przyjęć z rejestracją, zespół poradni i pracowni, 4-łóżkowy oddział obserwacyjny;
Na pierwszym i kolejnych piętrach znajdą się: oddział dzienny na 15 łóżek, oddział dzienny rehabilitacji dziecięcej, Zakład Radiologii Pediatrycznej z 6 łóżkami wybudzeniowymi, pracownie endoskopii, zespół poradni i pracowni; blok operacyjny z 4 salami, sala intensywnego nadzoru z 6 łóżkami wybudzeniowymi, Klinika Intensywnej Terapii na 12 łóżek.

Klinika Chirurgii liczyć będzie 37 łóżek, sala pooperacyjna – 5 łóżek, Klinika Reumatologii i Immunologii - 25 łóżek.

Budynek zostanie wyposażony w nowoczesne rozwiązania teletechniczne ułatwiające opiekę nad pacjentem i gwarantujące pełne bezpieczeństwo osób w nim przebywających. Projekt zakłada wyposażenie wszystkich jednostek, które obejmuje inwestycja, w nowoczesną aparaturę medyczną, z której najważniejsze to: TK, MRI, RTG, angiograf, tory wizyjne na blokach operacyjnych, stoły operacyjne z funkcją wymiennych blatów, mobilne aparaty RTG, respiratory, defibrylatory, aparaty do znieczulenia, kardiomonitory i endoskopy.

O potrzebie stworzenia na Pomorzu wysokospecjalistycznego szpitala na wzór Centrum Zdrowia Dziecka mówiło się od wielu lat. Na północ od Warszawy nie było bowiem, i jak dotąd nie ma, ani jednego podobnego, pełnoprofilowego ośrodka oferującego małym pacjentom procedury wysokospecjalistyczne, mimo że istnieją na tym terenie wielospecjalistyczne szpitale pediatryczne, choć akurat nie na Pomorzu.

W ostatnich 2 dekadach pediatryczne placówki szpitalne zostały zbudowane od nowa lub rozbudowane, m.in. w Bydgoszczy, Olsztynie, Katowicach, Lublinie, Białymstoku czy w Zielonej Górze. Tymczasem Gdańsk i Pomorze pozostawało w tym zakresie białą plamą. Teraz pojawiła się realna szansa, że podobny szpital powstanie u nas i prof. Czauderna, wspierany przez władze Pomorza i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz posłów, usilnie starał się ją wykorzystać.

Pod koniec ub. roku Ministerstwo Zdrowia zaakceptowało Wojewódzki Plan Transformacji na najbliższych pięć lat. Dokument ten to coś w rodzaju spisu zdrowotnych potrzeb mieszkańców, które powinny starać się zaspokoić osoby kreujące politykę zdrowotną na Pomorzu.

Jeden z punktów tego planu wskazywał na pilną potrzebę utworzenia na Pomorzu Centrum Pediatrycznego w Gdańsku. Wniosek o wydanie opinii o celowości tej inwestycji został też pozytywnie oceniony przez ministerialny system teleinformatyczny IOWISZ.

Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Centrum Medycyny Pediatrycznej odbędzie się najpewniej za rok, bo trzeba najpierw zburzyć stare, ponad stuletnie budynki starego szpitala, w których mieściły się kiedyś kliniki internistyczne.

Ponadto dyrekcja GUMed, jako realizator inwestycji, lada dzień ogłosi konkurs na projekt architektoniczny nowego szpitala dziecięcego. Inwestycja powinna być ukończona w 2026 roku, ale nie jest to równoznaczne z przyjęciem pierwszych pacjentów tego samego roku. Po zakończeniu procesu budowy należy wyposażyć jednostkę i zaplanować przenosiny do nowej lokalizacji.

Kiedy w takim razie pierwsi pacjenci zostaną przyjęci do placówki? Biorąc pod uwagę fakt, że budowa zakończyć ma się na przełomie 3-4 kwartału 2026 roku, to realnym wydaje się być rok 2027.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto